moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Polsko-amerykańskie negocjacje

Pracuję nad tym, aby Fort Trump stał się faktem. Atmosfera rozmów jest bardzo dobra – mówił Mariusz Błaszczak, po spotkaniu z Johnem Boltonem, doradcą prezydenta Donalda Trumpa ds. bezpieczeństwa narodowego. To już czwarta wizyta szefa MON-u w Stanach Zjednoczonych. Wszystkie były związane z rozmowami o wzmocnieniu amerykańskiej obecności w Polsce.

– Rozmawialiśmy na temat obecności wojsk amerykańskich w Polsce, na temat projektu, który nazywamy Fort Trump. Myślę, że to nazwa, która oddaje jego istotę – mówił szef MON-u w Waszyngtonie. – To była ciekawa dyskusja, o czym może świadczyć fakt, że rozmawialiśmy dłużej, niż planowaliśmy – dodał. Mariusz Błaszczak podkreślił także, że obecność US Army w Polsce zapewni bezpieczeństwo nie tylko w naszym kraju, ale na całej wschodniej flance NATO.

Minister przypomniał także, że niedawno prezydent Andrzej Duda spotkał się z prezydentem USA Donaldem Trumpem. – Została wówczas podpisana deklaracja, w której jest stwierdzenie, że będziemy pracować nad wzmocnieniem obecności wojsk Stanów Zjednoczonych w Polsce – mówił minister. – I właśnie nad tym pracujemy. Wypełniamy treścią słowa zapisane w deklaracji obu prezydentów – podkreślił.

Jak dodał szef resortu obrony narodowej, rozmowom o ulokowaniu stałej bazy wojsk amerykańskich w Polsce towarzyszy dobra atmosfera, jest to jednak długi proces. Jego pierwszy etap ma zostać zakończony w marcu 2019 roku, kiedy to Pentagon przedstawi Kongresowi swoją ocenę w tej sprawie. – Jestem dobrej myśli, ale to nie znaczy, że wszystko już zostało zatwierdzone – ocenił.

Dziennikarze dopytywali ministra także o to, ilu amerykańskich żołnierzy miałoby przyjechać do Polski i gdzie dokładnie mieliby stacjonować. – Rozmawiamy o tym na poziomie polsko-amerykańskiej grupy roboczej. Na czele jej polskiej części stoi wiceminister Tomasz Szatkowski – mówił minister. – Wolałbym na tym etapie nie mówić publicznie o szczegółach, bo to osłabia pozycję negocjacyjną Polski – wyjaśnił.

Minister odniósł się także do kwestii finansowania amerykańskiej obecności w Polsce. Już wcześniej rząd deklarował, że mógłby partycypować w kosztach utworzenia bazy dla żołnierzy ze Stanów Zjednoczonych. – To jest inwestycja w nasze bezpieczeństwo – zaznaczył minister. – Jesteśmy realistami. Inwestowanie w infrastrukturę, która będzie służyć nie tylko wojskom amerykańskim, ale także polskim oraz rozwojowi gospodarczemu, to świetne rozwiązanie – zaznaczył. Dodał także, że takie rozwiązanie przyjęto m.in. w Niemczech, Japonii, Korei Południowej czy Hiszpanii, gdzie także stacjonuje US Army.

Dziennikarze pytali również o zapowiadane przez prezydenta Trumpa zerwanie układu o likwidacji pocisków rakietowych pośredniego zasięgu. Interesowało ich, czy ta kwestia nie wpłynie na negocjacje związane ze stacjonowaniem w Polsce wojsk USA. – Rozmawiałem na ten temat z ambasadorem Boltonem. Nasza ocena jest taka, że ten traktat nie istnieje, gdyż został zerwany przez Rosję – powiedział minister. Zdaniem ministra, działania prowadzone przez Donalda Trumpa są słuszne, gdyż, jak mówił, „Rosja udowadniała przez wieki, że cofa się, kiedy widzi po drugiej stronie stanowczość i zdecydowanie”. – Taka polityka była źródłem sukcesu Stanów Zjednoczonych i Polski za czasów prezydentury Ronalda Reagana. To polityka, która doprowadziła do upadku żelaznej kurtyny, komunizmu, która pozwoliła, żeby Polska, stała się wolnym krajem – dodał minister.

Szef MON-u, podkreślił także, że zacieśnienie relacji polsko-amerykańskich to niejedyne działanie resortu obrony, które ma zapewnić bezpieczeństwo Polsce. Przypomniał, że niedawno rozpoczął się proces formowania 18 Dywizji Zmechanizowanej ulokowanej na wschód od Wisły, ruszyła także kampania „Zostań żołnierzem Rzeczypospolitej”, której celem jest zwiększenie liczby żołnierzy w polskiej armii, cały czas trwa też modernizacja Wojska Polskiego. Przypomniał, że została podpisana umowa na dostawę systemu Patriot, a obecnie trwają negocjacje dotyczące realizacji jej drugiej fazy, a także, iż niedawno MON złożyło zapytanie ofertowe związane z pozyskaniem rakiet Himmars. – Rozmawiałem z ambasadorem Boltonem, na temat przyśpieszenia procedur administracyjnych związanych z tym zakupem dla Wojska Polskiego – podkreślił.

Minister przypomniał również, że jest to jego czwarta wizyta w Stanach Zjednoczonych, a kolejna odbędzie się już w przyszłym miesiącu. 13 i 14 listopada szef resortu obrony narodowej będzie rozmawiał z kongresmenami, senatorami i sekretarzem obrony USA Jamesem Mattisem.

Magdalena Miernicka

autor zdjęć: 11 DKPanc, MON

dodaj komentarz

komentarze


Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Bitwa Warszawska, dzień piąty: Bolszewika goń!
Kolejne nominacje w strukturach armii
Resort o przyszłości M28, Black Hawków i i MiG-ów 29
Bitwa Warszawska, dzień czwarty: Zwycięska kontrofensywa
Flanka pod strażą
Dekada Tygrysa. Kulisy, pasja i najwyższa cena za miłość do latania
Gorący lipiec PKW Łotwa
Dwa marzenia spełnione naraz
Łzy na treningu to cena, jaką warto zapłacić za sukces
Kolejne Czarne Pantery dotarły do Polski
„Agat. Siła i ogień”. Album już w sprzedaży
Bohaterka powstania, strażniczka pamięci
Tysiące Piorunów dla Polski i sojuszników
„Kryzysowy” Jaśmin
Jak Polska wykorzystuje unijne pożyczki
Coraz więcej Alpha Scramble
Trwa nabór do szkół podoficerskich
Produkcja pocisków do Patriotów w Polsce i Ukrainie?
Program SAFE w pytaniach i odpowiedziach
Donald Tusk: Patrzcie z dumą na polską flotę!
Test testu
Saperzy z Ukrainy potrzebują wsparcia
Zmarł gen. Mirosław Różański
Prawie 200 mld zł na zbrojenia w projekcie budżetu
Z prądem i pod prąd
Wspólne manewry taktyczno-ratownicze
Walka w dwóch światach
Wojsko szuka tłumaczy, psychologów i BHP-owców na misje
Prezent chodziarki na Święto Wojska Polskiego
Obrona powietrzna w gotowości przez całą dobę
Więcej sojuszniczych wojsk w Polsce?
Battalions of the Future
Bitwa Warszawska, dzień trzeci: Triumf w Radzyminie
Przyszłością wojsk pancernych jest działanie różnych środowisk
F-15 dla Polski?
Pół eskadry Husarzy już w Polsce
Lancaster PA163 nie dotarł do Szczecina
Nowa era polskiego lotnictwa
Pantera przejdzie do historii
Sojusznicze wsparcie nad Bałtykiem
Premiery Grupy WB na targach zbrojeniowych
Abordaż z polskim wsparciem
Sojusznicze samoloty ćwiczyły nad Polską. To były planowane manewry
Żołnierze PKW Rumunia ćwiczyli w Bułgarii
CEPS – strategiczny projekt NATO się rozwija
Sonda dla Jastrzębia
Mazurek Dąbrowskiego dla pływaczki „armii mistrzów”
Polska gotowa zarządzać rurociągami NATO
Tarcza i miecz
Bitwa Warszawska, dzień szósty: Bitwa wygrana!
Razem dla bezpieczeństwa wschodniej flanki NATO
Kolejne F-35 lecą do Polski
Patrioty pod Płockiem
Jakie limity dla przyszłych oficerów?
Dowódca, który wie szybciej i więcej, wygrywa
„Wielka ucieczka” okiem historyka
Brąz płotkarza na mistrzostwach Europy
W Sejmie o rosyjskim pocisku
„Mewa” na północnym szlaku
PZL P.11c – Pościgowy taran!
Moskwa w poszukiwaniu partnerów
Prawie 9 tys. osób wybrało „Wakacje z wojskiem”
Ukraina zgodziła się na ekshumacje w Hucie Pieniackiej
Paczka z mundurem – pytania i odpowiedzi
W wojsku nie wszystkie butelki z kaucją?
MON proponuje zmiany przepisów ubiorczych

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO