moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

PGE ratuje zabytkowy schron

Na mocy porozumienia między PGE Dystrybucja a Fundacją Ochrony Zabytków Mazowsza spółka przekaże Fundacji bunkier z okresu II wojny światowej zlokalizowany na swoim terenie. Obiekt w Sochaczewie zostanie przekształcony w izbę pamięci. Będzie ona przypominać o losie mieszkańców miasta zmuszonych do budowy umocnień na rzecz niemieckiego okupanta.

– Wierzę, że powstanie izby pamięci w miejscu zapomnianego schronu przyczyni się do pogłębienia wiedzy o trudnej historii ziemi sochaczewskiej i jej mieszkańców – mówił Jan Frania, wiceprezes zarządu PGE Dystrybucja, spółki z Grupy PGE, po podpisaniu porozumienia z Fundacją Ochrony Zabytków Mazowsza z Sochaczewa. Dokument pozwoli na przekazanie Fundacji w użyczenie schronu znajdującego się na terenie sochaczewskiej stacji elektroenergetycznej przy ul. Partyzantów. Dzięki staraniom członków Fundacji Ochrony Zabytków Mazowsza budynek przejdzie rewitalizację. – Cieszę się, że PGE Dystrybucja, oprócz zapewniania Polakom bezpieczeństwa energetycznego, dba o naszą historię i mocno włącza się w pielęgnowanie pamięci o trudnych, ale bardzo ważnych jej momentach – stwierdził obecny na podpisaniu umowy Maciej Małecki, sekretarz stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych.

Z kolei Wojciech Dąbrowski, prezes zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej, zaznaczył, że utworzenie izby w zabytkowym obiekcie wpisuje się w historyczną działalność Grupy PGE. – Poprzez współpracę z FOZM chcemy ocalić od zapomnienia miejsca pamięci z czasów II wojny – zapewniał prezes.

REKLAMA

Podjęcie się przez Fundację rewitalizacji schronu to część prowadzonego przez tę organizację projektu „Sochaczewskie fortyfikacje”. – Naszym celem jest upamiętnienie dramatycznych losów mieszkańców Sochaczewa zmuszonych do pracy na rzecz niemieckiego okupanta oraz ocalenie od zapomnienia historycznych obiektów militarnych gęsto rozsianych wokół miasta – tłumaczył Artur Gałecki z FOZM. Projekt „Sochaczewskie fortyfikacje” jest realizowany od 2019 roku. Dotychczas Fundacja zrewitalizowała i bezpłatnie udostępniła odwiedzającym trzy dobrze zachowane żelbetowe schrony na terenie gminy Sochaczew. W maju otworzyła także ścieżkę edukacyjną szlakiem sochaczewskich fortyfikacji, która objęła kilka bunkrów.

Obiekt przy ul. Partyzantów zostanie wygrodzony z terenu PGE, a dojście do niego udostępnione dla każdego. – Chcielibyśmy, aby izba pamięci, którą tam stworzymy, była nowoczesna, multimedialna, atrakcyjna również dla najmłodszych – podał Gałecki. Na razie nie wiadomo, kiedy izba będzie gotowa.

Niemcy w końcowym okresie II wojny rozpoczęli budowę linii umocnień biegnącej od Wyszogrodu, wzdłuż Bzury przez Sochaczew, Skierniewice, Rawę, Nowy Sącz do Karpat, która miała powstrzymać radziecką ofensywę. W sierpniu 1944 roku kilka tysięcy mieszkańców Sochaczewa i okolic, a także bracia Franciszkanie z Niepokalanowa, zostali zmuszeni pod groźbą śmierci do pracy przy tych fortyfikacjach.

Powstało dziesiątki schronów żelbetowych i ziemnych, kilometry okopów i rowów przeciwpancernych. Umocnienia zostały usytuowane na lewym i prawym brzegu Bzury, tworząc pierścień obrony miasta. Niemieckie fortyfikacje nie odegrały jednak większej roli w obronie przeciwko radzieckiej ofensywie, bo już 17 stycznia 1945 roku Sochaczew został zdobyty. Dziś większość schronów znajduje się na prywatnych posesjach, część z nich została zagospodarowana, inne stanowią betonową ruinę.

Polska Grupa Energetyczna realizuje wiele przedsięwzięć, które mają upamiętnić wydarzenia z polskiej historii, m.in. w 2021 roku PGE została mecenasem Wirtualnego Muzeum Polskiego Państwa Podziemnego, w 80. rocznicę powstania Armii Krajowej zorganizowała ogólnopolski konkurs „Śladami bohaterów Armii Krajowej".

Anna Dąbrowska

autor zdjęć: PGE

dodaj komentarz

komentarze

~Adam
1688288100
Niemieckie otacza się opieką, tymczasem polskie wysadza się. Na przykład w 2019r. rozebrano trzy unikalne polskie schrony bojowe w Rudzie Śląskiej. Wcześniej były uznane za zabytki, ale nagle konserwator uznał, że jednak nie posiadają żadnej wartości historycznej. Teren był potrzebny pod budowę centrum logistycznego.
29-BB-F4-F6

Potężny atak rakietowy na Ukrainę
 
Kadisz za bohaterów
Sandhurst: końcowe odliczanie
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Na straży wschodniej flanki NATO
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
Wojna w świętym mieście, epilog
NATO on Northern Track
Strażacy ruszają do akcji
Mundury w linii... produkcyjnej
Zbrodnia made in ZSRS
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Barwy walki
Rozpoznać, strzelić, zniknąć
25 lat w NATO – serwis specjalny
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
SOR w Legionowie
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Zachować właściwą kolejność działań
Ramię w ramię z aliantami
Święto stołecznego garnizonu
Głos z katyńskich mogił
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Szpej na miarę potrzeb
Wojna w świętym mieście, część druga
Zmiany w dodatkach stażowych
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
V Korpus z nowym dowódcą
Szarża „Dragona”
Ocalały z transportu do Katynia
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
Cyberprzestrzeń na pierwszej linii
Wieczna pamięć ofiarom zbrodni katyńskiej!
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Kolejne FlyEle dla wojska
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Prawda o zbrodni katyńskiej
Sprawa katyńska à la española
Optyka dla żołnierzy
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Kosiniak-Kamysz o zakupach koreańskiego uzbrojenia
Wojna w świętym mieście, część trzecia
WIM: nowoczesna klinika ginekologii otwarta
Front przy biurku
Przygotowania czas zacząć
Odstraszanie i obrona
Marcin Gortat z wizytą u sojuszników
Bezpieczeństwo ważniejsze dla młodych niż rozrywka
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Rakiety dla Jastrzębi
Charge of Dragon
NATO na północnym szlaku
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO