moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Polacy pełnią dyżur w UE

Przez pół roku będą mogli dowodzić operacjami wojskowymi w promieniu 6 tys. km od Brukseli, czyli w całej Europie oraz w północnej części Afryki. Od początku stycznia półroczny dyżur pełni Dowództwo Operacji UE. Jednostka powstała w Krakowie na bazie Centrum Operacji Lądowych. Unijne dowództwo tworzą Polacy, Czesi, Słowacy, Węgrzy, Litwini i Chorwaci.

Uroczystość z okazji inauguracji unijnego dyżuru zorganizowano w Centrum Operacji Lądowych – Dowództwie Komponentu Lądowego w Krakowie. Bo to właśnie na bazie tej instytucji 1 stycznia powołano Dowództwo Operacji Unii Europejskiej (Operational Headquarters – OHQ). Obsada dowództwa jest międzynarodowa. Oprócz Polaków, których jest najwięcej, w skład OHQ wchodzą także Węgrzy, Czesi, Słowacy, Litwini i Chorwaci. W Krakowie w uroczystości uczestniczyli m.in. szef Sztabu Wojskowego UE gen. Gabor Horvath, zastępca dowódcy operacyjnego RSZ gen. dyw. pil. Dariusz Malinowski, dowódca 6 Brygady Powietrznodesantowej i jednocześnie dowódca Grupy Bojowej UE płk Michał Strzelecki oraz attaché obrony Czech, Węgier i Słowacji, a także przedstawiciele jednostek garnizonu Kraków, władz miejskich i wojewódzkich. Na zbiórce zameldowali się również żołnierze 6 Brygady Powietrznodesantowej i Centrum Operacji Lądowych oraz pododdziały z państw V4.

 

REKLAMA

– Właśnie rozpoczęliśmy półroczny dyżur w Unii Europejskiej. Po raz trzeci w historii podejmujemy to wyzwanie jako Dowództwo Operacji UE. Będziemy mogli dowodzić operacjami militarnymi w dowolnym miejscu w promieniu 6 tys. km od Brukseli – powiedział gen. dyw. Stanisław Czosnek, dowódca COL-DKL i jednocześnie dowódca operacji UE. – Uprawnienia OHQ ma dotąd zaledwie kilka państw, m.in.: Francja, Niemcy, Włochy, Grecja i Hiszpania – dodał generał. Podkreślił, że Dowództwo Operacji UE jest dowództwem strategicznym, które współpracuje bezpośrednio z Komitetem Wojskowym UE. Przypomniał także, że Polska jest krajem ramowym zarówno w OHQ, jak i w strukturach całej Wyszehradzkiej Grupy Bojowej. – Grupy bojowe UE, tak jak obecna tu grupa V4, są jednym z instrumentów UE, które mają zapewnić bezpieczeństwo obywatelom Europy oraz przyczynić się do utrzymania międzynarodowego pokoju i bezpieczeństwa – wyjaśnił gen. Horvath. Podkreślił także, że grupy bojowe UE to siły szybkiego reagowania, które tworzą świetnie wyszkoleni i przygotowani żołnierze.

Rozpoczynającym dyżur wojskowym szczęścia życzył gen. dyw. Dariusz Malinowski. Zastępca dowódcy operacyjnego RSZ, zwracając się do żołnierzy 6 BPD, przyznał, że dla spadochroniarzy nie ma rzeczy niemożliwych. – Mam nadzieję, że wasz dyżur będzie spokojny i że zostaniecie w swoich domach. Jeśli jednak Grupa Bojowa UE i dowództwo OHQ zostaną aktywowane, jestem pewien, że wykonacie swoje zadanie jak najlepiej na miarę możliwości – powiedział.

Dowództwo Operacji UE przez najbliższe sześć miesięcy będzie utrzymywać gotowość do dowodzenia operacjami militarnymi w całej Europie i na północy Afryki (w promieniu 6 tys. km od Brukseli). Jeśli dojdzie do sytuacji kryzysowej i zgodnie z decyzją Komitetu Wojskowego UE w rejon misji zostaną skierowane siły szybkiego reagowania, czyli Grupa Bojowa UE, to równocześnie będzie aktywowane OHQ. W przypadku decyzji o włączeniu OHQ do działania, musi ono osiągnąć wstępną gotowość w ciągu kilku dni. Dowództwo Operacji UE w Krakowie, powstałe na bazie COL-DKL, powołano po raz trzeci. Wcześniej gotowość do dowodzenia operacjami militarnymi organizowanymi przez Unię Europejską polska armia utrzymywała w czasie unijnych dyżurów w 2016, następnie w 2019 roku. Dotychczas ani dowództwo OHQ, ani grupy bojowe UE nie były aktywowane.

Przygotowania do dyżuru Dowództwo Operacji UE rozpoczęło dwa lata temu. Początkowo kadra szkoliła się indywidualnie, następnie na wspólnych kursach, warsztatach i ćwiczeniach międzynarodowych. Wojskowi sprawdzili swoje umiejętności podczas różnego rodzaju ćwiczeń, m.in. podczas listopadowych „Common Challenge”. Wtedy też egzaminowi przed misją zostały poddane nie tylko OHQ, lecz także cała Wyszehradzka Grupa Bojowa. Trzon dowództwa i sztabu GB V4 tworzą Polacy, czyli żołnierze 6 Brygady Powietrznodesantowej.

Magdalena Kowalska-Sendek

autor zdjęć: kpr. Andrzej Michoń, Magdalena Kowalska-Sendek

dodaj komentarz

komentarze


Armia przetestuje Piraty
 
Cztery medale żołnierzy w Pucharze Świata
Dodatek już nie za klasę
System Patriot na warszawskim Bemowie
Triumf snowboardzisty w Pucharze Świata
Ukraina czeka na czołgi
Leopardy pojadą do Ukrainy!
Instruktor z cienia
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Sojusznicza rotacja
Śladem profesjonalistów
Sobota z żołnierzami
Rozmowy (nie)kontrolowane
Bożeny wspierają saperów
Styczniowy poligon terytorialsów
Świat wysyła ciężki sprzęt do Ukrainy
Za nami jest tylko śmierć
Bieg pod dyktando niebieskich beretów
Terenowe motocykle II RP
Nominacje w Pałacu Prezydenckim
„Ukraina musi wygrać tę wojnę”
Cegiełka na morzu
W hołdzie wołyńskim ofiarom
Niemieckie wyrzutnie Patriot w drodze do Polski
Abramsy jadą do Ukrainy!
Cekaemy i trumny
Sonda dla cywilów!
Zmiany na czele Dowództwa Generalnego
Sposób na drony
Air Policing piątej generacji
Nowe zdolności Wojska Polskiego
Patrioty znów będą ćwiczyć
Sokół (niemal) gotowy do drogi
Sukcesy żołnierzy na międzynarodowych arenach
Błaszczak Człowiekiem Wolności
Libańscy żołnierze trenują pod okiem Polaków
Tarnawatka ’39 Depozyt honoru legionistów
Odry dostarczone
Na pomoc poszkodowanym w kataklizmie
HIMARS-y dla Polski
Proces na pokaz
Polski kontyngent nie jest zagrożony
Więcej szans na oficerskie gwiazdki
Orlik w natowskiej misji
Nagroda „Wprost” dla szefa MON-u
Reforma systemu RPW
Patrioty w stolicy
Armia Czerwona niesie śmierć
Żołnierz wśród najlepszych sportowców Polski
Nowi dowódcy DGRSZ i WOT
Jakie są zasady nauki żołnierzy?
Wicepremier z wizytą w Kijowie
Łączność dla czołgów
Zwiad na bieszczadzkich szlakach
Zachód o wsparciu dla Kijowa
Silniejsza obrona południowo-wschodniej flanki
Leopardy 2 dla Ukrainy?
Na jakich zasadach gratyfikacja?
Mistrz strzelania dynamicznego z AWL
Komunistyczny mord na „Łupaszce”
Trening powietrznej ewakuacji medycznej
Strzelcy na podium Pucharu Świata i zawodów Grand Prix
Przetarcie przed manewrami
Bohaterowie spod Węgrowa

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO