moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
W NATO o zwiększeniu obecności militarnej USA w Polsce

Naszą wolą jest, aby zwiększona, mam nadzieję, w przyszłości obecność amerykańska wpisała się w tworzenie bezpieczeństwa w naszym regionie oraz w działania sojusznicze realizowane pod auspicjami NATO, którego wszyscy jesteśmy członkami – powiedział Andrzej Duda w Kwaterze Głównej Sojuszu w Brukseli. Prezydent spotkał się tam z Jensem Stoltenbergiem.


Wizyta prezydenta Andrzeja Dudy i ministra Mariusza Błaszczaka w Brukseli rozpoczęła się od spotkania z sekretarzem generalnym NATO. Rozmowy z Jensem Stoltenbergiem dotyczyły głównie zwiększenia obecności militarnej USA w Polsce. Spotkanie z sekretarzem NATO odbyło się na kilka dni przed planowaną wizytą Andrzeja Dudy w Waszyngtonie. 12 czerwca prezydent RP ma spotkać się z prezydentem Donaldem Trumpem. – Przekazałem sekretarzowi generalnemu NATO informacje na temat rozmów ze Stanami Zjednoczonymi i administracją Donalda Trumpa. Chodzi o plany zwiększenia amerykańskiej obecności militarnej w naszym kraju i w tej części Europy – powiedział prezydent Duda na konferencji prasowej w Kwaterze Głównej Sojuszu. – Naszą wolą jest, aby zwiększona, mam nadzieję, w przyszłości obecność amerykańska wpisała się w tworzenie bezpieczeństwa w naszym regionie oraz w działania sojusznicze realizowane pod auspicjami NATO, którego wszyscy jesteśmy członkami – dodał zwierzchnik sił zbrojnych.

Andrzej Duda podkreślił, że aktywność militarna w Polsce – poprzez ćwiczenia wojskowe czy obecność wojsk amerykańskich – daje poczucie bezpieczeństwa nie tylko Polakom, ale także mieszkańcom krajów bałtyckich. – I nie chodzi tylko o obecność batalionowych grup bojowych na ich terenie czy w Polsce. Ważne jest dla nich także to, że w ich sąsiedztwie, w Polsce, znajdują się duże siły sojusznicze. Nie tylko pod względem liczebności, ale i infrastruktury, czyli wszystkiego co potrzebne, by sprawnie odpierać agresję – mówił prezydent Duda.

Jens Stoltenberg pochwalił z kolei zaangażowanie Polski w działalność Sojuszu Północnoatlantyckiego. Podziękował m.in. za dotychczasową i przyszłą obecność polskich sił zbrojnych na Łotwie i Rumunii, a także zaangażowanie w natowską operację Baltic Air Policing w krajach bałtyckich. Stoltenberg podkreślił także, że Polska wypełnia militarne zobowiązania wobec Sojuszu i bierze udział w misjach szkoleniowych w Iraku i Afganistanie.


Szef NATO zwrócił również uwagę na zaangażowanie Sojuszu w Polsce. Chodzi tu m.in. o natowskie placówki ulokowane w naszym kraju czy obecność batalionowych grup bojowych. – Sojusz zdecydował się niedawno zainwestować w Polsce 260 milionów dolarów. To największa inwestycja NATO w ciągu ostatnich 30 lat – podkreślił Stoltenberg. Wyjaśnił, że chodzi o budowę w Powidzu magazynów sprzętu wojskowego. Korzystać z nich będą m.in. wojska amerykańskie. – To pokazuje jak blisko współpracujemy ze Stanami Zjednoczonymi. Ta inwestycja ma również wesprzeć wojska USA w Polsce – podkreślił sekretarz. Mówił także o międzynarodowych szkoleniach i ćwiczeniach wojskowych, jakie odbywają się w Polce. – Polska jest mocno zaangażowana w NATO, a NATO jest mocno zaangażowane w kształtowanie bezpieczeństwa Polski – zaznaczył Stoltenberg.

Prezydent Duda i Sekretarz Generalny NATO omówili także przygotowania do grudniowego szczytu Sojuszu, który odbędzie się w Londynie. Mówili również o bezpieczeństwie Ukrainy i jej dążeniach do integracji z NATO.

MKS

autor zdjęć: Krzysztof Sitkowski / KPRP

dodaj komentarz

komentarze


Wyposażenie indywidualne żołnierzy do wymiany
 
Ustawa budżetowa przyjęta przez parlament
Rozmowy w Pałacu Prezydenckim o bezpieczeństwie
Śnieg może być groźną bronią
Skromny początek wielkiej wojny
Jakie podwyżki dla żołnierzy
Miliardy dla Ukrainy w nowym budżecie UE
Offset dla „Wisły”
Pies, który skoczył z aparatem tlenowym
Abramsy pod dobrą opieką
Roszady personalne w PGZ-ecie
Szefowie obrony NATO o zakupach amunicji
Zamiana po włosku
Którą drogą do armii?
Invictus w zimowym stylu
Rakietowy szach
Zachód przeciwko „korsarzom”
BAP przenosi się z Estonii na Łotwę
Strzelczyni CWZS-u na pucharowym podium
Szczury Pustyni dotarły do Polski
W rezerwie pasywnej będą oceny
Zmiany w zarządzie PGZ-etu
Brąz razy sześć dla żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
Nowy szef CWCR
Co z podwyżkami dla żołnierzy?
Pierwsze Homary-K w Wojsku Polskim
Dobrowolsi – czas start!
Zielone światło dla Barbary
Ślubowanie kadetów OPW
Spadochroniarze na Podlasiu
Zimowy sprawdzian podchorążych
W Polsce będzie centrum NATO-Ukraina
Rusza kwalifikacja wojskowa
Liban uznany za strefę działań wojennych
Nowoczesna łączność dla armii
Eurofightery znowu w Polsce
Gdzie są szczątki Tu-154M? Podkomisja Macierewicza pod lupą
Sukcesy wojskowych w żeglarstwie i łyżwiarstwie szybkim
Bruksela przed szczytem
Lista trupich główek
Komandosi szkolą psy bojowe w Iraku
Pierwszy skok
Złota taekwondzistka, srebrni hokeiści na trawie
Szef MON-u w Brukseli
Wojna o porządek świata
Cud w Trewirze
Walka w bliskim kontakcie to poważne wyzwanie
Zmiany w dowództwie Żandarmerii Wojskowej
Lotnisko skażone, czyli chemicy na ćwiczeniach
Medale dla sportowców z „armii mistrzów”
Mocny sygnał od NATO
„Avenger” na Monte Cassino
Podwyżki dla zawodowców coraz bliżej
Nagroda dla reporterów „Polski Zbrojnej”
Air Show ’25 – do zobaczenia
Lekcje z frontu
Operacja „Gryf” i „Rengaw” na Podlasiu
Misja Polaków dobiegła końca. Czas na Niemców
Podwójny Półmaraton Komandosa

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO