moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Ukraińscy medycy po szkoleniach w Polsce

Jak rehabilitować rannych po urazach kręgosłupa, kończyn i amputacjach? Jak diagnozować i leczyć poszkodowanych z traumą wojenną i PTSD? Tego w Wojskowym Instytucie Medycznym uczyli się ukraińscy medycy. Zorganizowanie szkolenia dla tych specjalistów to inicjatywa pierwszych dam Polski i Ukrainy – Agaty Kornhauser-Dudy i Ołeny Zełenskiej.

Ukraińscy medycy w Wojskowym Instytucie Medycznym w Warszawie uczestniczyli w zajęciach od połowy maja. Co tydzień na szkolenie do Polski przyjeżdżało 20 osób. Połowa z nich to psychologowie i psychiatrzy, którzy poznawali zasady diagnozowania traumy wojennej, w tym PTSD. Pozostali medycy, czyli lekarze, fizjoterapeuci, rehabilitanci, pielęgniarki i ratownicy medyczni zdobywali wiedzę na temat rehabilitacji rannych, w tym osób po urazach kręgosłupa i kończyn. Program był częścią szkoleniowego cyklu, który zainicjowały Agata Kornhauser-Duda i Ołena Zełenska. 

Program kursów z zakresu psychiatrii i rehabilitacji przygotował Wojskowy Instytut Medyczny. Zajęcia z ukraińskimi specjalistami prowadzili pracownicy tej stołecznej placówki. – Szkolenie zorganizowaliśmy wspólnie z Biurem Bezpieczeństwa Narodowego. Każdy kurs trwał tydzień i obejmował zajęcia teoretyczne oraz praktyczne. W ramach programu przeszkoliliśmy około stu osób – mówi Agnieszka Słupecka z Centrum Kształcenia Podyplomowego WIM. – Ukraińcy szkolili się pod kierunkiem kadry z Kliniki Psychiatrii, Stresu Bojowego i Psychotraumatologii oraz z Kliniki Rehabilitacji – dodała.

Na kurs do Warszawy przyjeżdżali medycy z całej Ukrainy, a także z terenów objętych najcięższymi walkami, m.in. z okolic Bachmutu. Do WIM-u zgłosili się doświadczeni psychologowie i psychiatrzy, którzy zetknęli się już z przypadkami traumy wojennej wśród żołnierzy lub ich rodzin. – Ukraińcy rozumieją, że walka żołnierzy nie toczy się jedynie na froncie. Powrotom do domu często towarzyszy ból, cierpienie i poczucie wyobcowania społecznego. Akcentują, że powszechna mobilizacja uczyniła cywilów żołnierzami, a to wiąże się z dużym obciążeniem psychicznym – tłumaczą specjaliści z WIM-u. W czasie kursu specjaliści z Ukrainy poznawali zasady pracy diagnostyczno-terapeutycznej z pacjentami z zaburzeniami spowodowanymi stresem traumatycznym, w tym PTSD. Wykorzystywali różnego rodzaju testy, które umożliwiają diagnozowanie zaburzeń wywołanych stresem pourazowym. Planują także leczenie i terapię osób poszkodowanych.

Dużym zainteresowaniem ukraińskich medyków cieszyły się szkolenia z zakresu rehabilitacji. – Szczególnie ciekawiło ich postępowanie z pacjentem po urazach czaszkowo-mózgowych, kręgosłupa i rdzenia kręgowego, a także po amputacjach kończyn. Interesowała ich również tematyka dotycząca nowoczesnych metod protezowania oraz postępowania z osobami, które uległy poparzeniom – mówi Agnieszka Słupecka.

Ze szkolącymi się w Wojskowym Instytucie Medycznym ukraińskimi specjalistami niedawno spotkała się Agata Kornhauser-Duda. Pierwsza dama wyraziła nadzieję, że zdobyte podczas kursów w Polsce wiedza i umiejętności pomogą rozwijać ukraiński system ochrony zdrowia.– Jestem przekonana, że czas spędzony w naszym kraju sprzyja wymianie doświadczeń i budowaniu polsko-ukraińskich relacji, które zaowocują w przyszłości – stwierdziła Agata Kornhauser-Duda. – Dopóki będzie taka potrzeba, Polska będzie pomagać – zapewniła podczas spotkania w Pałacu Prezydenckim.

Pierwsze damy Polski Agata Kornhauser-Duda i Ukrainy Ołena Zełenska nawiązały współpracę przy projekcie dotyczącym wymiany doświadczeń między polskimi i ukraińskimi medykami w październiku ubiegłego roku. W wyniku tej inicjatywy w Polsce przeszkolono już dziewięćdziesięciu ukraińskich lekarzy i specjalistów na temat ewakuacji medycznej drogą lotniczą oraz opieki medycznej pacjentów z poparzeniami.

Magdalena Kowalska-Sendek

autor zdjęć: Przemysław Keler / KPRP, Grzegorz Jakubowski/ KPRP

dodaj komentarz

komentarze


Zmiana warty w Szkole Orląt
Adaptacja i realizm
Wypadek w PKW UNIFIL
Premier: Polska zbuduje armadę dronową z Ukrainą
Bałtycka tarcza na horyzoncie
Powrót WAM-u
Australijską armią będzie dowodzić kobieta
Świat się zbroi na rekordową skalę
Zmiana resortowych planów: jeszcze więcej OPW
Kosmiczne oko armii
Nowy sprzęt wojsk specjalnych
Od cyberkursu po mundurówkę
Polacy w morskiej tarczy
Młodzi mechanicy pojazdów specjalnych
‘X’ Without Unknowns
Zły Łęg nie taki straszny
Wielkie serce K9
Rosyjskie myśliwce przechwycone nad Bałtykiem
„Końca cywilizacji” w Iranie na razie nie będzie
Pancerne starcie w Świętoszowie
Bieg ku pamięci bohaterów
Mosty nad Narwią
Czekając na czołgi
Rzeźnik w rękach GROM-u
Marynarz w koreańskim tyglu
Gen. Lewandowski: dowódca musi być dobrym nauczycielem
JWK trenuje na paralotniach
Groźny incydent w Libanie
Ostatni cichociemny patronem szkoły w Gliwicach
Medale żołnierzy w pływaniu, biegach i chodzie
WAM coraz bliżej Łodzi
Awanse w Dniu Flagi
New Approach to Military Reserve
Wicepremier apeluje o jedność
Polska będzie produkować Pantery
Cenckiewicz rezygnuje z szefostwa BBN
Edukacja na potrzeby nowej fabryki rakiet
Flaga, flaga państwowa, barwy narodowe – biało-czerwony przewodnik
Syndrom Karbali
Zbrodnia bez kary
Nauki i nauczki z Afganistanu
Tusk: Francja to wiarygodny sojusznik
Mundury noszą ludzie
Lekcja 3 Maja
Żołnierze USA będą się uczyć w Powidzu
Zbrodnia i kłamstwo
Sześć medali żołnierzy w sportach walki
Nowe zasady finansowania szkolenia żołnierzy-medyków
Początek wielkiej historii
Podwójny emeryt, jedno świadczenie
Systemy antydronowe poszukiwane
Zbrojeniówka wchodzi do Raciborza
Sejm uchwalił ustawę o SAFE
Nominacje generalskie z okazji Dnia Flagi
Polsko-irlandzkie rozmowy o współpracy
Nowe łodzie wojsk specjalnych
Rumuni rozdzielają środki z SAFE
Celne oko strzelców z „armii mistrzów”
NATO i USA o Iranie

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO