moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Holendrzy kończą dyżur w Polsce

Samoloty F-35 holenderskich sił powietrznych od lutego pełnią w Polsce dyżur Air Policing. W tym czasie piloci kilka razy podrywali maszyny na sygnał Alpha Scramble. Ich obecność to nie tylko wyraz sojuszniczego wsparcia, ale też okazja do wspólnych z Polakami ćwiczeń. Misja Holendrów na wschodniej flance NATO potrwa do końca marca.

– Głównym zadaniem sił powietrznych NATO jest obrona granic państw członkowskich. Odstraszamy, ale jesteśmy gotowi odpowiedzieć na każde wrogie działania wobec nas – mówił gen. bryg. pil. Ireneusz Nowak, inspektor sił powietrznych, podczas konferencji prasowej na lotnisku w Królewie Malborskim. Jeszcze przez kilka dni będą tu stacjonować samoloty V generacji F-35 z holenderskich sił powietrznych, które dyżurują w Polsce od lutego w ramach misji Enhanced Air Policing.

Z dziennikarzami spotkali się również Ömer Nafiz Gülmezoğlu, zastępca szefa sztabu ds. planowania w Dowództwie Sił Powietrznych NATO, holenderscy lotnicy oraz polscy piloci F-16 i MiG-29. – Każdego dnia, w dzień i w nocy, strzeżemy natowskiego nieba jako jedna wielka drużyna, według zasady: jeden za wszystkich, wszyscy za jednego – zapewnił gen. Ömer Nafiz Gülmezoğlu. Zwrócił uwagę na to, jak istotne są silne i pozostające w gotowości siły powietrzne. To właśnie one – jak mówił generał – jako pierwsze będą reagować na „wszelkie wrogie intencje” i rozpoczęcie konfliktu zbrojnego. Powtórzył, że NATO jest zdeterminowane, by bronić terytorium każdego państwa należącego do Sojuszu.


Film: Maciej Bąkowski/ ZbrojnaTV

Obecność holenderskich samolotów w Polsce to jednoznaczny sygnał dla Rosji. – Jesteśmy gotowi i silni. Codziennie nasi piloci wykonują misje w powietrzu, szkolą się i współpracują ze sobą. Muszę powiedzieć, że jako Polska jesteśmy bardzo dumni, będąc częścią natowskiej drużyny. Absolutnie nie czujemy się dziś osamotnieni – mówił gen. bryg. Ireneusz Nowak. Przypomniał że holenderski kontyngent nie jest pierwszym, który pełni dyżur w Polsce. Wcześniej byli u nas amerykańscy piloci F-22 oraz włoscy piloci Eurofighterów. – Musimy być gotowi do obrony przez cały czas – powiedział gen. Nowak.

Holenderscy piloci F-35 opowiadali dziennikarzom o swojej służbie w Polsce. – Mieliśmy dużo pracy, spędziliśmy wiele godzin w powietrzu, wykonaliśmy kilka misji, ale z wiadomych przyczyn nie mogę podzielić się szczegółami na ten temat – mówił Shackle, jeden z pilotów. Do tej pory holenderskie ministerstwo obrony poinformowało o dwóch alarmach Alpha Scramble dla samolotów F-35 stacjonujących Polsce. 23 lutego podano informację o przechwyceniu trzech rosyjskich samolotów, dzień wcześniej o tego typu operacji mówiła Kajsa Ollongren, minister obrony Holandii.

Stacjonujący w Polsce Holendrzy przez cały czas biorą udział w natowskich szkoleniach lotniczych. Wykonywali m.in. misje treningowe symulujące kontratak obronny czy niszczenie obrony przeciwlotniczej wroga. Wraz z siłami powietrznymi Polski, Francji, Niemiec i Amerykanów szkolili się z przechwytywania samolotów.

We wtorek odbyła się też powietrzna sesja fotograficzna, w której brały udział holenderskie F-35, polskie F-16 i MiG-29 oraz francuskie Rafale. Jej efekty pokażemy wkrótce na naszym portalu.

Ewa Korsak

autor zdjęć: Michał Niwicz

dodaj komentarz

komentarze


Zamiana po włosku
 
Cud w Trewirze
Walka w bliskim kontakcie to poważne wyzwanie
Rusza kwalifikacja wojskowa
Podwyżki dla zawodowców coraz bliżej
Którą drogą do armii?
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Zachód przeciwko „korsarzom”
Mocny sygnał od NATO
Brąz razy sześć dla żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
Nowy szef CWCR
Gwałty stały się bronią rosyjskiej armii
Strzelczyni CWZS-u na pucharowym podium
Wyposażenie indywidualne żołnierzy do wymiany
Dobrowolsi – czas start!
F-16 z misją PKW Orlik w Estonii
Szczury Pustyni dotarły do Polski
Złota taekwondzistka, srebrni hokeiści na trawie
Operacja „Gryf” i „Rengaw” na Podlasiu
Jakie podwyżki dla żołnierzy
Zmiany w zarządzie PGZ-etu
Palmiry – miejsce kaźni
Nagroda dla reporterów „Polski Zbrojnej”
Bruksela przed szczytem
Pies, który skoczył z aparatem tlenowym
Co z podwyżkami dla żołnierzy?
„Avenger” na Monte Cassino
Szefowie obrony NATO o zakupach amunicji
Skromny początek wielkiej wojny
Więcej pieniędzy w portfelach żołnierzy
Zimowy sprawdzian podchorążych
Lista trupich główek
Jaką drogą po wojskowy indeks?
Medale dla sportowców z „armii mistrzów”
Air Show ’25 – do zobaczenia
BAP przenosi się z Estonii na Łotwę
Miliardy dla Ukrainy w nowym budżecie UE
Nowoczesna łączność dla armii
Polska przystań brytyjskich jeńców
Eurofightery znowu w Polsce
Tajna misja polskiej agentki
Gdzie są szczątki Tu-154M? Podkomisja Macierewicza pod lupą
Pierwsze Homary-K w Wojsku Polskim
Offset dla „Wisły”
Sukcesy wojskowych w żeglarstwie i łyżwiarstwie szybkim
Pierwszy skok
Rozmowy w Pałacu Prezydenckim o bezpieczeństwie
Brak perspektyw na szybką zmianę sytuacji w Ukrainie
Zmiany w dowództwie Żandarmerii Wojskowej
Podwójny Półmaraton Komandosa
Wojna o porządek świata
Wojenny bohater na szubienicy
Abramsy pod dobrą opieką
W Polsce będzie centrum NATO-Ukraina
Komandosi szkolą psy bojowe w Iraku

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO