moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Debiut Małej Narwi

Konsekwentnie budujemy system obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej – powiedział na poligonie w Ustce minister Mariusz Błaszczak. Szef MON-u obserwował strzelanie, podczas którego po raz pierwszy ogień otworzyła Mała Narew. Test zakończył się sukcesem, więc jeszcze w tym miesiącu sprzęt zostanie włączony w system dyżurów mających na celu obronę polskiego nieba.

– Byliśmy świadkami historycznego wydarzenia – powiedział Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej, na Centralnym Poligonie Sił Powietrznych w Ustce. Szef MON-u obserwował ćwiczenia żołnierzy z 15 i 18 Pułku Przeciwlotniczego, podczas których po raz pierwszy prowadzili strzelania bojowe z systemu Mała Narew. Ich zadaniem było zneutralizowanie trzech celów. Dwa z nich imitowały rakiety manewrujące i zostały ulokowane na wysokości 2 i 3 km, kolejny zaś znajdował się na wysokości pół kilometra, bo w takim właśnie rejonie działają bezzałogowce. Jak zaznaczył minister, to właśnie tego typu obiekty stanowią największe zagrożenie w przestrzeni powietrznej. – Wszystkie cele zostały osiągnięte. Wojsko Polskie posiada skuteczną broń, aby bronić polskiego nieba – podkreślił.

 

REKLAMA

System obrony przeciwlotniczej krótkiego zasięgu Mała Narew, z którego podczas ćwiczeń w Ustce korzystali żołnierze, składa się z polskich radarów i ciężarówek oraz brytyjskich wyrzutni i rakiet, a konkretniej: stacji radiolokacyjnej Soła, urządzenia kierowania uzbrojeniem Zenit, trzech wyrzutni iLauncher i dwóch samochodów transportowych na podwoziu Jelcza oraz efektorów CAMM. – Gratuluję wszystkim, którzy przyczynili się do integracji tych elementów – dodał Błaszczak.

Polska zdecydowała się na pozyskanie systemu Mała Narew w kwietniu ubiegłego roku. Jako pierwsi, w październiku 2022 roku, otrzymali go właśnie wojskowi z 18 Pułku Przeciwlotniczego. Zanim jednak zabrali uzbrojenie na poligon, aby realizować strzelania, sprawdzali m.in. procedury dotyczące transportu uzbrojenia. W tym celu przerzucili sprzęt m.in. na lotniska na warszawskim Bemowie i w Radomiu. Niemal na każdym etapie szkolenia z obsługi sprzętu żołnierzom towarzyszyli wojskowi z 15 Pułku Przeciwlotniczego, którzy mają otrzymać go jeszcze w tym roku. – Możemy powiedzieć, że będą mogli z marszu przejąć nowe obowiązki – zaznaczył Błaszczak.


Film: 18 DZ

Szef MON-u przypomniał także, że zanim Mała Narew trafiła do Polski, wojsko korzystało m.in. z posowieckich zestawów rakietowych Kub i zestawów przeciwlotniczych Newa. Jak mówił, dowódcy wojskowi zapytani o porównanie starego i nowego sprzętu zapewniali, że nie ma takiej możliwości, bo przepaść między nimi jest zbyt duża. – To, co było dotychczas, było zupełnie inną, starą epoką – stwierdził minister. Wyjaśnił, że każda z postsowieckich wyrzutni mogła koncentrować się na rażeniu jednego celu, a w przypadku Małej Narwi może być ich nawet osiem.

Tymczasem żołnierze z 18 Pułku, którzy dziś z sukcesem zakończyli ćwiczenia na poligonie, nie zamierzają spocząć na laurach. Przed nimi kolejne zadania. Jak poinformował szef MON-u, jeszcze w tym miesiącu Mała Narew zostanie skierowana do pełnienia dyżurów mających na celu obronę polskiego nieba. – Oczekujemy, że niedługo w realizację takich dyżurów zostaną włączone także polskie Patrioty. Konsekwentnie budujemy system obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej – podkreślił minister Błaszczak.

Magdalena Miernicka

autor zdjęć: plut. Aleksander Perz/ 18 DZ, 16 DZ

dodaj komentarz

komentarze


Ameryka daje wsparcie
 
Po śladach polskich bohaterów
Prezydent chce wzmocnienia odporności państwa
Żołnierzu, wyślij dziecko na wakacje z Rewitą
Krwawa noc pośród puszczy
Wioślarze i triatlonistka na podium
Zawsze gotowi do pomocy
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Czego można się nauczyć od żołnierzy?
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Sukcesy reprezentantek CWZS-u
Flota Bayraktarów w komplecie
Kto wywalczy tytuł mistrza MMA?
Wojna w świętym mieście, epilog
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Pływacy i maratończycy na medal
„Grand Quadriga ‘24”
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Dwie dekady ulepszania Sojuszu
Barbara wzmocni polską obronę powietrzną
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
„Ryś” z laserem
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
„Sarex ’24”: razem w czasie kryzysu
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
Bohater odtrącony
They Will Check The Training Results in Combat
Pytania o europejską tarczę
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
„Pierwsza Drużyna” na start
Polska wiktoria na Monte Cassino
Abramsy w pętli
Serwis K9 w Polsce
Cień atomowej zagłady
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
Mobilne dowodzenie
Broń Hitlera w rękach AK
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
Na straży nieba
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Grupa Północna o wsparciu dla Ukrainy
Śladami ojca
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
Więcej hełmów dla żołnierzy
Układ nerwowy Mieczników
Polki pobiegły po srebro!
Memoriał gen. Andersa coraz bliżej
Sejmowa debata o bezpieczeństwie
Nowe zadania szefa SKW
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
NATO on Northern Track
By Polska była bezpieczna
Wszystkie misje AWACS-a

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO