moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
1 Brygada wzmocniona Leopardami

My się nie mamy przygotowywać do odbijania straconego terenu. My mamy być przygotowani do tego, żeby strzec granic, by wróg nie wtargnął na teren Polski – mówił Antoni Macierewicz, minister obrony narodowej, w 1 Warszawskiej Brygadzie Pancernej. W środę uroczyście zakończył się proces wzmacniania warszawskiej brygady batalionem czołgów Leopard 2A5 oraz 2A4.

Zgodnie z planami MON do końca tego roku 1 Brygada Pancerna w Wesołej miała zostać wzmocniona batalionem czołgów Leopard 2A5 oraz 2A4. Dziś podczas uroczystej zbiórki Antoni Macierewicz, minister obrony narodowej, oficjalnie ogłosił, że proces ten właśnie się zakończył. – Oto materializuje się na naszych oczach decyzja, która jest ściśle związana z zupełnie nowym spojrzeniem na strategię obronną Polski – podkreślał szef MON. – Ta nowa strategia nie polega na tym, byśmy przygotowali się do odbijania straconego terenu. My mamy być przygotowani do tego, by strzec granic Polski, by wraz z sojusznikami stworzyć taką siłę ognia, by wróg się cofnął przed zajęciem jakiejkolwiek części polskiego terenu – mówił minister.

Minister Macierewicz zaznaczał, że jest pod olbrzymim wrażeniem skuteczności i sprawności przeprowadzenia tej operacji. – Chcę serdecznie podziękować płk. Janowi Rydzowi i wszystkim jednostkom, które realizowały tę decyzję pod jego kierownictwem. To było trudne zadanie, trudne logistycznie, ale trudne też we wszystkich innych wymiarach. I trzeba było takiego żołnierza jak pan pułkownik, żeby to zadanie przyjąć i skutecznie zrealizować. Dziś ten batalion jest w pełni sprawny i w pełni zdolny do walki – mówił minister.

REKLAMA

Film: MON

W sumie w skład batalionu wchodzą 4 kompanie: 30 czołgów Leopard 2A5 i 14 Leopard 2A4 oraz 7 wozów dowodzenia. Pancerniacy z Wesołej są też przygotowani do ich obsługi. Jak poinformował minister, odpowiednie kursy m.in. na dowódców czołgów, działonowych i kierowców przeszło w Ośrodku Szkolenia Leopard w Świętoszowie 217 żołnierzy.

Minister zauważył, że wzmocnienie 1 Brygady czołgami Leopard to jedynie część całościowego planu. – Planu, który ma zagwarantować Polsce i Polakom to, aby nigdy nie musieli się obawiać o bezpieczeństwo swojego kraju, ale też o bezpieczeństwo swoich najbliższych – mówił minister i dodał, że od razu po zakończeniu przenoszenia batalionu do Wesołej rozpoczął się proces szkolenia i przygotowania następnego batalionu. Jednostka ta w 2018 roku także zostanie przeniesiona na wschodni brzeg Wisły.

Jak to się zaczęło?

W grudniu 2016 roku minister Macierewicz poinformował, że jeden z batalionów Leopardów zostanie przeniesiony do Wesołej w ramach procesu wzmacniania potencjału obronnego wschodniej części kraju. W styczniu wiadomo było, że plan ten dotyczy jednego batalionu z 34 Brygady Kawalerii Pancernej.

Przedstawiciele resortu obrony narodowej tłumaczyli, że taka decyzja została podjęta na podstawie przesłanek m.in. analizy nowej sytuacji bezpieczeństwa spowodowanej konfliktem na Ukrainie oraz niewystarczającego potencjału obronnego ulokowanego w poprzednich latach we wschodniej części kraju. Plan ten zyskał rekomendację Sztabu Generalnego Wojska Polskiego. Jak tłumaczono, dzięki tej decyzji Wojsko Polskie wzmocni swój potencjał na ścianie wschodniej oraz uzyska realne zdolności do sprawnej i szybkiej odpowiedzi w sytuacji ewentualnego zagrożenia.

Następstwami decyzji o przezbrojeniu 1 Brygady były kolejne: sprzęt ciężki, z którego dotąd korzystali pancerniacy w Wesołej, czyli czołgi PT-91 trafił do 15 Brygady Zmechanizowanej, a czołgi T-72 z Giżycka uzupełniły wyposażenie 34 Brygady.

Paulina Glińska

autor zdjęć: mjr Robert Siemaszko/CO MON

dodaj komentarz

komentarze


Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
 
Poćwicz z mistrzami sportu wojskowego!
Polskie F-16 w ćwiczeniach „Ramstein Alloy 20”
Amerykanie odmładzają F-16
Specjalsi świętują
Pracowity tydzień flotylli
W tym roku weterani stawiają na rehabilitację
ORP „Orzeł”. Jak zaginął?
Kontrakty na Raki i nowe mundury
Na misjach święta inne niż zwykle
Pilot F-16 oślepiony laserem
NATO pozostaje w Iraku, Polska także
Witold Pilecki: twórca konspiracji w obozie Auschwitz
Wojsko przeciw wirusowi
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Online z mistrzami sportu
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Zostań w domu i czytaj „Polskę Zbrojną”
Terytorialsi nie stracą dodatku
Sukcesy sportowców w mundurach
Ostatnie prace przed „Defenderem”
Podchorążowie za sterami Bielików
Obradowała Rada Gabinetowa
Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”
Partyzanci rozgromili ubeków
Widzieć i nie być widzianym
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
Nowa strategia z podpisem prezydenta
Płk Górka zadba o piątą domenę operacyjną
Czas na praktyczne szkolenie studentów Legii
„Nagroda specjalna” dla płk. Tomasza Bartkowiaka
Nowy wiceminister w MON
Woda z Odry zdatna do picia
Wojsko wspiera pensjonariuszy placówek opiekuńczych
Nowy tor przeszkód zawiszaków
Zwiadowcy trenują na Mazurach
Co z tegorocznym MSPO?
Agent w generalskich szlifach
Pancerniacy szykują się do misji w Afganistanie
Polskie porty bardziej otwarte
Hełm pomoże oddychać chorym na COVID-19
10 mln zł na zapomogi dla żołnierzy
Rozbicie obozu NKWD w Rembertowie
Gotowi na „Defendera”
F-16 kończą misję w Estonii
MBDA w walce o „Narew”
Patrioty z polskimi przyczepami
Rubiny w walce z epidemią
Dunkierka, czyli 80 lat od operacji „Dynamo”
Na zakupy do sklepu AMW
NATO walczy z koronawirusem
Prezydent Duda w Davos o przyszłości Sojuszu
Army of Medics
Poszukiwania Magneto
Rosyjskie zagrożenie w kosmosie
Akcja krwiodawstwa proobronnych
Pomnik gen. Andersa stanął w Międzyzdrojach

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO