moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Nowe specjalności dla czołgistów

W polskiej armii zostaną wprowadzone nowe specjalności dla szeregowych i podoficerów. Ma to związek z kupnem nowoczesnych czołgów: M1A2 Abrams i K2 Black Panther. – Wdrażanie sprzętu wymaga budowy struktur organizacyjnych, w tym utworzenia nowych specjalności wojskowych dla załóg kupionych czołgów – uzasadniają przedstawiciele MON-u.

Żołnierze zawodowi są podzieleni na korpusy osobowe, następnie grupy osobowe oraz specjalności wojskowe. Korpusów jest w sumie 20, m.in.: wojsk lądowych, sił powietrznych, logistyki, inżynierii wojskowej czy medyczny. W każdym z nich są grupy osobowe (np. sztabowa, aeromobilna, pancerno-zmechanizowana, pokładowa, pilotów, ubezpieczenia lotów, lekarzy, farmaceutów), a te z kolei dzielą się na specjalności, inne w każdym rodzaju służby oraz odrębne dla oficerów, podoficerów i szeregowych zawodowych.

Niedługo w wojsku pojawią się nowe specjalności. Ma to związek z zakupami dla polskiej armii nowoczesnego sprzętu pancernego: czołgów M1A2 Abrams i K2 Black Panther. – Wdrażanie sprzętu wymaga utworzenia nowych specjalności wojskowych dla ich załóg. Pojawi się więc siedem nowych specjalności wojskowych związanych z obsługą i eksploatacją czołgów – uzasadniają przedstawiciele resortu obrony narodowej. W MON-ie powstał już odpowiedni projekt w tej sprawie. Zgodnie z dokumentem nowe specjalności będą dotyczyć podoficerów oraz szeregowych zawodowych korpusu osobowego wojsk lądowych i grupy osobowej pancerno-zmechanizowanej.

REKLAMA

W wypadku szeregowych będzie to aż pięć nowych specjalności. Obok m.in. działonowych, ładowniczych i kierowców czołgów używanych przez Siły Zbrojne RP, takich jak m.in. Leopard 2 i PT-91, pojawią się specjalności: działonowego, ładowniczego i kierowcy czołgu Abrams (oznaczone odpowiednio 20B85, 20B86, 20B87) oraz działonowego i kierowcy czołgu K2 (20B88, 20B89).

Dwie nowe specjalności działonowych Abramsa i K2 będą też przeznaczone dla podoficerów (odpowiednio 20B28 i 20B29). To nowość, bo w przypadku pozostałych czołgów stanowiska takie zajmują wyłącznie szeregowi zawodowi. – W ramach prac nad nowymi strukturami organizacyjnymi batalionów czołgów, przyjęto rozwiązania, w których wybrane stanowiska działonowych czołgów Abrams i K2, będą zaszeregowane do stopnia etatowego podoficera młodszego – informują przedstawiciele MON-u. Dwie nowe specjalności w korpusie podoficerów pojawią się obok istniejących dziś specjalności, np. dowódczo-pancernej, dowódczo-zmechanizowanej czy ogólnej.

W ostatnich latach przepisy dotyczące korpusów, grup i specjalności były zmieniane kilka razy, m.in. w 2015 r., gdy do armii został wprowadzony korpus osobowy kryptologii i cyberbezpieczeństwa, a także w 2020 r., gdy w wojsku pojawił się korpus wojsk obrony terytorialnej. Ostatnie zmiany miały miejsce w czerwcu tego roku i były związane z wejściem w życie Ustawy o obronie ojczyzny. Wówczas w korpusie osobowym wojsk lądowych, w grupie osobowej aeromobilnej pojawiła się specjalność instruktora zrzutów towarowych, a w korpusie osobowym ogólnym, w grupie osobowej ochrony informacji niejawnych – specjalność dotycząca bezpieczeństwa teleinformatycznego przeznaczona dla szeregowych zawodowych. W korpusie wojsk obrony terytorialnej w grupie osobowej lekkiej piechoty z kolei nowością była specjalność snajpera lekkiej piechoty dla podoficerów oraz szeregowych. Rozporządzenie wprowadziło też nową specjalność dla osób z niepełnosprawnościami – oznaczoną jako „99Z10”. Jest ona stosowana jako druga specjalność, obok tej, która wiąże się z wykonywaniem zadań i obowiązków na konkretnym stanowisku.

Paulina Glińska

autor zdjęć: st. szer. Sławomir Kozioł/ 18 DZ

dodaj komentarz

komentarze


Libańscy żołnierze trenują pod okiem Polaków
 
Cekaemy i trumny
Styczniowy poligon terytorialsów
Komunistyczny mord na „Łupaszce”
Patrioty w stolicy
Błaszczak Człowiekiem Wolności
Silniejsza obrona południowo-wschodniej flanki
Przetarcie przed manewrami
Jakie są zasady nauki żołnierzy?
Patrioty znów będą ćwiczyć
Rozmowy (nie)kontrolowane
Armia przetestuje Piraty
Nowe zdolności Wojska Polskiego
Dodatek już nie za klasę
Sposób na drony
Sokół (niemal) gotowy do drogi
Nominacje w Pałacu Prezydenckim
Armia Czerwona niesie śmierć
Zmiany na czele Dowództwa Generalnego
Śladem profesjonalistów
Mistrz strzelania dynamicznego z AWL
Zachód o wsparciu dla Kijowa
Wicepremier z wizytą w Kijowie
Terenowe motocykle II RP
Tarnawatka ’39 Depozyt honoru legionistów
„Ukraina musi wygrać tę wojnę”
Leopardy 2 dla Ukrainy?
Cegiełka na morzu
Triumf snowboardzisty w Pucharze Świata
Instruktor z cienia
Strzelcy na podium Pucharu Świata i zawodów Grand Prix
Łączność dla czołgów
Polski kontyngent nie jest zagrożony
Sojusznicza rotacja
Nagroda „Wprost” dla szefa MON-u
HIMARS-y dla Polski
Abramsy jadą do Ukrainy!
Proces na pokaz
Reforma systemu RPW
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Air Policing piątej generacji
Trening powietrznej ewakuacji medycznej
Za nami jest tylko śmierć
Sobota z żołnierzami
Leopardy pojadą do Ukrainy!
Żołnierz wśród najlepszych sportowców Polski
Niemieckie wyrzutnie Patriot w drodze do Polski
Orlik w natowskiej misji
Na pomoc poszkodowanym w kataklizmie
System Patriot na warszawskim Bemowie
Ukraina czeka na czołgi
Zwiad na bieszczadzkich szlakach
Więcej szans na oficerskie gwiazdki
Sonda dla cywilów!
Bożeny wspierają saperów
Bieg pod dyktando niebieskich beretów
Nowi dowódcy DGRSZ i WOT
Odry dostarczone
Świat wysyła ciężki sprzęt do Ukrainy
Bohaterowie spod Węgrowa
Cztery medale żołnierzy w Pucharze Świata
Sukcesy żołnierzy na międzynarodowych arenach
W hołdzie wołyńskim ofiarom
Na jakich zasadach gratyfikacja?

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO