moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Muzeum Historii Polski – budowa na półmetku

Zbroja husarska, karabin Maroszka, egzemplarz Enigmy – to przykładowe eksponaty, które znajdą się w Muzeum Historii Polski. Na terenie warszawskiej Cytadeli trwa budowa siedziby muzeum, które ma być otwarte w 2022 roku. Co ciekawe, wewnątrz jeszcze nieukończonego gmachu już umieszczono największe eksponaty, m.in. transporter opancerzony SKOT.

– Siedziba Muzeum Historii Polski będzie jednym z najnowocześniejszych i największych tego typu obiektów w Polsce i Europie – przekonuje Robert Kostro, dyrektor MHP. Dodaje, że placówka stanie się miejscem, w którym będzie można poznać historię Polski, a także prowadzić debaty z udziałem historyków czy realizować projekty kulturalno-edukacyjne. Muzeum ma się stać – jak czytamy na stronie placówki – ośrodkiem życia społecznego.

MHP zostało powołane w 2006 roku, w 2015 roku rozpoczęły się wstępne uzgodnienia dotyczące jego lokalizacji na terenie Cytadeli Warszawskiej, a trzy lata później ruszyła budowa obiektu. Jego generalnym wykonawcą jest firma Budimex S.A. Budynek MHP, zaprojektowany przez pracownię architektoniczną WXCA, składa się z czterech kondygnacji nadziemnych i dwóch podziemnych. Będzie w nim miejsce na wystawę stałą i ekspozycje czasowe, audytorium na 600 osób, salę kinową, sale edukacyjne i warsztatowe, punkty gastronomiczne, pracownie konserwatorskie i magazyny. Powierzchnia budynku Muzeum Historii Polski będzie miała około 44 tys. m kw., z tego 8 tys. m kw. zaplanowano na magazyny i pracownie konserwatorskie MWP. – To jest muzeum, które ma pomieścić całą polską historię – mówił Piotr Gliński, minister kultury, podczas zwiedzania budowy pod koniec listopada minionego roku.

Obecnie budowa gmachu MHP osiągnęła mniej więcej półmetek. – Konstrukcja jest prawie gotowa, jesteśmy w trakcie montowania stalowych dźwigarów dachowych – podaje dyrektor Kostro. Na początku tego roku ruszą prace nad instalacjami wewnątrz gmachu oraz prace wykończeniowe wewnątrz, zostanie też uruchomiona procedura związana z wyłonieniem wykonawcy wystawy stałej.


Film: Muzeum Historii Polski

Ekspozycja stała o powierzchni ponad 7 tys. m kw. będzie jedną z największych przestrzeni wystawienniczych w Polsce. Jej projekt plastyczny przygotowało konsorcjum pracowni WWAA/Platige Image. – Wystawa będzie opowiadać o ponadtysiącletnich dziejach Polski z wykorzystaniem zabytków oraz oryginalnych scenografii i multimediów – podaje MHP.

Do muzeum już przywieziono pierwsze i największe wielkogabarytowe eksponaty. – W listopadzie umieściliśmy w budowanym gmachu przedmioty wymagające szczególnych procedur podczas montażu. Transportowaliśmy je za pomocą dźwigów przez otwór dachowy budynku – tłumaczy dyrektor MHP. Wśród eksponatów był pień ponadtysiącletniego czarnego dębu odnaleziony w stawie niedaleko Pelplina w województwie pomorskim oraz lokomobila, czyli ciągnik parowy z przełomu XIX i XX wieku. Jako jedne z pierwszych zostały dostarczone pozostałości pomnika Feliksa Dzierżyńskiego, twórcy bolszewickiego aparatu terroru. Monument w czasach PRL-u stał na dzisiejszym placu Bankowym w Warszawie. Podczas rozbierania pomnika w listopadzie 1989 roku rozpadły się betonowe segmenty, z których był złożony. – Demontaż pomnika stał się jednym z symboli przemian ustrojowych oraz upadku komunizmu w Polsce – podkreśla Kostro.

W gmachu MHP stanął też transporter opancerzony SKOT, produkowany w Czechosłowacji. – Te wozy w pierwszych tygodniach stanu wojennego służyły do organizowania posterunków wojskowych na skrzyżowaniach dróg – podają pracownicy placówki. Egzemplarz w zbiorach muzeum to model 2AP, uzbrojony w dwa karabiny maszynowe. Do MHP trafił dzięki współpracy z Polską Grupą Zbrojeniową i Wojskowymi Zakładami Motoryzacyjnymi w Poznaniu, które pozyskały pojazd i przeprowadziły jego renowację.

Na wystawie stałej obejrzymy m.in.: łódź z X wieku wydobytą z jeziora Lednica, XVII-wieczną zbroję husarską, karabin samopowtarzalny zaprojektowany w 1938 roku przez inżyniera Józefa Maroszka, egzemplarz maszyny szyfrującej Enigma oraz wykrywacz min skonstruowany przez Józefa Kosackiego i Andrzeja Garbosia. – Zakończenie budowy planujemy na jesień 2022 roku, otworzymy wtedy wystawę czasową i pomieszczenia edukacyjne. Na ekspozycję stałą trzeba będzie poczekać do wiosny 2023 roku – informuje dyrektor Kostro.

Budynek MHP został zaprojektowany przez pracownię architektoniczną WXCA.

Na terenie Cytadeli już działają Muzeum X Pawilonu i Muzeum Katyńskie, powstaje też siedziba Muzeum Wojska Polskiego. Dwie nowe placówki zostaną ulokowane wokół centralnego placu: od wschodu stanie gmach MHP, a od południa i północy dwa pawilony MWP.

Anna Dąbrowska

autor zdjęć: Mariusz Bodnar, Michał Janiszewski, Małgorzata Kowalczyk, Maciej Cioch / MHP

dodaj komentarz

komentarze


Medic on the Battlefield
 
Więcej Bystrych dla armii
Polskie MiG-29 dla Ukrainy
Biały Dom o polskich MiG-ach
USA szybciej dostarczą Abramsy do Ukrainy
Holendrzy kończą dyżur w Polsce
Rezerwujcie czas! Już niedługo wojskowa gala MMA
Pod okiem rangersów
Na jakich zasadach gratyfikacja?
Wspólne zakupy amunicji
Setka ppor. Krzysztofa Żebrowskiego
Amerykanie demonstrują gotowość na Bałtyku
Pierwsze eksponaty MWP już w nowej siedzibie
Silniejsza obrona południowo-wschodniej flanki
Nowoczesne wojsko, bezpieczna Ojczyzna
F-35 w powietrzu
Garnizon US Army na stałe
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Jakie ćwiczenia dla pasywnej rezerwy?
Kormorany, czyli praca zespołowa
„Miron” Łucki patronem Zespołu Bojowego JWK
Będziemy produkować więcej amunicji
VIS na misję
Polscy marynarze za kołem podbiegunowym
Polskie samoloty MiG-29 dla Ukrainy
Śladem profesjonalistów
Startuje „Jaskółka”
Judoczka z CWZS-u druga w Pucharze Świata
To dobra ustawa dla wojska
Czworonożni komandosi na pokładzie C-295M
Słowo czekisty
Młot na dyktatora
Na ratunek „Rudemu”
„Nie działałem na rzecz obcego mocarstwa”
Kolejne czołgi K2 i haubice K9 dla Wojska Polskiego
Arktyczny Delfin na tropie okrętów podwodnych
NATO podsumowało 2022 rok
Mord na przywódcach podziemia niepodległościowego
Air Policing piątej generacji
Podejmij studia na nowym kierunku WAT
Great Game on the Sea
Wicepremier Błaszczak o Air Show 2023
Podoficerowie 6 BPD na pionierskim kursie
GROM szuka odważnych
O pomocy dla Ukrainy
Na trasie legendarnego biegu
Celne oko strzelców CWZS-u
„Słowacka tarcza” z polskim udziałem
Sukces polskiej judoczki w Gruzji
Świadczenie za staż – z podpisem prezydenta
Cztery lekkoatletki CWZS-u na podium w Stambule
Nowatorskie manewry Marszałka
Wojna w świecie popkultury
Kościuszko, czyli ostatnia nadzieja Rzeczypospolitej
Żołnierze walczyli o medale w Biegu Piastów
Perun. Polska rakieta z szansą na lot w kosmos
Cegiełka na morzu
NATO patrzy na wschód
Polski wkład w „Wisłę”
Sportowcy-żołnierze uhonorowani za wyniki z 2021 i 2022 roku
„Trenuj z wojskiem” po raz trzeci
Karą mogła być tylko śmierć
Międzyrządowe konsultacje w Rumunii

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO