moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Duda: Ukraina wzmocni Sojusz

Przyjęcie Ukrainy do NATO będzie dla nas niebagatelnym wzmocnieniem. To bufor, który oddziela nas od największego zagrożenia, jakim jest obecnie Rosja – podkreślał przed rozpoczęciem drugiego dnia szczytu Sojuszu w Wilnie Andrzej Duda. Tymczasem dziś m.in. zainauguruje działalność Rada NATO-Ukraina.

Do centrum wystawienniczego Litexpo, w którym wczoraj rozpoczął się szczyt NATO, przywódcy państw członkowskich zjeżdżali od wczesnego ranka. Zanim weszli do sali, mieli chwilę na rozmowę z dziennikarzami. Na pytania odpowiadał też Andrzej Duda. – Najbardziej żywym tematem pierwszego dnia szczytu było przyszłe członkostwo Ukrainy w NATO. Przyjęcie do Sojuszu jeszcze jednego europejskiego państwa, z tak wielkim zasobem naturalnym, wielką armią, ogromnie doświadczoną w boju, będzie nas wszystkich niebagatelnym wzmocnieniem – nie miał wątpliwości polski prezydent. Jego zdaniem znaczące korzyści odniesie przy tym także Polska. Duda podkreślał, że Ukraina to bufor, który oddziela nas od największego zagrożenia, którym jest obecnie Rosja. – W kwestii zaproszenia do ostatniej chwili trwały dyskusje. Dotyczyły deklaracji, która wczoraj ostatecznie została zatwierdzona – przyznał prezydent. Podczas posiedzenia Rady Północnoatlantyckiej padła wyraźna zapowiedź przyjęcia Ukrainy do NATO. Sam proces akcesyjny będzie uproszczony, bo podobnie jak Finlandia i Szwecja, Ukraina została zwolniona z MAP, czyli wypełnienia planu działań na rzecz członkostwa. Dziś zainauguruje też swoją działalność Rada Ukraina-NATO – nowa instytucja polityczna, która ułatwi konsultowanie kluczowych dla obydwu stron tematów. Ukraina będzie w niej miała status równy państwom członkowskim. Na razie jednak NATO nie przedstawiło Kijowowi dokładnej daty akcesji. – Nie możemy tego zrobić, bo w Ukrainie ciągle trwa wojna – mówił Duda.

REKLAMA

Pierwszy dzień szczytu w Wilnie upłynął również pod znakiem rozmów dwustronnych. Polski prezydent spotkał się m.in z premierem Wielkiej Brytanii Rishim Sunakiem. – Rozmawialiśmy o bieżącej współpracy pomiędzy naszymi krajami. Przede wszystkim dyskutowaliśmy na temat wspólnych programów zbrojeniowych, jak „Narew” czy „Miecznik” (pierwszy dotyczy systemów obrony powietrznej krótkiego zasięgu, drugi budowy fregat rakietowych – przyp. red.) – wyliczał Duda. – Oczywiście poruszyliśmy też kwestie dotyczące przyszłego członkostwa Ukrainy w NATO i tego, w jaki sposób jej pomagamy. Proszę pamiętać, że zarówno Polska, jak i Wielka Brytania znajdują się w absolutnej awangardzie, jeśli chodzi o donatorów Ukrainy. To my, poza Stanami Zjednoczonymi, przekazaliśmy jej do tej pory najwięcej sprzętu – dodał. Prezydent zapowiedział ponadto, że po zakończeniu wileńskiego szczytu zwoła w Polsce Radę Bezpieczeństwa Narodowego.

Tymczasem w spotkaniach dwustronnych biorą udział również inni członkowie polskiej delegacji. Dziś rano na przykład minister obrony Mariusz Błaszczak rozmawiał ze swoją łotewską odpowiedniczką Inārą Mūrniece. Główne tematy, jak poinformował na Twitterze polski resort obrony, to bezpieczeństwo w regionie oraz współpraca wojskowa w wymiarze dwustronnym i wielonarodowym.

Drugi dzień szczytu upłynie m.in. pod znakiem posiedzenia Rady Północnoatlantyckiej – tym razem z udziałem nie tylko Szwecji, lecz także partnerów NATO z Azji i regionu Pacyfiku: Japonii, Australii, Nowej Zelandii i Korei Południowej. Po raz pierwszy zbierze się również wspomniana już Rada NATO-Ukraina. W jej obradach weźmie udział ukraiński prezydent Wołodymyr Zełenski, który później spotka się z przywódcami USA, Wielkiej Brytanii czy Francji. Wreszcie przemówienie w Wilnie ma wygłosić Joe Biden. Jak zapowiada agencja Reutera, będzie mówił o sojuszniczej jedności i nowej odsłonie pomocy dla Ukrainy, podkreśli też rolę Stanów Zjednoczonych we wprowadzeniu do NATO Szwecji.

Łukasz Zalesiński

autor zdjęć: Marek Borawski/KPRP

dodaj komentarz

komentarze


Lekkoatleci udanie zainaugurowali sezon
 
Zmiany w dodatkach stażowych
Na straży wschodniej flanki NATO
Czerwone maki: Monte Cassino na dużym ekranie
Święto stołecznego garnizonu
Przygotowania czas zacząć
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
W Italii, za wolność waszą i naszą
Kolejne FlyEle dla wojska
NATO on Northern Track
Zachować właściwą kolejność działań
Wojna na detale
Charge of Dragon
SOR w Legionowie
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Kadisz za bohaterów
Szarża „Dragona”
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Strażacy ruszają do akcji
25 lat w NATO – serwis specjalny
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Szpej na miarę potrzeb
Bezpieczeństwo ważniejsze dla młodych niż rozrywka
NATO na północnym szlaku
Active shooter, czyli warsztaty w WCKMed
Głos z katyńskich mogił
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Sprawa katyńska à la española
Znamy zwycięzców „EkstraKLASY Wojskowej”
Gunner, nie runner
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Operacja „Synteza”, czyli bomby nad Policami
Donald Tusk: Więcej akcji a mniej słów w sprawie bezpieczeństwa Europy
Ramię w ramię z aliantami
Sandhurst: końcowe odliczanie
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Barwy walki
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Rozpoznać, strzelić, zniknąć
Wojna w świętym mieście, epilog
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
Morze Czarne pod rakietowym parasolem
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Wojna w świętym mieście, część druga
Wojskowy bój o medale w czterech dyscyplinach
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Kosiniak-Kamysz o zakupach koreańskiego uzbrojenia
Front przy biurku
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO