moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

WOT rosną w siłę

Warszawa, Chełm, Przemyśl – do końca roku w tych miastach powstaną nowe brygady wojsk obrony terytorialnej. Minister Mariusz Błaszczak poinformował o tym podczas spotkania z terytorialsami, którzy biorą udział w walce z epidemią koronawirusa. W ciągu ostatnich trzech lat liczebność czwartego rodzaju sił zbrojnych zwiększyła się niemal czterokrotnie.

Mariusz Błaszczak spotkał się z żołnierzami WOT w Zegrzu, w siedzibie Dowództwa Wojsk Obrony Terytorialnej. Podkreślił, że jednym z ważniejszych zadań terytorialsów jest pomoc w sytuacjach kryzysowych. – Bez wątpienia z taką sytuacją kryzysową mamy do czynienia od roku i od roku Wojsko Polskie jest zaangażowane w działania wspierające społeczność lokalną, w niesienie pomocy wszystkim potrzebującym. Na czele tych działań stoją żołnierze wojsk obrony terytorialnej – mówił szef MON.

Minister obrony podziękował terytorialsom za ich zaangażowanie i ofiarność. Wręczył również akty mianowania na wyższe stopnie wojskowe, odznaczenia i nagrody finansowe tym żołnierzom, którzy najmocniej zaangażowali się w walkę z epidemią koronawirusa. – To wy staliście się symbolem profesjonalizmu i pomocy świadczonej wszystkim potrzebującym w tej trudnej sytuacji, w jakiej się znaleźliśmy – podkreślił Mariusz Błaszczak. Awanse na stopień starszego szeregowego otrzymało 12 żołnierzy. Gen. dyw. Wiesław Kukuła, dowódca wojsk obrony terytorialnej, przypomniał, że dziś mija 378. dzień operacji, która początkowo nosiła kryptonim „Odporna wiosna”, a obecnie „Trwała odporność”. – Dziś stoimy wobec zagrożeń, które niesie trzecia fala pandemii – mówił generał.

Mimo trudnej sytuacji związanej z epidemią COVID-19 formacja stale się rozrasta. Minister Błaszczak mówił, że kiedy obejmował urząd w styczniu 2018 roku, WOT liczyły 7 tysięcy żołnierzy, tymczasem pod koniec ubiegłego roku terytorialsów było już ponad 27 tysięcy. Szef MON poinformował również o podpisaniu decyzji o utworzeniu trzech kolejnych brygad. – Obecnie mamy piętnaście brygad WOT, ale do końca przyszłego roku będzie ich osiemnaście – zapewnił.

Nowe brygady zostaną utworzone w Warszawie (18 Stołeczna Brygada OT), w Chełmie (19 Nadbużańska Brygada OT) oraz Przemyślu (20 Przemyska Brygada OT). – Powstaną w województwach, które stanowią z punktu widzenia bezpieczeństwa naszej ojczyzny miejsca kluczowe – mówił Mariusz Błaszczak. Dodał, że w tych regionach Polski zainteresowanie służbą w WOT jest wyjątkowo duże.

Mariusz Błaszczak zapowiedział również, że do połowy 2022 roku powstanie sześć nowych batalionów lekkiej piechoty w ramach już funkcjonujących brygad. W Pomiechówku i Zegrzu zostanie sformowany batalion dowodzenia, a kolejne pododdziały będą utworzone w Ełku, Kraśniku, Krośnie Odrzańskim, Limanowej i Opolu. – Dziękuję za decyzję, która zarysowuje ostateczny kształt obrony terytorialnej – zwrócił się do ministra obrony narodowej gen. dyw. Wiesław Kukuła.


Film: MON

Liczebność wojsk obrony terytorialnej przekroczyła 27 tysięcy, a w wakacje ma wzrosnąć do 30 tysięcy. Generał Kukuła zauważył, że 478 absolwentów powołanej na potrzeby WOT szkoły podoficerskiej rozpoczęło już służbę w różnych formacjach, a 30 żołnierzy ukończyło kurs obsługi ppk Javelin.

Piotr Raszewski

autor zdjęć: st. szer. Wojciech Król / CO MON

dodaj komentarz

komentarze


SAFE – czas kontraktów
Wypadek w PKW UNIFIL
Kraków zaprosił weteranów
Rekordowy XII Ćwierćmaraton Komandosa
Leopardy 2PL na podium
Adaptacja i realizm
Nie tylko USA, również Kanada. Współpraca transatlantycka Polski
Specjalsi: mała, wielka siła
Celne oko strzelców z „armii mistrzów”
Pracownik zbrojeniówki podejrzany o szpiegostwo
Australijską armią będzie dowodzić kobieta
Żołnierze na podium imprez w strzelectwie i kajakarstwie
Ogniowy debiut polskich AH-64D
Śledztwo w sprawie „snajperskiego safari”
WOT pomaga gasić ogromny pożar na Mazowszu
Wsparcie ma znaczenie
Generał z cienia
Polsko-estońska współpraca
Polsko-kanadyjska współpraca
Tu nie ma miejsca na błędy
Tatuaże pod mundurem
Początek wielkiej historii
„Wulkan” w programie „Ratownik”
Roboty saperskie bez tajemnic
Zmiana resortowych planów: jeszcze więcej OPW
Przed misją w Rumunii
SAFE dla Tarczy Wschód
Równanie z „Iksem”
Kontrakty z SAFE: pojazdy, drony, satelity
SAFE dla marynarki
Odbić farmę z rąk przeciwnika
Symbol skupiający wiele znaczeń
Syndrom Karbali
Florecista i kajakarka na pucharowym podium
Masz problem prawny? Pomogą studenci ASzWoj-u
Wyższe diety i rozłąkowe dla żołnierzy
Pływacy „Czarnej Dywizji” znów najlepsi
Podziemny szpital na trudne czasy
Pierwsze pieniądze z SAFE już w Polsce
Biało-czerwona na Monte Cassino
Sprawdzian na Bornholmie
Polska i Kanada zacieśniają współpracę zbrojeniową
Rosyjski dron uderzył w Rumunii
Szef MON-u o obecności wojsk USA: reorganizacja, nie redukcja
Bez zmian w emeryturach
Pierwsze umowy z SAFE
Rosomaki zamówione. To ostatnie krajowe umowy z SAFE
Ślady, których nie widać
Traktat o partnerstwie z Wielką Brytanią
Czy amunicja do Patriotów powstanie w Polsce?
Od cyberkursu po mundurówkę
Strzelcy wyborowi muszą się lubić
SAFE: jest kolejna umowa – na dostawę amunicji
Ochrona lasu dla obronności
Blizny, których nie widzimy
Marsz prawdę ci powie
Czerwieńsze będą…
Rumuni rozdzielają środki z SAFE
Historyczny dzień z SAFE w Stalowej Woli
Bez patosu o misjach
Oddawanie krwi to cichy akt odwagi
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wyposażenie osobiste i pojazdy dla logistyki z SAFE
Pilecki – mniej znane oblicze bohatera
Drony z SAFE
NATO i USA o Iranie
Rosyjskie myśliwce przechwycone nad Bałtykiem
Od indeksu do munduru
Groźny incydent w Libanie
Strzały na granicy. Żołnierz uniewinniony
Miłość od pierwszego wejrzenia

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO