moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Leopardy na Mazurach

Kompania czołgów Leopard 2A5 z 1 Brygady Pancernej rozpoczęła dziś służbę na Mazurach. Żołnierze przez kolejne pół roku, pod dowództwem 15 Brygady Zmechanizowanej, będą się szkolić z Batalionową Grupą Bojową NATO. Pierwsze wspólne ćwiczenie wojsk rozpocznie się w przyszłym tygodniu. Żołnierze wezmą też udział w największych organizowanych w tym roku w Polsce manewrach „Anakonda ’18”.

Czołgi Leopard stacjonują w 1 Brygadzie Pancernej od grudnia ubiegłego roku. Teraz podjęta została decyzja, by jedna z kompanii została skierowana na Mazury. Do Orzysza pojechało ok. 90 żołnierzy, którzy zabrali ze sobą 14 Leopardów 2A5 oraz warsztat uzbrojenia i pojazdów gąsienicowych. – To żołnierze, którzy jako pierwsi rozpoczęli szkolenie na nowych pojazdach, są więc najbardziej doświadczeni – mówi ppłk Andrzej Borowiak, dowódca 1 Batalionu Czołgów z 1 Brygady Pancernej. – Będą współdziałać z 15 Brygadą Zmechanizowaną, a także Batalionową Grupą Bojową NATO. Cykl szkolenia nie zostanie zachwiany, będzie się ono po prostu odbywało na innym poligonie – podkreśla.

Jak mówi, już sam przerzut sprzętu pancerniacy potraktowali jak ćwiczenie. – To świetna okazja, aby sprawdzić procedury logistyczne – mówi. – Tym razem, z uwagi na niewielką odległość, jaka dzieli Wesołą od Orzysza, zdecydowaliśmy się na transport kołowy. Takie rozwiązanie było najszybsze, a także najbardziej ekonomiczne – wyjaśnia. Oficer dodaje także, że pobyt pancerniaków z 1 Brygady w Orzyszu zaplanowano na pół roku, jednak żołnierze i sprzęt co dwa miesiące będą się wymieniać.

Kompania, która dziś rozpoczęła służbę na Mazurach, została włączona w skład Batalionowej Grupy Zadaniowej z 15 Giżyckiej Brygady Zmechanizowanej. To pododdział, który współdziała ze stacjonującą w Bemowie Piskim Batalionową Grupą Bojową NATO. Trzon grupy zadaniowej stanowi 2 Batalion Zmechanizowany 15 Brygady, który został wzmocniony między innymi czołgami PT-91 Twardy, pododdziałem przeciwlotniczym oraz elementami wsparcia i zabezpieczenia inżynieryjnego, dzięki czemu jest mobilny i może funkcjonować niemal samodzielnie. Grupą dowodzi ppłk Adam Krysiak. – Kompania czołgów Leopard to dla nas duże wzmocnienie. Dzięki temu, podczas realizacji działań taktycznych i ogniowych będziemy mogli wykorzystać całe spektrum uzbrojenia – podkreśla. – Czołgi będą między innymi działały jako odwód i będą wkraczały do akcji przy wyprowadzaniu kontrataku. Na pewno świetnie sprawdzą się podczas operacji, w których kluczowe będzie zadanie precyzyjnego uderzenia – dodaje.

Czołgi Leopard zastąpią kompanię czołgów PT-91 Twardy, która stacjonuje na Łotwie w ramach Batalionowej Grupy Bojowej NATO. – Oczywiście jest to w pewnym sensie uzupełnienie luki, która powstała w brygadzie, jednak głównym powodem przebazowania Leopardów jest budowanie interoperacyjności między żołnierzami 16 Dywizji Zmechanizowanej i wojskami NATO – mówi ppłk Krysiak. Jak mówi, dzięki temu zawiszacy, którzy dysponują czołgami Twardy, będą mieli okazję do współdziałania z nowocześniejszym sprzętem. – Wbrew pozorom czołgi Abrams i Leopard są do siebie podobne, jednak działania operacyjne PT-91, z którymi mamy do czynienia na co dzień, chociażby ze względu na ich kubaturę planuje się już zupełnie inaczej. Jest to więc dla nas świetna okazja, aby nabyć nowe doświadczenia – zaznacza.

A jak zawiszacy przygotowywali się do przyjęcia czołgów z Wesołej? – Program szkolenia dla wojsk pancernych i zmechanizowanych jest w całej armii jednakowy, więc tu nie było problemu – mówi oficer. – Musieliśmy tylko zapoznać się z parametrami i możliwościami sprzętu, dowiedzieć się jaki poziom wyszkolenia reprezentuje pododdział, który do nas dołączył, tak aby nasze wspólne działania były jak najbardziej efektywne – podkreśla.

Pierwsze ćwiczenie taktyczne żołnierzy 1 i 15 Brygady oraz Batalionowej Grupy Bojowej NATO rozpocznie się już w poniedziałek. Natomiast 9 października, w ramach „Bull Run”, wojska sprawdzą swoją gotowość do zajęcia określonych pozycji poza terenem poligonu. Jeszcze w tym miesiącu odbędą się też manewry, podczas których żołnierze będą ćwiczyć działania ogniowe amunicją bojową, a w listopadzie wezmą udział w największym w tym roku ćwiczeniu organizowanym w Polsce, jakim jest „Anakonda ‘18”.

Magdalena Miernicka

autor zdjęć: st.szer. Dawid Sofiński

dodaj komentarz

komentarze


Sukcesy żołnierzy w finale Diamentowej Ligi i na ściance wspinaczkowej
 
Polska rozdarta przez okupantów
Szwedzi na „Czernickim”
ORP „Orzeł” – wciąż bez ostatniego rozdziału
Holandia i Dania przekażą Ukrainie F-16
Nie uznaje półśrodków
Jak bezpiecznie pokonać pole minowe
Bezpieczeństwo dźwignią rozwoju
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Więcej miejsc dla dobrowolsów
16 Dywizja świętuje
SKON przeciwko wotum nieufności wobec szefa MON-u
PZL-Świdnik proponuje nowy system szkolenia pilotów
Zmiany w przepisach wojskowych na ostatniej prostej
Konsekwentnie dąży do celu
Polscy saperzy kończą misję w Słowenii
Odliczanie do przysięgi
Nie płynie z nurtem
Lecimy F-35
Polsko-koreańskie rozmowy
Czerwona powódź
Armia rosyjska wychodzi z Polski
Wojsko pomoże Słoweńcom
Spełnia marzenia
Okręty NATO przeszukują wody Holandii
Długi marsz na wschód
Stawia na dobrą komunikację
Tak rodziła się konspiracja
Polsko-koreańskie rozmowy w Warszawie
Wirtualna walka na morzu
Ku czci poległych, pomordowanych i wywiezionych na Sybir
Polsko-czeska współpraca myśliwców
„Northern Coasts” – bałtycki sprawdzian
"Jesienny ogień” z ministrem
Moc Buzdygana
Drużyna Buzdygana rośnie w siłę
Przysięga w Kolnie
„Polska Zbrojna” nagrodziła najlepszych z najlepszych
RBN o rezultatach szczytu NATO
„Northern Coasts” – trzy grupy okrętów pod polskim dowództwem
Najwyższy stopień saperskiego wtajemniczenia
Szef MON-u o planach obrony kraju
Cyberżołnierze na szczycie NATO
Plan misji „Air Defender”
Wojskowe kontrakty w USA
O innowacyjnych technologiach dla wojska
Stop szkalowaniu polskiego munduru
„Specjalny” Buzdygan na aukcji charytatywnej
Przyszłość pod znakiem dronów
Dodatek dla wszystkich „misjonarzy”
Zmiany w systemie dowodzenia armią. Projekt trafił do Sejmu
The Power of Buzdygany Awards
Brązowa czwórka podwójna
Wyższe diety za służbę na granicy
Wychodzi poza schematy
Raki dla podhalańczyków
Muzeum Historii Polski otworzyło swe podwoje
Dwa medale w Budapeszcie
Armatohaubice K9 strzelały w Nowej Dębie
Śladem profesjonalistów
Brąz st. szer. Oskara Miliwka w Pucharze Świata w Rio de Janeiro
Abramsy jadą na ukraiński front
Kajakarze CWZS-u na podium mistrzostw świata
Strategiczne partnerstwo z Londynem
Łukaszenka grozi Polsce, USA reagują

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO