moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Dla tych, którzy nie wrócili z misji. Pamiętamy!

Wojsko Polskie nie zapomina o swoich poległych bohaterach. Dziś chcemy wyrazić nasz ból oraz oddać im cześć – mówił minister obrony Mariusz Błaszczak w Dniu Pamięci o Poległych i Zmarłych w Misjach i Operacjach Wojskowych poza Granicami Państwa. Główne uroczystości upamiętniające żołnierzy odbyły się w Centrum Weterana w Warszawie.

– Misje poza granicami kraju realizowane w ramach zobowiązań sojuszniczych, NATO, ONZ i UE bywają niebezpieczne. Jednak właśnie przez uczestnictwo w nich Wojsko Polskie zapewnia bezpieczeństwo ojczyźnie – podkreślał dziś Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej. Wyraził także przekonanie, że każdy ze 121 bohaterów, którzy zginęli, jest wspominany nie tylko przez rodziny, lecz również przez żołnierzy w jednostkach. – Pamięć o nich jest naszym obowiązkiem – zaznaczył szef MON, przypominając, że na służbie dla ojczyzny żołnierze oddali to, co najcenniejsze – życie.

Uroczystości Dnia Pamięci o Poległych i Zmarłych na Misjach i Operacjach Wojskowych poza Granicami Państwa rozpoczęła msza święta w Katedrze Polowej WP w Warszawie. Odprawiona została w intencji żołnierzy, którzy poświęcili życie na służbie. W tym roku z powodu pandemii i obostrzeń sanitarnych na warszawskie uroczystości nie zostały zaproszone rodziny poległych. Obecna była jedynie trzyosobowa reprezentacja Stowarzyszenia „Pamięć i Przyszłość” zrzeszającego rodziny, które straciły na misjach mężów, synów i braci. W uroczystościach z okazji Dnia Pamięci można było uczestniczyć zdalnie, ponieważ były one transmitowane online.

Przed Centrum Weterana pod Ścianą Pamięci, na której wisi 121 tabliczek z nazwiskami poległych, zapłonęły pochodnie zrobione z łusek armatohaubicy Dana oraz 121 zniczy. Tylu polskich żołnierzy zginęło od 1953 roku, gdy pierwszy polski kontyngent wyjechał na zagraniczną operację – wówczas do Korei. Przy dźwiękach dzwonu rurowego zostały wyczytane ich nazwiska.

Hołd poległym kolegom oddali także generał Rajmund Andrzejczak – szef Sztabu Generalnego WP, generał Jarosław Mika – dowódca generalny RSZ oraz gen. dyw. pil. Dariusz Malinowski – zastępca dowódcy operacyjnego RSZ. Oficerowie złożyli przed pomnikiem wieńce, a pod Ścianą Pamięci zapalili znicze.

Dzień Pamięci o Poległych i Zmarłych w Misjach i Operacjach Wojskowych poza Granicami Państwa obchodzimy od pięciu lat. Data – 21 grudnia – nie jest przypadkowa, tego dnia w 2011 roku doszło do najtragiczniejszego wydarzenia w historii polskich operacji zagranicznych. W eksplozji improwizowanego ładunku wybuchowego w Afganistanie zginęło pięciu żołnierzy 20 Bartoszyckiej Brygady: mł. chor. Piotr Ciesielski, st. sierż. Marcin Szczurowski, sierż. Łukasz Krawiec, sierż. Marek Tomala i sierż. Krystian Banach.

Choć Dzień Pamięci o Poległych nie jest państwowym świętem, to dla całego Wojska Polskiego jest to dzień zadumy, czas wspomnień kolegów, którzy nie wrócili z misji.

Małgorzata Schwarzgruber

autor zdjęć: Leszek Chemperek/CO MON

dodaj komentarz

komentarze


Akcja na jeziorze
Sportowe jubileusze
Bursztynowa Dywizjo, ognia!
Gdańsk centrum dyskusji o odbudowie Ukrainy
AMW oferuje mieszkania
Spotkanie ministrów obrony V4 w Budapeszcie
Baza amerykańska w Świętoszowie – pierwsza inwestycja gotowa
At the Controls of F-35A Husarz
Marynarka świętuje i zaprasza na pokłady
Ratunek na polu walki
Umowa na pociski do Patriotów
Stała baza wojsk USA w Polsce
Wojskowa Akademia Medyczna w Łodzi – jest zgoda prezydenta
Marsz gąsienicowych kolumn
MON i Łucznik podpisały kontrakt na nowe Groty
Kolejny polski F-35 wykonał pierwszy lot
Transakcja „MiG-i za technologie” w zawieszeniu
Prezydent z wizytą w Orzyszu
Orka tuż, tuż
Brak porozumienia ws. MiG-ów za technologie dronowe
USA i Iran z porozumieniem ws. pokoju w Zatoce
„Ognista burza ’26”, czyli kompleksowy sprawdzian zdolności operacyjnych
Premier powołał nową wiceminister obrony
Bez zmian w emeryturach
Departament Funduszy Zagranicznych MON na nowo
Równanie z „Iksem”
Sonda dla Jastrzębia
Szermierze i pięściarki na podium
Cyberparasol nad wyborami
Pancerny Poznań
Ważne decyzje w Brukseli
Bezzałogowe „nietoperze” nad Bałtykiem
Polski wkład w operację „Overlord”
Królestwo pojazdów
Pierwszy Kormoran pod flagą NATO
Holenderskie Patrioty zostaną dłużej w Jasionce
Warszawa i Praga stawiają na dalszą współpracę wojskową
Mundur, medale i duma
Grot A3 – zobacz jak wygląda
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
„Strzała weterana” spaja środowisko
Święto DGRSZ
Krok w stronę pokoju
Jak Ślązacy stali się panami własnego domu
Niebo bez dominacji
Kajakarze i judocy w medalowej formie
Minister obrony RFN w Polsce
Polska szykuje się do produkcji Panter
Zbrodnicza farsa
Zełenski traci Order Orła Białego?
Szósta wygrana żołnierzy w meczu z gwiazdami Gortata
Sojusz Madrytu i Warszawy
Wsparcie ma znaczenie
Musztra i marsz ubezpieczony
Podróż w ciemność
Żołnierze na „Horyzoncie” do końca wakacji
Podchorążowie w dżungli
Czeskie śmigłowce w Polsce przeciw dronom
Przerzut Abramsów do Lublina
W oktagonie o Pas Ministra Obrony Narodowej
Wyższe diety i rozłąkowe dla żołnierzy
Kraków zaprosił weteranów
Pamiętamy o bohaterach powstań śląskich
Jeśli modernizacja, to tylko wspólna
Mistrzostwa klas mundurowych bez taryfy ulgowej
„Wojskowe Schengen” coraz bliżej
Zwierzchnik sił zbrojnych w bazie İncirlik
Śmierć w sercu Azji
Apetyt Smoka rośnie
Ratunek z powietrza
Nowa siła na północno-wschodniej flance NATO
Powietrzne cysterny dla Polski
Koło zamachowe gospodarki

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO