moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
„Anakonda 18” – przygotowania rozpoczęte

W pierwszej połowie listopada rozpoczną się największe w tym roku manewry – „Anakonda 18”. Wojska ośmiu państw będą ćwiczyć między innymi na poligonie w Drawsku Pomorskim i Orzyszu oraz w przestrzeni powietrznej Polski, Litwy, Łotwy i Estonii. Niektóre z epizodów zostaną rozegrane poza poligonami.

Po raz pierwszy „Anakonda”, czyli największe manewry naszej armii, przeprowadzane cyklicznie co dwa lata, zostały podzielone na dwa etapy. Pierwszy, poligonowy, odbędzie się na początku listopada. Drugi – na przełomie listopada i grudnia – będzie poświęcony ćwiczeniom dowódczo-sztabowym.

Głównym miejscem manewrów będą poligony w okolicach Drawska i Orzysza. Podczas ćwiczeń zaplanowano m.in. marsze kolumn wojskowych po drogach publicznych, żołnierze będą też mieli za zadanie pokonanie przeszkody wodnej, a konkretnie Wisły. W którym miejscu do tego dojdzie, jeszcze nie ustalono. Wiadomo jednak, że w tym celu saperzy zbudują most pontonowy, co będzie jedną z bardziej widowiskowych części manewrów.

REKLAMA

W pierwszej części ćwiczeń, na poligonie drawskim, zaplanowano też prowadzenie ognia. Nawałę ogniową różnych rodzajów uzbrojenia, prowadzoną z lądu i powietrza, będą wspierały działania sił specjalnych. Użyte zostaną także środki oddziaływania elektromagnetycznego, m.in. zakłócenia fal radiowych. – W części drugiej, czyli dowódczo-sztabowej, będziemy sprawdzali zgranie różnych struktur dowodzenia, ich zdolność do planowania, organizowania i prowadzenia działań, a także sprawność przemieszczania poszczególnych stanowisk dowodzenia – wyjaśnia płk Artur Warwas, szef Oddziału Ćwiczeń i Szkolenia Bojowego Dowództwa Operacyjnego RSZ.

Ćwiczenia „Anakonda 18” będą większe niż dwa lata temu, ale nie pod względem liczby żołnierzy i wykorzystywanego sprzętu, lecz liczby dowództw szczebla operacyjnego, które wezmą w nich udział. Żołnierzy będzie mniej niż 30 tys., jak było dwa lata temu, ale zostanie zwiększony za to obszar manewrów. W tym roku areną niektórych epizodów będą także kraje bałtyckie. W ćwiczenia zaangażują się struktury dowodzenia NATO, m.in. dowództwo Wielonarodowego Korpusu Północno-Wschodniego – w roli dowództwa komponentu lądowego. Jedną z pierwszoplanowych ról odegra Wielonarodowa Dywizja Północny Wschód, która podczas ćwiczeń przejdzie certyfikację, czyli sprawdzian gotowości do wykonywania zadań.

W ćwiczeniach „Anakonda 18” udział wezmą wojska lądowe, powietrzne, morskie i wojska specjalne. Przyjazd potwierdziły do tej pory armie z siedmiu państw sojuszniczych – ze Stanów Zjednoczonych (najliczniejszy komponent), Słowacji, Litwy, Niemiec, Estonii, Turcji i Wielkiej Brytanii.

Jak zaznaczył płk Warwas, ćwiczenia mają charakter defensywny, wynikający z narodowej i sojuszniczej doktryny obronnej. To właśnie m.in. dlatego głównym ćwiczącym jest Wielonarodowa Dywizja Północny Wschód, która powstała w celu ewentualnej obrony wschodniej flanki NATO. „Anakonda 18” będzie dla tego związku taktycznego sprawdzianem, czy jest przygotowany do tych zadań. Kierownikiem ćwiczeń będzie gen. dyw. Sławomir Wojciechowski, dowódca operacyjny RSZ.

W Warszawie odbyła się sześciodniowa konferencja planistyczna manewrów „Anakonda 18”. Podczas spotkania uzgadniano m.in. szczegóły dotyczące uczestnictwa w ćwiczeniach, jakie wymagania powinni spełnić przedstawiciele poszczególnych armii oraz jaka będzie ich odpowiedzialność w konkretnych fazach. W konferencji organizacyjnej wzięli udział przedstawiciele Sojuszniczego Dowództwa Sił Połączonych NATO z Brunssum, Połączonego Dowództwa Wojsk Lądowych NATO z Izmiru, Korpusu Północno-Wschodniego i kilku innych dowództw sojuszniczych.

Bogusław Politowski

autor zdjęć: chor. Rafał Mniedło

dodaj komentarz

komentarze


Gotowi na „Defendera”
 
„Harpun” do walki
Na zakupy do sklepu AMW
Na misjach święta inne niż zwykle
Granatniki dla GROM-u poszukiwane
„Spartan” znów na Mazurach
Patrioty z polskimi przyczepami
Partyzanci rozgromili ubeków
10 mln zł na zapomogi dla żołnierzy
Polskie F-16 w ćwiczeniach „Ramstein Alloy 20”
Prawdziwi wojownicy
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Amerykanie odmładzają F-16
Wojsko wspiera pensjonariuszy placówek opiekuńczych
Wirtualny bieg na Monte Cassino na ostatniej prostej
Poćwicz z mistrzami sportu wojskowego!
Ćwiczenia z torpedą
NATO walczy z koronawirusem
Pierwsze Leopardy 2PL odebrane
Witold Pilecki: twórca konspiracji w obozie Auschwitz
Sukcesy sportowców w mundurach
Co z tegorocznym MSPO?
Wirtualne strzelanie w Błękitnej Brygadzie
Pancerniacy szykują się do misji w Afganistanie
Hełm pomoże oddychać chorym na COVID-19
Dunkierka, czyli 80 lat od operacji „Dynamo”
Czas na praktyczne szkolenie studentów Legii
Obradowała Rada Gabinetowa
Polskie porty bardziej otwarte
Białe noce podhalańczyków
Army of Medics
Specjalsi świętują
Rosyjskie zagrożenie w kosmosie
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
Nowa strategia z podpisem prezydenta
F-16 kończą misję w Estonii
Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”
Wojsko przeciw wirusowi
Widzieć i nie być widzianym
Kierunek: Drawsko Pomorskie
Akcja krwiodawstwa proobronnych
Gen. Andrzejczak na wschodniej granicy
Nowy wiceminister w MON
Agent w generalskich szlifach
Przeciwlotnicza Sona
Kontrakty na Raki i nowe mundury
Podchorążowie za sterami Bielików
Online z mistrzami sportu
Prezydent Duda w Davos o przyszłości Sojuszu
MON nie wycofuje się z MSPO
Święto żołnierzy służących na misjach
Pracowity tydzień flotylli
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
NATO pozostaje w Iraku, Polska także
„Nagroda specjalna” dla płk. Tomasza Bartkowiaka
Terytorialsi nie stracą dodatku
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
„Ratownik” od nowa
Zostań w domu i czytaj „Polskę Zbrojną”
W tym roku weterani stawiają na rehabilitację
Rubiny w walce z epidemią
Koniec kijowskiego snu
Ostatnie prace przed „Defenderem”

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO