moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Więcej pieniędzy w portfelach żołnierzy

2100 zł gratyfikacji urlopowej na osobę w rodzinie żołnierza zawodowego, 600 zł dodatku za gotowość bojową dla terytorialsa i 6 tys. zł uposażenia dla dobrowolsów – to tylko kilka świadczeń finansowych, które w tym roku wzrosną dzięki temu, że żołnierze dostaną podwyżki wynagrodzeń.

Od 1 stycznia 2024 roku zwiększona została kwota bazowa wojskowych uposażeń. Jej wzrost z 1740,64 zł do 2088,77 zł sprawił, że przeciętne wojskowe uposażenie zasadnicze wzrosło z 7711,03 do 9253,25 zł brutto.

Wyższe pensje oznaczają też wzrost tych świadczeń, które zależą od wynagrodzenia żołnierzy zawodowych. Wyższy będzie np. dodatek za długoletnią służbę wojskową. Po trzech latach służby wynosi on 3% kwoty uposażenia danego żołnierza i wzrasta co trzy lata o kolejne 3%, aż do 15 roku służby. Potem rośnie o 1% co roku. Granicznym pułapem jest osiągnięcie po 35 latach służby dodatku stażowego w wysokości 35% uposażenia.

REKLAMA

Wyższe gratyfikacje i odprawy

Dzięki wyższym wynagrodzeniom zwiększą się też odprawy wypłacane żołnierzom zawodowym odchodzącym z armii. Należność ta jest bowiem naliczana procentowo od wysokości uposażenia zasadniczego z dodatkami, które przysługuje żołnierzowi w ostatnim dniu pełnienia służby. Po roku służby wynosi ono 100%, po pięciu latach – 200%, a po dziesięciu latach – 300%. Za każdy kolejny rok służby wysokość odprawy wzrasta już tylko o 20%. Maksymalnie może osiągnąć 600% pensji zasadniczej z dodatkami.

Część świadczeń finansowych wzrośnie z uwagi na wzrost – z 4960 zł do 6000 zł – najniższego uposażenia zasadniczego żołnierzy zawodowych. Stanowi ono podstawę wyliczania np. gratyfikacji urlopowej przysługującej żołnierzom zawodowym raz w roku, bez względu na stopień i zajmowane stanowisko. Gratyfikacja wynosi 35% najniższego uposażenia żołnierza zawodowego, a warunkiem jej wypłaty jest odbycie co najmniej pięciodniowego urlopu. W tym roku to świadczenie wzrośnie z 1736 zł do 2100 zł na osobę w rodzinie.

To nie koniec dobrych wiadomości. Wyższe kwoty wypłaci wojsko żołnierzom odchodzącym z armii, którzy chcą skorzystać z przekwalifikowania zawodowego w ramach tzw. rekonwersji kadr. Od czasu wejścia w życie ustawy o obronie ojczyzny limit na przekwalifikowanie wynosi 60% najniższego uposażenia zasadniczego żołnierza zawodowego. Po tegorocznych podwyżkach wyniesie on więc 3600 zł. Ale przysługująca kwota zależy też od stażu służby żołnierza. I tak, po czterech latach służby żołnierz otrzyma na kursy czy szkolenia poza armią 100% wskazanego limitu (czyli 3600 zł), po dziewięciu latach – 200% (7200 zł), a po piętnastu – 300% (10 800 zł).

Finansową poprawę odczują też żołnierze zawodowi, którzy zostaną wyznaczeni na stanowiska służbowe poza miejscem dotychczasowej służby. Wzrośnie bowiem przysługujący im dodatek osiedleniowy. Jeśli żołnierz przeniesie się do nowego miejsca służby razem z rodziną, otrzyma 15 tys. zł (250% najniższego uposażenia). Jeśli bez rodziny, albo gdy jest samotny – wówczas wojsko wypłaci mu 3 tys. zł (50%). Wyższy też będzie zwrot kosztów przewozu urządzeń domowych (na podstawie udokumentowanych rachunków) podczas przeprowadzki. Maksymalna kwota, jaką w tym przypadku będzie mógł otrzymać żołnierz wyniesie 12 tys. zł (200% najniższego uposażenia). Dotychczas było to 9920 zł.

Więcej pieniędzy dla terytorialsów i dobrowolsów

Wzrost najniższego wynagrodzenia pozytywnie wpłynie też na portfele żołnierzy niezawodowych, np. tych, którzy odbywają dobrowolną zasadniczą służbę wojskową. Chodzi tu zarówno o ochotników, którzy biorą udział w cyklicznych turnusach szkoleniowych w jednostkach wojskowych, jak również osoby, które odbywają DZSW w trakcie kształcenia, czyli np. podchorążych I roku wojskowych akademii i słuchaczy szkół podoficerskich. Miesięczne uposażenie tych żołnierzy wzrośnie z 4960 zł do 6000 zł brutto.

Więcej pieniędzy dostaną również żołnierze terytorialnej służby wojskowej. W ich przypadku zwiększy się kwota tzw. dodatku za gotowość bojową. Wynosi on 10% kwoty najniższego wynagrodzenia zasadniczego żołnierza zawodowego i przysługuje każdemu żołnierzowi TSW, który spełni tzw. minimum szkoleniowe. Chodzi o udział w co najmniej dwóch dniach szkolenia w miesiącu lub wykonywanie innych zadań określonych przez wojsko. Po podwyżkach dla zawodowców dodatek za gotowość bojową dla terytorialsów wzrośnie z 496 zł do 600 zł.

PG

autor zdjęć: kpr. Anna Wolska, grafika: PZ

dodaj komentarz

komentarze


NATO on Northern Track
 
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Charge of Dragon
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Barwy walki
Marcin Gortat z wizytą u sojuszników
Mundury w linii... produkcyjnej
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
Ramię w ramię z aliantami
Sprawa katyńska à la española
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Wojna w świętym mieście, epilog
Na straży wschodniej flanki NATO
25 lat w NATO – serwis specjalny
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Odstraszanie i obrona
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Prawda o zbrodni katyńskiej
WIM: nowoczesna klinika ginekologii otwarta
Bezpieczeństwo ważniejsze dla młodych niż rozrywka
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Strażacy ruszają do akcji
Kosiniak-Kamysz o zakupach koreańskiego uzbrojenia
Szarża „Dragona”
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Przygotowania czas zacząć
Rakiety dla Jastrzębi
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Kurs z dzwonem
Głos z katyńskich mogił
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Ocalały z transportu do Katynia
Front przy biurku
Kolejne FlyEle dla wojska
Cyberprzestrzeń na pierwszej linii
Optyka dla żołnierzy
Święto wojskowego sportu
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Zbrodnia made in ZSRS
Szpej na miarę potrzeb
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Wieczna pamięć ofiarom zbrodni katyńskiej!
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
NATO na północnym szlaku
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
V Korpus z nowym dowódcą
Zmiany w dodatkach stażowych
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Kolejni Ukraińcy gotowi do walki
Wojna w świętym mieście, część druga
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO