moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Posłowie z komisji obrony o planowaniu w armii

Rząd chce, by kierunki modernizacji technicznej polskiego wojska były określane w perspektywie piętnastu lat, nie jak obecnie – dziesięciu. Wczoraj na temat tej propozycji rozmawiali posłowie z sejmowej Komisji Obrony Narodowej. Wydłużenie o pięć lat okresu planistycznego poparli zarówno przedstawiciele PiS, jak i ugrupowań opozycyjnych.

Wytyczanie kierunków rozwoju armii na 15 lat to zmiana, która – jak przekonywał wczoraj posłów wiceminister Wojciech Skurkiewicz – dostosuje polski system planowania do standardów NATO. Sojusz bowiem w ubiegłym roku wydłużył z 10 do 15 lat okres, który bierze pod uwagę przy opracowywaniu planów rozwoju. – Kluczowe dokumenty NATO opisują wprost zobowiązania Polski względem tego paktu w latach 2018–2032, a więc w perspektywie 15-letniej – mówił podczas posiedzenia sejmowej Komisji Obrony Narodowej.

Wiceszef MON przypomniał także, że planowanie w perspektywie 10 lat zostało uznane przez autorów Strategicznego Przeglądu Obronnego za okres niewystarczający do realizacji długookresowych inwestycji. Przykładem jest chociażby program budowy polskiej tarczy antyrakietowej. – W trakcie realizacji Strategicznego Przeglądu Obronnego wskazano, że 10-letni horyzont planowania jest niewystarczający w odniesieniu do procesu pozyskiwania technologii obronnej i zaawansowanych systemów uzbrojenia – zauważył Wojciech Skurkiewicz.

Przewodniczący sejmowej komisji obrony Michał Jach (PiS) zwrócił uwagę, że o potrzebie zmiany przepisów w tym kierunku posłowie rozmawiali nieoficjalnie już od dłuższego czasu. – Tak, ale problem przy modernizacji polskiego wojska tkwi w determinacji i konsekwencji realizowania poszczególnych programów, a nie w okresach planistycznych – mówił poseł Leszek Ruszczyk (PO). Z kolei Czesław Mroczek (PO), wiceprzewodniczący komisji, wytknął, że rząd wciąż nie przyjął najważniejszych dokumentów określających kierunki rozwoju armii. Chodzi przede wszystkim o nowy Plan Modernizacji Technicznej Sił Zbrojnych. Obecny, przyjęty w 2012 roku, określa bowiem zadania jedynie do 2022 roku. Przyjęcie nowego dokumentu jest konieczne, aby móc zawierać umowy wieloletnie na modernizację techniczną, wychodzące poza 2022 rok. – Jakiś czas temu mówiliście o kupnie fregat typu Adelajda. Tymczasem w obecnie obowiązującym PTM nie ma mowy o potrzebie ich pozyskania – mówił były wiceminister obrony (w rządzie PO–PSL). Wiceminister Skurkiewicz zapewnił jednak, że uaktualniony PTM zostanie wkrótce ogłoszony.

Wydłużenie okresu planistycznego o 5 lat wymaga zmiany ustawy o przebudowie i modernizacji technicznej oraz finansowaniu sił zbrojnych. Projekt nowelizacji opracowało ministerstwo obrony. We wrześniu trafił on do Sejmu jako dokument rządowy. Wczoraj posłowie z komisji obrony poparli rozwiązania zaproponowane przez MON. Za opowiedzieli się zarówno politycy PiS, jak i opozycji. – Poprzemy tę propozycję – deklarował wiceprzewodniczący komisji Czesław Mroczek (PO). Teraz projekt trafi pod obrady Sejmu.

Joanna Tańska

autor zdjęć: st. chor. sztab. mar. Arkadiusz Dwulatek/CC DORSZ

dodaj komentarz

komentarze


Polsko-tureckie rozmowy o przemyśle zbrojeniowym
Pierwsze ćwiczenia Husarzy jeszcze w tym roku
Sojusz kontra drony
Saperzy rozglądają się za systemami bezzałogowymi
Od eksperymentu do elity NATO
Mechanicy poznawali tajniki naprawy K2
Koszykarskie widowisko
Czerwieńsze będą…
Rosyjskie myśliwce przechwycone nad Bałtykiem
Kajakarze i judocy w medalowej formie
Żandarmi wojskowi świętowali w Lublinie
Trening działań połączonych
Na granicy stratosfery
Żołnierze na „Horyzoncie” do końca wakacji
Co Polska oferuje na Eurosatorach
Czeskie śmigłowce w Polsce przeciw dronom
Lotnicze święto w Lesznie
Gen. Chmielewski objął dowodzenie cyberwojskami
Co dalej z orderem Zełenskiego?
Zbrodnicza farsa
Transakcja „MiG-i za technologie” w zawieszeniu
Prezydent z wizytą w Orzyszu
Nowa siła na północno-wschodniej flance NATO
Jak hartują się przyszli specjalsi OSŻW
Generał z cienia
Jego ofiara – nasza pamięć
Podróż w ciemność
Brak porozumienia ws. MiG-ów za technologie dronowe
MON o priorytetach rozbudowy Wojska Polskiego
Śmierć w sercu Azji
Rekordowy XII Ćwierćmaraton Komandosa
Bez zmian w emeryturach
Wyższe diety i rozłąkowe dla żołnierzy
Ruszyły największe targi obronne
DOL(a) pilota
Pływacy „Czarnej Dywizji” znów najlepsi
NATO wzmacnia wschodnią flankę
W centrum uwagi
Fińska misja Jastrzębi i Bielików
Wsparcie ma znaczenie
Polska szykuje się do produkcji Panter
Litwini z polskimi Gromami
Najzdrowsi z najtwardszych
Rosyjski dron uderzył w Rumunii
Podchorążowie w dżungli
Szósta wygrana żołnierzy w meczu z gwiazdami Gortata
Na straży nieba
Równanie z „Iksem”
Krok w stronę pokoju
W oktagonie o Pas Ministra Obrony Narodowej
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Obronność, odporność i jeszcze raz pieniądze
Polski wkład w operację „Overlord”
Kraków zaprosił weteranów
Powitanie F-35 z Polską
ASzWoj – uczelnia wielu pokoleń
Szef MON-u o wzmożonych działaniach dezinformacyjnych
Minister obrony RFN w Polsce
SGWP: jest plan zakupu kolejnych F-35
Marsz prawdę ci powie
Bezpłatna komunikacja miejska w stolicy dla weteranów
Uniforms Are Worn by Real People
Wielka gra na ukraińskim froncie
Stała baza wojsk USA w Polsce
Holenderskie Patrioty zostaną dłużej w Jasionce
Łączą nas wspólne cele

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO