moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Kolejny Hercules przyleciał do Bydgoszczy

Do Polski dotarł ze Stanów Zjednoczonych drugi z pięciu zakontraktowanych w kwietniu ubiegłego roku samolotów transportowych C-130 Hercules w wersji „H”. Polska pozyskała te maszyny za darmo w ramach programu Excess Defense Articles (EDA). Natomiast koszt remontu i przywrócenia sprawności technicznej samolotów wyniósł ponad 14 mln dolarów.

Są o kilkanaście lat młodsze od Herculesów C-130E obecnie używanych przez polskie wojsko. Dzięki unowocześnionej awionice: zmodernizowanym żyroskopom laserowym, częściowo przeszklonemu kokpitowi i nowemu radarowi APN-241, są dużo bezpieczniejsze od poprzednich wersji. A dzięki czterem ulepszonym silnikom turbośmigłowym Allison T56-A-15 o mocy 4,591 koni mechanicznych każdy, zużywają znacznie mniej paliwa, co przekłada się na niższe koszty eksploatacji. Do Polski, a konkretniej do Wojskowych Zakładów Lotniczych nr 2 w Bydgoszczy, przyleciał w tym tygodniu ze Stanów Zjednoczonych Hercules C-130 w wersji „H”. To druga z pięciu maszyn zakontraktowanych w kwietniu 2021 roku. Pierwsza przyleciała do Polski w lipcu tego roku.

Siły Zbrojne RP zdecydowały się pozyskać pięć samolotów tego typu z nadwyżek amerykańskiej armii w ramach programu EDA – Excess Defense Articles. Dzięki temu Polska nie musiała płacić za maszyny, a jedynie za przywrócenie ich sprawności technicznej. W przypadku Herculesów dla naszej armii wyniosło to 14,2 mln dolarów. Wszystkie transportowce dostarczone z USA przed wejściem do służby w WP muszą jeszcze przejść w bydgoskich zakładach przegląd strukturalny Programmed Depot Maintenance (PDM).

Obecnie Siły Zbrojne RP eksploatują pięć Herculesów C-130 w wersji E. Pozyskaliśmy je od armii USA w ramach programu bezzwrotnej pomocy wojskowej FMF (Foreign Military Financing). Pierwsza maszyna trafiła do Polski w marcu 2009 roku, druga w kwietniu 2010 roku, trzecia w listopadzie 2010 roku, czwarta we wrześniu 2011, a piąta – w lipcu 2012 roku.

Krzysztof Wilewski

autor zdjęć: WZL nr 2

dodaj komentarz

komentarze


Trzymajcie kciuki za Biało-Czerwonych!
Abramsy zaparkowały u pancerniaków z Wesołej
Buzdygan Internautów – głosowanie
„Bezpieczny Bałtyk” z podpisem prezydenta
Miliardy euro na polskie bezpieczeństwo
To nie mogło się udać, ale…
Kierunek Rumunia
Szwedzi z Piorunami
Polscy oficerowie obejmą prestiżowe stanowiska
Klucz do przyszłości
GROM szkoli przyszłych operatorów
„Horyzont” (dla) bezpieczeństwa
Żołnierze zdominowali zapaśniczą imprezę mistrzowską
Z Ustki do kosmosu
Rosyjskie inwestycje wojskowe na kierunku północnym
SAFE: szansa i wyzwanie dla zbrojeniówki
Polscy żołnierze pokonali w szermierce Francuzów
Weterani razem przełamują bariery
Trójkąt Warszawa–Bukareszt–Ankara
ŻW zatrzymała operatora drona, który spadł na teren wojskowy
Medycyna pod ostrzałem
Premier wojenny
Maj polskich żywych torped
Ekstremalne zimowe nurkowanie
ORP „Garland” w konwoju śmierci
Amerykanie zarobią na Duńczykach
Podwyżki coraz bliżej
„Ratownik” o krok bliżej
„Chcę być ładowniczym czołgu”
Bojowy duch i serce na dłoni
Zimowi podhalańczycy
Outside the Box
Zatrzymanie pracownika MON-u
W Sejmie o abolicji dla Polaków walczących w Ukrainie
GROM w obiektywie. Zobaczcie sami!
Dwa razy po 10 km ze zmianą nart
Nowy starszy podoficer w SGWP
Gladius wzmacnia armię
Partnerstwo daje siłę
Together on the Front Line and Beyond
Prawie co trzeci polski olimpijczyk jest żołnierzem
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Na styku zagrożeń
HIMARS-y w Rumunii
Tusk: Ukraina nie może pozostać sama
Ojciec chrzestny bojowego wozu piechoty Borsuk
Antydronowa tarcza dla polskiego nieba
Są zarzuty dla zatrzymanego pracownika MON-u
Terytorialsi niosą pomoc po wypadku na torach
Badania i leki dla Libańczyków od żołnierzy z PKW UNIFIL
Medal Honoru dla Ollisa
Terytorialsi konstruktorami dronów
Szef MON-u o wzmacnianiu NATO
Oko na Bałtyk
Sprawdzili się na macie i w ringu
Taniec na „Orle”
Mistrzyni schodzi ze ścianki
Invictus, czyli niezwyciężony
Kosiniak-Kamysz o strategii na 2026 rok
W Sejmie o zmianach w ASzWoj-u
Kolejne Husarze prawie gotowe
Czarne Pantery odsłaniają swoje tajemnice
Pracownik MON-u szpiegował – służby mają dowody
Polscy żołnierze na podium Pucharu Świata
Szef MON-u spotkał się z olimpijczykami w mundurach
Negocjacje w sprawie gruntów pod bazę śmigłowców
Bezzałogowa rewolucja u brzeskich saperów
Rusza kwalifikacja wojskowa 2026
Amunicja dla Pilicy i Rosomaków zamówiona
Co nowego w przepisach?
Ostatnia minuta Kutschery
Partnerstwo Polski i Litwy
Ferie z wojskiem
Ferie na poligonie, czyli zimowa próba charakteru

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO