moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Terytorialsi wybrali najlepszych pracodawców

Za to, że zachęcają do służby, dają dobre warunki rozwoju zawodowego, czy po prostu idą terytorialsom na rękę. W tym roku cztery firmy zostały nagrodzone tytułem „Pracodawca przyjazny WOT”. Laureaci to Poczta Polska, firma transportowa, urząd marszałkowski i mała spółka oferująca prace wysokościowe, której właściciel sam jest żołnierzem wojsk obrony terytorialnej.

Dowództwo WOT organizuje konkurs „Pracodawca przyjazny WOT”, aby wyróżnić tych, którzy wprowadzają w swoich firmach rozwiązania ułatwiające terytorialsom służbę. To ważne, ponieważ około 60 proc. żołnierzy obrony terytorialnej łączy służbę ze stałym zatrudnieniem. Sami wojskowi przyznają, że piąty rodzaj sił zbrojnych to formacja pod wieloma względami wyjątkowa. – Generał wita szeregowego, żołnierza obrony terytorialnej, który jest jednocześnie pracodawcą! – mówił gen. bryg. Maciej Klisz podczas gali wręczenia nagród. Zastępca dowódcy WOT-u wyjaśnił: – Pan szeregowy jest współwłaścicielem zwycięskiej firmy i swoich pracowników sam rekrutuje spośród żołnierzy OT. To właśnie pokazuje, jak bardzo zakorzenione w społeczeństwie są wojska obrony terytorialnej.

W tym roku w konkursie nagrodzono cztery firmy. Komisja brała pod uwagę przede wszystkim to, czy pracodawcy zatrudniają terytorialsów, czy potrafią wykorzystać ich kompetencje i czy wprowadzają w swoich zakładach rozwiązania ułatwiające łączenie służby z pracą. W kategorii „mikroprzedsiębiorstwa”, czyli firma zatrudniająca do 10 osób, tytuł „Pracodawcy przyjaznego WOT” otrzymało Sky Access Team s.c. W tej spółce pracuje pięciu żołnierzy obrony terytorialnej. – Do realizacji usług, które oferujemy, czyli prac wysokościowych w trudnych warunkach, w śniegu czy deszczu, niezwykle trudno jest znaleźć pracowników. Wyjątkiem są rekrutowani przez nas żołnierze OT. Im trudniej, im większe wyzwanie, tym chętniej podejmują się działania – podkreślił szer. Jakub Ochnio, współwłaściciel firmy, żołnierz WOT-u.

Firma Transport i Spedycja Max-Pol odebrała statuetkę w kategorii „małe przedsiębiorstwa”. Zdaniem kapituły to pracodawca elastyczny, który motywuje pracowników, a jednocześnie angażuje się w innowacyjne projekty i inspiruje żołnierzy OT do kolejnych wyzwań. Niezwykle ważne jest również to, że harmonogram pracy żołnierzy dostosowano tu do grafiku służby. – Żołnierze, których zatrudniam, to osoby z bardzo silnym poczuciem odpowiedzialności za powierzone zadanie, nigdy mnie nie zawiedli i samodzielnie szukają rozwiązań problemów, na które natrafiają – podkreślił Stanisław Krakowiak, właściciel firmy. – Obecny kryzys na granicy polsko-białoruskiej dotyka także nas, transportowców. Ale od żołnierzy OT nigdy nie usłyszałem, że nie da się czegoś zrobić. Na każdy problem mają propozycję rozwiązania – dodał laureat konkursu.

Poczta Polska to z kolei laureat w kategorii „średnie przedsiębiorstwa”, czyli firmy zatrudniające powyżej 50 osób. W Poczcie pracuje ponad 160 żołnierzy wojsk obrony terytorialnej. Komisja konkursowa szczególną uwagę zwróciła na działania Poczty Polskiej na rzecz obronności oraz prowadzenie kampanii informacyjnych, zachęcających do wstąpienia w szeregi formacji. Podkreśliła jednocześnie, że spółka prowadziła szkolenia obronne, wspierała rekrutację, a także wydała znaczek okolicznościowy WOT. – Poczta Polska jest największym pracodawcą w Polsce, nie dziwi więc tak duża liczba żołnierzy OT, którzy są także pocztowcami. To firma, która jest naturalnym inkubatorem OT, zachęca do wstąpienia do WOT-u innych pracowników – powiedział Tomasz Zdzikot, prezes spółki. Podkreślił też, że ma ona znaczenie gospodarczo-obronne, np. w razie mobilizacji dostarczy informacje o powołaniach, współpracuje też z wojskową pocztą polową. – We wszystkich placówkach Poczty Polskiej można także wypisać i złożyć kartkę „Murem za polskim mundurem” z podziękowaniami dla żołnierzy służących na granicy. My ją przekażemy – przypomniał o akcji Tomasz Zdzikot. Poczta Polska została zgłoszona do tegorocznej edycji konkursu przez żołnierzy z trzech brygad: mazowieckiej, wielkopolskiej i dolnośląskiej.

W kategorii „podmioty publiczne” tytuł „Pracodawcy przyjaznego WOT” otrzymał Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Zatrudnionych jest tam 12 żołnierzy OT, a sam urząd jest jednym z fundatorów sztandaru tamtejszej brygady, wspiera jej działania również od strony logistycznej i administracyjnej. – Współpraca wojska i urzędu marszałkowskiego to podstawa budowania potencjału obronnego w naszym regionie – powiedział Zbigniew Sosnowski, wicemarszałek województwa kujawsko-pomorskiego.

Konkurs „Pracodawca przyjazny WOT” podzielony był na dwa etapy. W pierwszym wyłaniano najlepszych pracodawców na szczeblu województw, w których stacjonują brygady obrony terytorialnej. Wskazano 40 laureatów, dopiero spośród nich wybierani byli zwycięzcy na szczeblu centralnym. Konkurs zorganizowano po raz drugi, premierowa edycja odbyła się w 2019 roku.

Piotr Raszewski

autor zdjęć: DWOT, Olek Leydo

dodaj komentarz

komentarze


Wojna w świętym mieście, część druga
 
Na straży wschodniej flanki NATO
Ramię w ramię z aliantami
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
NATO na północnym szlaku
Przygotowania czas zacząć
SOR w Legionowie
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Znamy zwycięzców „EkstraKLASY Wojskowej”
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Sandhurst: końcowe odliczanie
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Wojna w świętym mieście, epilog
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
Morze Czarne pod rakietowym parasolem
NATO on Northern Track
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
Szpej na miarę potrzeb
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Bezpieczeństwo ważniejsze dla młodych niż rozrywka
Charge of Dragon
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Rozpoznać, strzelić, zniknąć
W Italii, za wolność waszą i naszą
Kadisz za bohaterów
Front przy biurku
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wojna na detale
Strażacy ruszają do akcji
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Sprawa katyńska à la española
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Czerwone maki: Monte Cassino na dużym ekranie
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Active shooter, czyli warsztaty w WCKMed
Święto stołecznego garnizonu
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Szarża „Dragona”
Kosiniak-Kamysz o zakupach koreańskiego uzbrojenia
Kolejne FlyEle dla wojska
Zachować właściwą kolejność działań
Wojskowy bój o medale w czterech dyscyplinach
Barwy walki
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
25 lat w NATO – serwis specjalny
Głos z katyńskich mogił
Operacja „Synteza”, czyli bomby nad Policami
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Zmiany w dodatkach stażowych
Cyberprzestrzeń na pierwszej linii
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO