moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Wielka modernizacja Drawska

MON wyda kilkaset milionów złotych na przebudowę Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych w Drawsku Pomorskim. Największy w Europie poligon do 2022 roku przejdzie gruntowną modernizację. Powstanie nowoczesne centrum symulacji laserowej, ośrodek szkolenia dla chemików, zostanie też unowocześniony największy pas ćwiczeń taktycznych „Bucierz”.

– CSWL Drawsko będzie najważniejszym miejscem gdzie będą sprawdzane zdolności dowódców i pododdziałów do planowania, organizacji i prowadzenia walki szczebla batalionu i wyżej – zapowiada ppłk Marek Pietrzak, zastępca rzecznika prasowego Dowódcy Generalnego RSZ.

Poligon w Drawsku Pomorskim to największy obiekt tego typu w Europie. 36 tysięcy hektarów, ponad 200 różnego rodzaju budynków o łącznej powierzchni użytkowej ponad 55 tysięcy metrów kwadratowych, trzy pasy ćwiczeń taktycznych, z czego główny, o nazwie „Bucierz”, ma powierzchnię 3200 hektarów, co umożliwia szkolenie całej brygady pancernej.

Duży, ale nie doinwestowany

Drawski poligon, z racji swojego rozmiaru, przyciąga żołnierzy z innych armii NATO, od lat jednak nie inwestowano w jego infrastrukturę. Ostatni raz duży program modernizacyjny był przeprowadzony gdy wchodziliśmy do NATO w 1999 roku. Od tamtego czasu owszem, remontowano niektóre budynki, poprawiano drogi, a w niektórych przypadkach także unowocześniano infrastrukturę szkoleniową – np. systemy tarczowe, jednak były to tylko pojedyncze inwestycje, a nie kompleksowy program modernizacyjny.

Dopiero na początku tej dekady Ministerstwo Obrony Narodowej zdecydowało o „odnowieniu” potencjału drawskiego poligonu. W 2011 roku zdecydowano, że na terenie CSWL zostanie zbudowany nowy obiekt do szkolenia chemicznego – OPBMR (Obrony Przed Bronią Masowego Rażenia). Budowa ośrodka OPBMR „Głębokie” ruszyła w 2012 roku i – jak zapewnia Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych – do końca 2017 roku powinien on zostać oddany do użytku.

Co się zmieni?

Oddanie tego nowoczesnego ośrodka to jednak początek zmian na poligonie w Drawsku. Największe i najbardziej kosztowne inwestycje – szacowane na co najmniej 200 milionów złotych – zostały zaplanowane na najbliższe pięć lat. Co się zmieni? Modernizację przejdą wszystkie pasy ćwiczeń taktycznych (Bucierz, Mielno i Góra Hetmańska). Przy okazji zostanie wybudowany nowy obiekt socjalny. Remont obejmie również sieć teleinformatyczną i wyposażenie w nowy system sterowanych radiowo tarcz na terenie największego pasa – „Bucierz”.

W planach jest również rozbudowa obiektu ćwiczeń w terenie zurbanizowanym o nazwie Ziemsko-Mogadisz. I tak, powstanie wieża wspinaczkowa dla pododdziałów wojsk rozpoznawczych i specjalnych, a w budynkach będą nowe strzelnice do ostrej amunicji. Do 2022 roku zostanie też ukończona budowa Kompleksowego Systemu Symulacji Pola Walki, czyli laserowej strzelnicy dla czołgów i transporterów. Na ukończeniu są też prace przy budowie nowoczesnego ośrodka szkoleniowego ochrony przed bronią chemiczną i biologiczną, składającego się m.in. z tzw. skażonego tunelu.

Dzięki tym inwestycjom Drawsko stanie się najważniejszym miejscem ćwiczeń taktycznych dla pododdziałów zmechanizowanych, zmotoryzowanych i pancernych.

Krzysztof Wilewski

autor zdjęć: st. chor. mar. Arkadiusz Dwulatek/ CC DORSZ

dodaj komentarz

komentarze


Polsko-francuska szkoła uczuć
 
Defilada na Śląsku pod hasłem „Wierni Polsce”
Nowi szturmani w JW Agat
Obrady Rady Unii Europejskiej
Nowy pułk artylerii
Kolejna szabla AFN zdobyta
„Operacja Wuhan” na ostatniej prostej
Pierwsze kroki w „Legii Akademickiej”
Bomby dla Jastrzębi produkowane w Polsce
Polscy żołnierze wracają do Libanu
Sport nie dzieli, sport łączy
Air-Landing Outside Comfort Zone
Judocy z Czarnej Dywizji najlepsi w armii
Rozpoczynamy nową erę
Moja „bazówka”
Rywalizacja na zamkniętym morzu
Prezydent przedłużył misję „Sophia”
W NATO o zwiększeniu obecności militarnej USA w Polsce
Dni Huty Pieniackiej były policzone
Wielki Mecz: pomoc dla dzieci, szacunek dla żołnierzy
Formowanie 19 Brygady
Wielkie święto kawalerii!!!
Tak umierał Wołyń
Obława pełna białych plam
The Chariots of Jihad
Polscy żołnierze otworzą w Libanie nowy rozdział
Rozdarty subkontynent
Zmiana ustawy o weteranach trafiła do Sejmu
Kierunek: Afganistan
Pięcioro żołnierzy medalistami II Europejskich Igrzysk
„Wojskowe wyzwanie” u pancerniaków
Zmiany w przepisach mundurowych
Polskie szpadzistki mistrzyniami Europy
„Mieszko” po wodowaniu
Płk Krasnodębski – pierwszy dowódca Dywizjonu 303
Miroslawiec Up
Desant na czeskich spadochronach
ORP „Mewa” – historia bliska końca
Stawiamy na rozwój
W Polsce będzie więcej żołnierzy z USA
You Don’t Get to Choose Your Tasks Here
„Pułaski” wrócił do kraju
Sojusze na fali
Początek dowódczej drogi
„Dragon’19” od kuchni
Fleet of the Future
Brytyjska „pamiątka”
Karabiny od dęblińskich saperów
Terytorialsi – ćwiczą i pomagają
Gotowi na F-35?
Nowe nakolanniki
Zjawimy się tam, gdzie trzeba
Raki dla zawiszaków
F-35 wylądowały w Powidzu
Posłowie o kondycji polskiego przemysłu obronnego
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
Działalność firm na rzecz obronności

Ministerstwo Obrony Narodowej Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Żandarmeria Wojskowa Inspektorat Uzbrojenia Inspektorat Implementacji
Innowacyjnych Technologii Obronnych
Dowództwo Garnizonu Warszawa

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO