moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Rosyjska rakieta nad Polską?

Zadziałały systemy polskie i sojusznicze – zapewnia wicepremier i minister obrony Władysław Kosiniak-Kamysz po spotkaniu w BBN na temat niezidentyfikowanego obiektu, który dziś rano wleciał w polską przestrzeń powietrzną. Według wojskowych prawdopodobnie rosyjska rakieta przebywała nad Polską niecałe 3 minuty i opuściła naszą przestrzeń powietrzną.

W piątek w Biurze Bezpieczeństwa Narodowego odbyła się narada z udziałem m.in. prezydenta Andrzeja Dudy, Władysława Kosiniaka-Kamysza, wicepremiera i ministra obrony narodowej, gen. Wiesława Kukuły, szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego oraz gen. dywizji Macieja Klisza, dowódcy operacyjnego RSZ. Spotkanie zostało zwołane w związku z naruszeniem polskiej przestrzeni powietrznej przez niezidentyfikowany obiekt powietrzny. Do zdarzenia miało dojść nad ranem w okolicach Zamościa. Po naradzie w BBN odbyła się konferencja prasowa, na której szef resortu obrony Władysław Kosiniak-Kamysz zapewniał, że procedury zadziałały właściwie. – W godzinach porannych została naruszona polska przestrzeń powietrzna przez obiekt, wykryty przez nasze systemy. Wszystkie działania zostały podjęte zgodnie z algorytmem – mówił Władysław Kosiniak-Kamysz. – Zadziałały systemy polskie i sojusznicze. Jest bardzo dobra współpraca pomiędzy rządem i panem prezydentem w tym zakresie – dodał szef resortu obrony.

Zdarzenie komentowali również najwyżsi rangą dowódcy polskiej armii. – Wszystko wskazuje na to, że rosyjska rakieta wtargnęła w polską przestrzeń powietrzną. Była przez nas śledzona, opuściła tę przestrzeń. Mamy na to potwierdzenie narodowe i sojusznicze. To jest tylko technika, podchodzimy do niej z dystansem, postanowiliśmy zweryfikować na ziemi tor lotu pocisku, czy nie doszło do pomyłki technicznej – powiedział gen. Wiesław Kukuła, szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego. Generał dodał, że miniona noc była trudna dla Ukrainy. – Atak saturacyjny z wykorzystaniem dronów miał na celu przeciążyć ich obronę przeciwlotniczą. Ukraina relatywnie dobrze z nim sobie poradziła. Po nim nastąpiło uderzenie rakietowe lotnictwa dalekiego zasięgu. Śledziliśmy tor lotu większości tych rakiet. Jedna z nich przekroczyła granicę Polski, później ją opuściła. Weryfikujemy to na ziemi – poinformował szef Sztabu Generalnego WP.

REKLAMA

Generał dyw. Maciej Klisz, dowódca operacyjny RSZ dodał, że obiekt przebywał na terytorium Polski niecałe 3 minuty i znajdował się około 40 km w głąb terytorium kraju. Rakieta była śledzona przez radary. – W związku z wykonywanymi przez nią manewrami i opuszczeniem przez nią przestrzeni powietrznej Polski, ja jako dowódca operacyjny nie podjąłem żadnej decyzji w stosunku do tego obiektu – oświadczył Dowódca Operacyjnego RSZ.

Po południu Marcin Mastalerek, szef Gabinetu Prezydenta RP, poinformował na portalu X, że prezydent Andrzej Duda o sprawie niezidentyfikowanego obiektu rozmawiał z Jensem Stoltenbergiem, sekretarzem generalnym NATO. „Rozmowa dotyczyła naruszenia przestrzeni powietrznej RP. Jesteśmy od początku w stałym kontakcie z naszymi sojusznikami”, napisał na portalu X Mastalerek.

W południe z szefem Sztabu Generalnego Wojska Polskiego gen. Wiesławem Kukułą, dowódcą generalnym Rodzajów Sił Zbrojnych gen. dyw. Maciejem Kliszem oraz szefami służb specjalnych spotkali się premier Donald Tusk i minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz. Później szef rządu rozmawiał telefonicznie ze zwierzchnikiem sił zbrojnych, Andrzejem Dudą. „Wszyscy działamy wspólnie na rzecz bezpieczeństwa Polski”, zaznaczył w mediach społecznościowych premier Donald Tusk.

O naruszeniu przestrzeni powietrznej Polski poinformowało w piątek przed południem Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych. „W godzinach porannych w przestrzeń powietrzną RP od strony granicy z Ukrainą wleciał niezidentyfikowany obiekt powietrzny, który od momentu przekroczenia granicy aż do miejsca zaniku sygnału obserwowany był przez środki radiolokacyjne systemu obrony powietrznej kraju”, czytamy w komunikacie. „Zgodnie z obowiązującymi procedurami Dowódca Operacyjny RSZ uruchomił dostępne siły i środki pozostające w jego dyspozycji”, zapewniło Dowództwo.

– Obecnie w okolicach Zamościa trwają poszukiwania obiektu. Prowadzone są zarówno przez zespoły poszukiwawczo-ratownicze na lądzie, jak i w powietrzu – mówił ppłk Jacek Goryszewski, oficer prasowy Dowództwa Operacyjnego RSZ. Podkreślał, że zespoły wojskowych specjalistów analizują zapisy radarowe, by ustalić, co dokładnie wydarzyło się. Ppłk Goryszewski zwracał uwagę, że w nocy doszło do bardzo intensywnego ostrzału Ukrainy. Rosjanie ostrzelali za pomocą rakiet i dronów Shahed między innymi Kijów, Lwów, Charków, Dniepr, Zaporoże i Odessę. – Niezidentyfikowany obiekt w polskiej przestrzeni powietrznej prawdopodobnie można łączyć z tym wydarzeniem – przekonywał ppłk Goryszewski.

Ewa Korsak

autor zdjęć: Jakub Szymczuk/ KPRP

dodaj komentarz

komentarze


Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
 
Mobilne dowodzenie
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
MON o bezpieczeństwie szkoleń na poligonach
Gry wojenne w szkoleniu
Bohater odtrącony
Dzień zwycięstwa. Na wolność Polska musiała czekać
NATO on Northern Track
Armia Andersa w operacji „Honker”
NATO na północnym szlaku
Na straży nieba
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
„Wielka droga” dostępna online
Szef MON-u: nie można oswajać się z wojną
Wojskowe Oscary przyznane!
Husarz na straży nieba
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
Ameryka daje wsparcie
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
W obronie wschodniej flanki NATO
Prezydent chce wzmocnienia odporności państwa
Rajd ku czci saperów
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Zapraszamy na Festiwal
Pierwszy polski technik AH-64
Serwis K9 w Polsce
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Wojna w świętym mieście, epilog
„Pierwsza Drużyna” na start
Flota Bayraktarów w komplecie
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Po przeprawie ruszyli do walki
Premier odwiedził WZZ Podlasie
Treningi z wojskiem wracają
Polsko-australijskie rozmowy o bezpieczeństwie
Wyszkolenie sprawdzą w boju
Polki pobiegły po srebro!
Wiosenna burza nad Estonią
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
Sztuka ochrony zabytków
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Pierwsi na oceanie
Jak zwiększyć bezpieczeństwo cywilów?
Zmiany w dodatkach stażowych
Uwaga, transformacja!
Krwawa noc pośród puszczy
Pływacy i maratończycy na medal
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Dyskomfort? Raczej satysfakcja
Test współpracy dla bezpieczeństwa
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Skrzydła IT dla cyberwojsk
Więcej hełmów dla żołnierzy
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wioślarze i triatlonistka na podium
Pamiętamy o bohaterach z Piedimonte
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Układ nerwowy Mieczników
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
Mięśnie czy głowa, czyli jak przejść selekcję
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
Pytania o europejską tarczę
Abramsy w pętli

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO