moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Podchorążowie AWL ślubowali

Jako przyszli dowódcy, będziecie dowodzili żołnierzami wyposażonymi w nowoczesną broń. Ta broń jest nam potrzebna do tego, by realnie i skutecznie odstraszyć agresora oraz do tego, by tworzyć siłę Wojska Polskiego – powiedział minister obrony Mariusz Błaszczak. Szef MON-u wziął udział w uroczystej inauguracji roku akademickiego w Akademii Wojsk Lądowych we Wrocławiu.

W murach najstarszej polskiej uczelni wojskowej – Akademii Wojsk Lądowych – rozpoczął się rok akademicki 2023/2024. W uroczystości wziął udział m.in. minister obrony Mariusz Błaszczak, szef Sztabu Generalnego WP gen. Rajmund T. Andrzejczak i dowódca operacyjny rodzajów sił zbrojnych gen. broni Tomasz Piotrowski.

 

REKLAMA

– Inauguracja roku akademickiego to otwarcie nowego etapu w życiu całej społeczności akademickiej. To kolejny rok naukowego rozwoju, przekazywania wiedzy i inspirowania do jej zdobywania. W AWL kształcimy kadry dowódcze na potrzeby wszystkich rodzajów sił zbrojnych – mówił gen. bryg. dr hab. Piotr Płonka, rektor-komendant AWL. – O jakości uczelni świadczą jej absolwenci: ambitni, myślący, otwarci i zaangażowani, znający swoją wartość, przygotowani do pracy zawodowej i służby. Tę trudną drogę rozpoczyna w tym roku rekordowa liczba ponad 3 tysięcy studentów oraz 1600 słuchaczy kursów – mówił rektor. – Rok akademicki 2023/2024 uważam za otwarty – powiedział.

Podchorążowie pierwszego roku złożyli ślubowanie, a następnie najlepsi z nich odebrali indeksy z rąk ministra obrony Mariusza Błaszczaka i rektora AWL gen. bryg. Płonki. W trakcie uroczystości odczytano także listy, jakie do podchorążych i pracowników akademickich skierowali prezydent Andrzej Duda, premier Mateusz Morawiecki i marszałek Sejmu Ewa Witek.

– Konsekwentnie wzmacniamy i będziemy wzmacniać Wojsko Polskie poprzez zwiększanie liczebne jednostek wojskowych oraz poprzez modernizowanie wyposażenia, które trafia do Wojska Polskiego – powiedział minister Mariusz Błaszczak. – Wręczając indeksy wojskowym studentom, pytałem na jakich kierunkach rozpoczynają studia. Wszystkie te kierunki są niezwykle interesujące, czego gratuluję rektorowi-komendantowi – dodał. Szef resortu obrony przypomniał, że jeszcze w 2015 roku na AWL podchorążowie mogli studiować jedynie zarządzanie lub logistykę. – Dziś są już cztery kierunki, z tego jeden szczególnie istotny dla przyszłych dowódców: dowodzenie. Od 2015 roku wzrosła także liczba studentów. Wtedy były 144 miejsca na pierwszym roku studiów, dziś jest ich prawie 600, a w przyszłym roku będzie niemal 900 – podkreślił szef MON-u.

Minister Błaszczak szczególnie akcentował znaczenie nowego kierunku studiów, czyli dowodzenia. – Jest on bardzo istotny dla przyszłych dowódców WP. Chcę was zapewnić, że będziecie dowodzili żołnierzami w jednostkach wyposażonych w nowoczesną broń. Mamy już u siebie czołgi Abrams i K2, system Patriot, pierwsze oddziały systemu Narew. Po 18 latach przerwy do WP wróciła artyleria rakietowa. Mamy wyrzutnie HIMARS i Chunmoo. To potężna siła odstraszania – mówił Mariusz Błaszczak. Przypomniał, że polska armia będzie dysponować 500 wyrzutniami HIMARS i trzystoma koreańskimi Chunmoo. – Potrzebujemy tego sprzętu, by skutecznie odstraszyć agresora. By Rosja, która planuje odbudować swoje imperium, nie wkroczyła do Polski – powiedział szef MON-u. – To wszystko robimy dla was. To wasza przyszłość. Chcemy, byście dysponowali najnowocześniejszym sprzętem i skutecznie tworzyli siłę Wojska Polskiego – podsumował minister obrony.

Do zebranych w AWL podchorążych i studentów cywilnych zwrócił się także sierż. pchor. Michał Strukowski, przewodniczący samorządu studenckiego. – Rok akademicki w AWL to nie tylko nauka, to czas spędzony na służbie dla ojczyzny. Wstępując na tę uczelnię, wstępujecie na ścieżkę, która nakłada na was szczególne obowiązki. Macie nie tylko kształtować wiedzę, ale i postawy patriotyczne – zaznaczył.

Wykład inauguracyjny dla studentów AWL wygłosił gen. Rajmund T. Andrzejczak. Szef SGWP mówił m.in. o przywództwie i wymaganiach, jakie współczesne siły zbrojne stawiają przed oficerami.

Nowy rok akademicki na AWL we Wrocławiu rozpoczęło dziś ponad 3 tys. studentów. Około 2,5 tys. z nich to studenci w mundurach, a blisko 500 cywile. Wrocławska akademia kształci nie tylko żołnierzy z Polski, lecz także z państw NATO oraz Ukrainy. Organizuje kursy oficerskie dla żołnierzy zawodowych i osób cywilnych, prowadzi również kursy kwalifikacyjne, doskonalące, kursy przeszkalania kadr rezerwy, terytorialnej służby wojskowej oraz Legii Akademickiej. Uczelnia przygotowuje się do otwarcia szkoły doktorskiej, niedawno uruchomiła też uniwersytet trzeciego wieku.

Magdalena Kowalska-Sendek

autor zdjęć: Leszek Chemperek/CO MON

dodaj komentarz

komentarze


Polsko-australijskie rozmowy o bezpieczeństwie
 
Test współpracy dla bezpieczeństwa
Uwaga, transformacja!
Po przeprawie ruszyli do walki
W obronie wschodniej flanki NATO
Układ nerwowy Mieczników
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Ameryka daje wsparcie
Rajd ku czci saperów
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Prezydent chce wzmocnienia odporności państwa
Armia Andersa w operacji „Honker”
Wyszkolenie sprawdzą w boju
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
MON o bezpieczeństwie szkoleń na poligonach
Premier odwiedził WZZ Podlasie
Abramsy w pętli
Polki pobiegły po srebro!
Wioślarze i triatlonistka na podium
Mobilne dowodzenie
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Jak zwiększyć bezpieczeństwo cywilów?
„Ta ziemia do Polski należy…”
Na straży nieba
Polska wiktoria na Monte Cassino
Serwis K9 w Polsce
Szef MON-u: nie można oswajać się z wojną
Flota Bayraktarów w komplecie
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
„Pierwsza Drużyna” na start
Pamiętamy o bohaterach z Piedimonte
Pytania o europejską tarczę
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Zmiany w dodatkach stażowych
Pierwsi na oceanie
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Dzień zwycięstwa. Na wolność Polska musiała czekać
Wojskowe Oscary przyznane!
Więcej hełmów dla żołnierzy
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Pływacy i maratończycy na medal
I zdobyliśmy!
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Gry wojenne w szkoleniu
Zanieśmy lepszą Polskę następnym pokoleniom
Mięśnie czy głowa, czyli jak przejść selekcję
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
Wojna w świętym mieście, epilog
Krwawa noc pośród puszczy
Bohater odtrącony
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
NATO on Northern Track
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
Zapraszamy na Festiwal

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO