moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

„Combat Alert” zakończony

Atakowali, musieli zdobyć wskazane obiekty i wydostać się z zasadzki. Trwające 24 godziny potyczki wygrali Czerwoni, czyli żołnierze  Frontu Eurazjatyckiego. Pokonali Niebieskich z Sojuszu Narodów, choć wspomagali ich partyzanci. Tak wyglądał scenariusz manewrów proobronnych  „Combat Alert 2017”  na po ligonie w Orzyszu. C o roku bierze w nich udział około tysiąca osób.

– Nie jest łatwo poradzić sobie w „Combat Alert”, działania bojowe trwają non stop przez całą dobę – mówi Marcin Korowaj, prezes zarządu Fundacji na rzecz Obronności i Bezpieczeństwa Kraju „Combat Alert”, która organizuje przedsięwzięcie od dziewięciu lat. W tym roku scenariusz ćwiczeń ułożyło wojsko. Na poligon w Orzyszu przyjechali członkowie organizacji proobronnych z całego kraju. Podzieleni na dwa obozy musieli się sprawdzić na polu walki. Zadania były punktowane. Najlepsi okazali się działający pod szyldem Front Eurazjatycki.

Z pomocą wojska

– „Combat Alert” to dla nas jedyna okazja, by szkolić się z żołnierzami używając  wojskowego sprzętu. To także nowe doświadczenie, bo inaczej walczy się na początku bitwy, a inaczej po kilkunastu godzinach – mówi Adam Kiziewicz, dowódca 2 drużyny partyzantów wchodzącej w skład 3 plutonu, który stworzyli członkowie Stowarzyszenia na rzecz Obrony Terytorialnej Legii Nadnarwiańskiej z Ostrołęki. – U siebie ćwiczymy kilka godzin w tygodniu, korzystając z podręczników oraz z rad żołnierzy, którzy przeszli do rezerwy – dodaje Kiziewicz.

15 Brygada Zmechanizowana systematycznie współpracuje ze stowarzyszeniami i organizacjami proobronnymi. – Organizacje biorące udział w takich imprezach jak „Combat Alert” odgrywają ważną rolę w systemie obrony państwa. Dlatego je wspieramy, szkolimy liderów, pokazujemy, jak planować i organizować ćwiczenia – mówi gen. bryg. Jarosław Gromadziński, dowódca zawiszaków. Żołnierze giżyckiej Brygady na spotkanie zapewnili całe zaplecze logistyczne: przygotowali sprzęt i prowadzili szkolenia. – Zaplanowaliśmy i przeprowadziliśmy te manewry wspólnie z liderami organizacji proobronnych. Przy każdym pododdziale proobronnym był nasz rozjemca taktyczny z radiostacją. Gdy do walki ruszyły dwa bataliony – Niebiescy i Czerwoni – oficerowie 15 Brygady zajmowali się koordynacją ćwiczeń – opowiada gen. Gromadziński.

Prooobronii poruszali się po poligonie w pełnym umundurowaniu. Jedna grupa musiała przygotować ofensywę i zdobyć wskazane obiekty, inni musieli wydostać się z zasadzki przygotowanej przez przeciwnika.

Gen. Gromadziński podkreśla, że chciałby, aby za kilka lat organizacje proobronne same zaplanowały i przeprowadziły tego tupu manewry zgodnie ze standardami przyjętych w MON-ie.

Proobronni zdali egzamin

W tym roku przy okazji „Combat Alert” zorganizowano sfinansowany przez Ministerstwo Obrony Narodowej obóz szkoleniowy. Wzięli w nim udział głównie uczniowie klas mundurowych oraz członkowie organizacji proobronnych, które uczestniczą w programie „Paszport do współpracy pododdziałów organizacji proobronnych z jednostkami wojskowymi Sił Zbrojnych RP”, realizowanym przez Biuro ds. Proobronnych MON.

Czterodniowe szkolenie prowadzili żołnierze 15 Brygady oraz instruktorzy Fundacji Combat Alert. Obejmowało ono m.in. ćwiczenia saperskie, strzeleckie i medyczne oraz obsługę broni. Na koniec proobronni przeszli 20-godzinne ćwiczenie. W teren wyruszyły cztery plutony. 101 plutonem, w skład którego wchodzili członkowie organizacji FIA, Pro Patria, Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół”, dowodził Mariusz Sybilski, instruktor Stowarzyszenia FIA „Wierni w Gotowości pod Bronią”. – Przeszliśmy około 30 kilometrów. Był to forsowny marsz w terenie leśnym, w rejonie zagrożonym, w takich warunkach idzie się wolniej, trzeba kontrolować nawigację, gdyż łatwo się pomylić. A każda pomyłka to godziny opóźnienia – opowiada Sybilski. Pluton 101 wywiązał się z zadania: dotarł do mostu, który miał chronić, oraz do lądowiska dla śmigłowców.

– Obóz szkoleniowy był doskonałą okazją do sprawdzenia poziomu wyszkolenia pododdziałów uczestniczących w programie „Paszport”, ponieważ właśnie przechodzą one końcowy etap przygotowań do ćwiczeń z wojskami „Dragon’ 17”, które odbędą się we wrześniu – mówi płk Mirosław Mika, szef Zespołu ds. Szkolenia Biura ds. Proobronnych MON. Dwa plutony proobronne wezmą udział w tych ćwiczeniach na poligonie Drawsko, dwa inne – na poligonie w Orzyszu, a jeden w rejonie przeprawy przez Wisłę koło Dęblina. Dyrektor Biura ds. Proobronnych Waldemar Zubek podkreśla, że z tego powodu szczególną uwagę instruktorzy zwracali na współdziałanie z żołnierzami z 15 Brygady. – Plutony proobronne zdały ten egzamin, osiągnęły cele szkoleniowe – podsumowuje dyr. Zubek.

Małgorzata Schwarzgruber

autor zdjęć: Michał Niwicz

dodaj komentarz

komentarze

~Afgan
1499679780
Wynik potyczek był następujący SEA -8 : WN -10..... Ciekawe jak się do tego mają "Oficjalne " wyniki ????????????
FD-E1-89-98

Sikorski: potrzebujemy ściany antydronowej
Bumar-Łabędy szykują się do produkcji K2
Premier do pilotów: Jesteście bohaterami
„Road Runner” w Libanie
Husarz z polskim instruktorem
„Saber Junction” – gotowi do obrony
Świetne występy polskich żołnierzy
Terytorialsi na pętli
GROM w obiektywie. Zobaczcie sami!
Już mają brąz, a mogą mieć złoto!
Światowe podium dla zawodniczek Wojska Polskiego
Laury MSPO przyznane
Premier: prowokacja bez precedensu
NATO – jesteśmy z Polską
W Sejmie o rosyjskich dronach nad Polską
Z najlepszymi na planszy
Cena wolności. Powstańcze wspomnienia
Pogrzeb ofiar rzezi wołyńskiej
NATO uruchamia „Wschodnią Straż”
Zwycięska batalia o stolicę
Tukan na smyczy
Beret „na rekinka” lub koguta
Żołnierze USA i Bradleye jadą do Polski
Australijski AWACS rozpoczął misję w Polsce
Święto Wojsk Lądowych
Nagrody MSPO – za uniwersalność konstrukcji
Kurs dla najlepszych w SERE
Trenują przed „Zapadem ‘25”
MSPO 2025 – serwis specjalny „Polski Zbrojnej”
Triumf żołnierzy-lekkoatletów
Brytyjczycy żegnają Malbork
Niemiecki plan zniszczenia Polski
Dobre wieści o Muzeum Wojska Polskiego
Nawrocki: zdaliśmy test wojskowy i test solidarności
Koncern Hanwha inwestuje w AWL
Defendery skompletowane
Ograniczenia w ruchu lotniczym na wschodzie Polski
Obowiązek budowy schronów staje się faktem
Pytania o rosyjskie drony. MON wyjaśnia
Grupa E5 o bezpieczeństwie wschodniej flanki NATO
Największy transport Abramsów w tym roku
Wojskowi szachiści z medalem NATO
Dwie agresje, dwie okupacje
Polska zwiększy produkcję amunicji artyleryjskiej
Nielegalny skład amunicji został zlikwidowany
Rekompensaty na nowych zasadach
Aby państwo polskie było gotowe na każdy scenariusz
Black Hawki nad Warszawą
Pożegnanie z Columbią
Szkolenia antydronowe tylko w Polsce
Prezydent przestrzega przed rosyjską dezinformacją
Żandarmeria skontroluje także cywilów
ORP „Necko” idzie do natowskiego zespołu
Hekatomba na Woli
„Nieustraszony Rekin” na wodach Bałtyku
Sojusznicy wysyłają dodatkowe wojska
Wielkie zbrojenia za Odrą
Orlik na Alfę
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO