moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
1 Brygada wzmocniona Leopardami

My się nie mamy przygotowywać do odbijania straconego terenu. My mamy być przygotowani do tego, żeby strzec granic, by wróg nie wtargnął na teren Polski – mówił Antoni Macierewicz, minister obrony narodowej, w 1 Warszawskiej Brygadzie Pancernej. W środę uroczyście zakończył się proces wzmacniania warszawskiej brygady batalionem czołgów Leopard 2A5 oraz 2A4.

Zgodnie z planami MON do końca tego roku 1 Brygada Pancerna w Wesołej miała zostać wzmocniona batalionem czołgów Leopard 2A5 oraz 2A4. Dziś podczas uroczystej zbiórki Antoni Macierewicz, minister obrony narodowej, oficjalnie ogłosił, że proces ten właśnie się zakończył. – Oto materializuje się na naszych oczach decyzja, która jest ściśle związana z zupełnie nowym spojrzeniem na strategię obronną Polski – podkreślał szef MON. – Ta nowa strategia nie polega na tym, byśmy przygotowali się do odbijania straconego terenu. My mamy być przygotowani do tego, by strzec granic Polski, by wraz z sojusznikami stworzyć taką siłę ognia, by wróg się cofnął przed zajęciem jakiejkolwiek części polskiego terenu – mówił minister.

Minister Macierewicz zaznaczał, że jest pod olbrzymim wrażeniem skuteczności i sprawności przeprowadzenia tej operacji. – Chcę serdecznie podziękować płk. Janowi Rydzowi i wszystkim jednostkom, które realizowały tę decyzję pod jego kierownictwem. To było trudne zadanie, trudne logistycznie, ale trudne też we wszystkich innych wymiarach. I trzeba było takiego żołnierza jak pan pułkownik, żeby to zadanie przyjąć i skutecznie zrealizować. Dziś ten batalion jest w pełni sprawny i w pełni zdolny do walki – mówił minister.

Film: MON

W sumie w skład batalionu wchodzą 4 kompanie: 30 czołgów Leopard 2A5 i 14 Leopard 2A4 oraz 7 wozów dowodzenia. Pancerniacy z Wesołej są też przygotowani do ich obsługi. Jak poinformował minister, odpowiednie kursy m.in. na dowódców czołgów, działonowych i kierowców przeszło w Ośrodku Szkolenia Leopard w Świętoszowie 217 żołnierzy.

Minister zauważył, że wzmocnienie 1 Brygady czołgami Leopard to jedynie część całościowego planu. – Planu, który ma zagwarantować Polsce i Polakom to, aby nigdy nie musieli się obawiać o bezpieczeństwo swojego kraju, ale też o bezpieczeństwo swoich najbliższych – mówił minister i dodał, że od razu po zakończeniu przenoszenia batalionu do Wesołej rozpoczął się proces szkolenia i przygotowania następnego batalionu. Jednostka ta w 2018 roku także zostanie przeniesiona na wschodni brzeg Wisły.

Jak to się zaczęło?

W grudniu 2016 roku minister Macierewicz poinformował, że jeden z batalionów Leopardów zostanie przeniesiony do Wesołej w ramach procesu wzmacniania potencjału obronnego wschodniej części kraju. W styczniu wiadomo było, że plan ten dotyczy jednego batalionu z 34 Brygady Kawalerii Pancernej.

Przedstawiciele resortu obrony narodowej tłumaczyli, że taka decyzja została podjęta na podstawie przesłanek m.in. analizy nowej sytuacji bezpieczeństwa spowodowanej konfliktem na Ukrainie oraz niewystarczającego potencjału obronnego ulokowanego w poprzednich latach we wschodniej części kraju. Plan ten zyskał rekomendację Sztabu Generalnego Wojska Polskiego. Jak tłumaczono, dzięki tej decyzji Wojsko Polskie wzmocni swój potencjał na ścianie wschodniej oraz uzyska realne zdolności do sprawnej i szybkiej odpowiedzi w sytuacji ewentualnego zagrożenia.

Następstwami decyzji o przezbrojeniu 1 Brygady były kolejne: sprzęt ciężki, z którego dotąd korzystali pancerniacy w Wesołej, czyli czołgi PT-91 trafił do 15 Brygady Zmechanizowanej, a czołgi T-72 z Giżycka uzupełniły wyposażenie 34 Brygady.

Paulina Glińska

autor zdjęć: mjr Robert Siemaszko/CO MON

dodaj komentarz

komentarze


Gorące obrady NATO w Londynie
 
Długa droga do wolności – sensacyjny tunel na terenie Polski
Trudna droga
Klucz do dobrych relacji
Sierż. Artur Pelo i Patrycja Bereznowska najlepsi w Maratonie Komandosa
Głosuj na wojskowego sportowca roku
Wirtualna batalia w obronie sojusznika
Plan ćwiczeń WOT dla pracodawców
Żołnierze najlepsi na festiwalu sztuk walki
Unwanted Treaty
Morawiecki: harmonizujmy działania UE i NATO
Zbrojeniówka pod nowym nadzorem
Holownik „Semko” stanął na wodzie
Wszyscy jesteśmy Darfurczykami
Terytorialsi za oceanem
Defense Without Politics
Dr Kostrzewa-Zorbas: NATO potwierdziło swoją jedność
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
Peowiacy. Pretorianie Piłsudskiego
Szpadzistki wygrały turniej o Puchar Świata w Tallinie
Szwedzki baypass przed „Orką”
Żołnierze z „Błękitnej Brygady” w błękitnych beretach
Klasy wojskowe po nowemu
Kpr. Danuta Dmowska-Andrzejuk ministrem sportu
16 Dywizja Zmechanizowana mistrzem wojska w futsalu
Volhynian Lion Hearts
NATO wzmocni obecność na wschodniej flance
Razem się szkolą, razem walczą
Los Polski naszym losem
Jak gra dowódca, grają wszyscy
Z archiwum „Szarego”
Żołnierze w drodze na misję w Libanie
Paczki dla kresowiaków
Leopardy na Podkarpaciu
Święto pod znakiem „Ślązaka” i okrętów podwodnych
Wrocław czeka na Amerykanów
The Army Enters the Frame
Wojskowy śmigłowiec dyżuruje w Zakopanem
Kto zostawia ślady w sieci
„Defender Europe 20”, czyli amerykańskie manewry w Europie
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Nowe laboratorium WAT
Pierwszy poległy pilot Września ’39
Ostre strzelanie artylerzystów
Runda jesienna ligi piłkarskiej zakończona
Wybory do gremiów przedstawicielskich
Nowe maszyny w LAW
Włosko-polski sojusz kosmiczny
Kto nie będzie rozmawiał z Ławrowem, będzie rozmawiał z Szojgu
Na ASzWoj ruszyły studia generalskie
Kontenery dla Wisły
Studia MBA na wojskowej uczelni. Jedyne takie w Polsce
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Żołnierze GROM-u na kursie działań specjalnych
„Błękitni” lecą do Afganistanu

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO