moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
„Griffin Shock ’23”. Pierwsze takie ćwiczenia w historii NATO

Już niedługo polscy piloci rozpoczną szkolenie z obsługi śmigłowców Apache, a do Polski trafią pierwsze egzemplarze tego sprzętu. Na razie z zasobów US Army – powiedział w Bemowie Piskim wicepremier Mariusz Błaszczak. Szef MON pojechał na Mazury, aby spotkać się z żołnierzami pięciu armii NATO, którzy biorą udział w ćwiczeniach „Griffin Shock ’23”.

Wielonarodowa Dywizja Północny Wschód odpowiada za koordynację działań Batalionowych Grup Bojowych NATO. Jednak podczas ćwiczeń „Griffin Shock ’23” po raz pierwszy w historii w jej podporządkowanie trafiła także jednostka armii amerykańskiej – 2 Pułk Kawalerii. – Jesteśmy bardzo zbudowani tą współpracą. To dowód naszej jedności i dowód jedności Sojuszu Północnoatlantyckiego – powiedział wicepremier Mariusz Błaszczak, który w piątek spotkał się z uczestnikami ćwiczeń. Szef MON zaznaczył, że w ten sposób sojusznicy wysyłają „sygnał Rosji, że nie opłaca się atakować terytorium NATO”. – Współpraca między siłami polskim, siłami Stanów Zjednoczonych i całego Sojuszu jest bardzo ścisła – podkreślił.

 

REKLAMA

Wicepremier Błaszczak zaznaczył, że podczas takich ćwiczeń jak „Griffin Shock ’23” żołnierze mogą podnosić swoje umiejętności, a także udowodnić, że doskonale znają obowiązujące procedury. Nie bez znaczenia jest też sprzęt, z jakiego korzystają podczas działań. – Widzieliśmy możliwości śmigłowców Apache. Już niedługo polscy piloci rozpoczną szkolenie na tym sprzęcie – poinformował wicepremier. Zaznaczył, że dzięki ustaleniom z Lloydem Austinem, sekretarzem obrony Stanów Zjednoczonych, pierwsze egzemplarze tego uzbrojenia zostaną niedługo wysłane do Polski. – Trafią do nas w formule „backfillingu”, czyli wypełnienia pewnej luki przed podpisaniem i realizacją kontraktu na zakupienie dla Wojska Polskiego 96 śmigłowców Apache – zaznaczył szef MON. Przypomniał, że w Polsce są już pierwsze z zamówionych wyrzutni HIMARS. Wkrótce sprzęt zostanie przekazany 16 Dywizji Zmechanizowanej, która stacjonuje na Mazurach.

Wicepremier zwrócił się także do żołnierzy uczestniczących w manewrach „Griffin Shock ’23”. – Dziękuję za waszą obecność i budowanie interoperacyjności. Razem jesteśmy silniejsi – powiedział.

Celem ćwiczeń „Griffin Shock ’23”, które odbyło się na poligonie w Bemowie Piskim, było potwierdzenie gotowości Sojuszu Północnoatlantyckiego do obrony wschodniej flanki NATO. Do tego działania zostało zaangażowanych łącznie trzy tysiące żołnierzy, nie tylko Wojska Polskiego (największe siły skierowała 15 Brygada Zmechanizowana) i Stanów Zjednoczonych, lecz także Wielkiej Brytanii, Rumunii i Chorwacji, wyposażonych w kilkaset jednostek sprzętu. – Ćwiczenia potwierdziły, że jesteśmy w stanie w szybkim tempie przyjąć, zintegrować i poprowadzić do walki znaczne siły Sojuszu – powiedział na poligonie gen. dyw. Zenon Brzuszko, dowódca Wielonarodowej Dywizji. – Podczas tych ćwiczeń pokazaliśmy zdolność NATO do prowadzenia wspólnych działań operacyjnych – dodał gen. dyw. David Hodne, który stoi na czele 4 Dywizji Piechoty US Army.

Wielonarodowa Dywizja Północny Wschód powstała w 2017 roku. W jej szeregach służą żołnierze 13 narodowości, a ich głównym zadaniem jest koordynowanie działań Batalionowych Grup Bojowych NATO dyslokowanych w Polsce i na Litwie. To dwa z kilku międzynarodowych batalionów, które Sojusz Północnoatlantycki rozmieścił na wschodniej i południowej flance NATO. Była to odpowiedź na rosyjską aneksję Krymu. Pododdział stacjonujący na Mazurach tworzą żołnierze z Wielkiej Brytanii, Rumunii i Chorwacji, a na ich czele stoją Amerykanie.

Magdalena Miernicka

autor zdjęć: Maciej Nędzyński CO/MON

dodaj komentarz

komentarze


Włoski niszczyciel rakietowy w Polsce
 
Piąte zwycięstwo gwiazd Gortata z wojskiem
Nieletni kandydaci z szansą na wojskowy indeks
Szefowie sojuszniczych armii o bezpieczeństwie
Wojny wygrywają logistycy
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
83 lata temu alianci wkroczyli do Narwiku
Lekkoatletka CWZS-u triumfowała we Florencji
Przeciwko czerwonemu imperium zła
Amunicja dla artylerzystów
FA-50 dla Polski
Piekielny ogień dla polskiej armii
Śladem profesjonalistów
„Baltops ’23”. Siła NATO na Bałtyku
Rusza budowa laboratorium Hardware-in-the-Loop
Więcej miejsc na studiach w LAW
B9 stawia na solidarność
Obrady Grupy Północnej w Polsce
Przysięga dobrowolsów
1 Dywizja: mobilność i siła ognia
Polska wśród światowych liderów
Słowa jak pociski
Szkolenie snajperów WOT w toruńskim centrum
Polacy nie ucierpieli w Kosowie
Do końca walczył z tyranią
Holendrzy kończą dyżur w Polsce
Breakthrough for the Polish Armed Forces
Razem gotowi na wszystko
Mistrzostwa WOT-u w crossficie
Gdyńska stocznia zyskała nowe kompetencje
Ruszyła sprzedaż biletów na Air Show
Gotowi na dyżur w SON
Koszykarskie święto w Atlas Arenie
Polska potrzebna od zaraz
Błaszczak: chcemy kupić rozpoznawcze aerostaty dla WP
Litwini kupią zestawy Grom
D-Day, czyli aliancki sukces
Koniec XI zmiany PKW Orlik
Arktyczny Delfin na tropie okrętów podwodnych
Zagłosuj na najlepsze ubiegłoroczne wydarzenie historyczne
Wojsko poza schematem
Żołnierze pomagają zneutralizować złotą algę
W Korei o uzbrojeniu dla polskiego wojska
Finlandia w NATO
Sukces eksportowy Meska
Szef MON-u o rakiecie odnalezionej pod Bydgoszczą
Wiedzieliśmy, że coś się wydarzy
W Brukseli o bezpieczeństwie wschodniej flanki
Osiem krążków reprezentantów CWZS-u, w tym pięć złotych
„Anakonda” inna niż wszystkie
„Wsypa” w kościele św. Aleksandra
Nowy regulamin dla żołnierzy
Musimy stawiać czoła zagrożeniom
Błaszczak do młodych Polaków: wstępujcie do wojska
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
WOT i „Anakonda”
Nowy wymiar wojska

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO