moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Weterani misji zagranicznych świętowali w Warszawie

Pełnicie odpowiedzialną służbę poza granicami Polski, niejednokrotnie przelewając krew, dlatego tak ważne jest, abyśmy o was pamiętali. Państwo polskie ze szczególną troską pochyla się nad waszymi problemami – mówił wiceminister obrony narodowej Bartłomiej Grabski. Dziś przed Grobem Nieznanego Żołnierza odbyły się uroczystości z okazji Dnia Weterana.W tym roku to właśnie w stolicy odbyły się główne obchody Dnia Weterana Działań poza Granicami Państwa oraz Międzynarodowego Dnia Uczestników Misji Pokojowych ONZ. Plac przez Grobem Nieznanego Żołnierza wypełnili żołnierze Wojska Polskiego oraz funkcjonariusze Straży Granicznej, Policji i Państwowej Straży Pożarnej. Towarzyszyły im poczty sztandarowe jednostek wojskowych i organizacji pozarządowych skupiających weteranów. – Współczesny świat jest przepełniony agresją, a wasze zadania, jeżeli chodzi o obronę naszej ojczyzny nie dotyczą tylko i wyłącznie naszego państwa. Pełnicie często odpowiedzialną służbę poza granicami naszego kraju, przelewając niejednokrotnie krew, oddając swoje zdrowie. Dlatego tak istotne jest, żebyśmy zawsze o was pamiętali – mówił wiceminister Bartłomiej Grabski. Jako przykład weterana, który „swoim życiem udowodnił jak ważne są dla niego tradycje i służba Polsce”, wskazał dyrektora Centrum Weterana ppłk Leszka Stępnia, który został poszkodowany na misji w Afganistanie. Wiceszef MON wspomniał także o ważnej roli, jaką pełni Centrum Weterana, uświadamiając młodym Polakom, że słowo „weteran” jest powodem do dumy.

Tomasz Kloc i ppłk Leszek Stępień.

– Tym, którzy wykonywali zadania poza granicami Polski należy się szacunek i wsparcie – mówi z kolei Tomasz Kloc, weteran misji w Libanie i Iraku, prezes Stowarzyszenia Rannych i Poszkodowanych w Misjach poza Granicami Kraju.

Pamięć o czynach weteranów

Uroczystości z okazji święta weteranów odbyły się w kilku miejscach Warszawy – oprócz obchodów na pl. Piłsudskiego, spotkania z misjonarzami odbyły się także w Centrum Weterana i Muzeum Wojska Polskiego. Po raz pierwszy wziął w nich udział st.sierż. Adam Buszko z Centrum Szkolenia Inżynieryjno-Lotniczego w Dęblinie. Podczas misji w Iraku był jednym z obrońców ratusza City Hall w Karbali atakowanego przez rebeliantów. Czterodniowe walki miały miejsce w Iraku w kwietniu 2004 roku. – Chcę w ten sposób wyrazić szacunek dla weteranów poszkodowanych i podziękować im za służbę na misji – przyznaje Adam Buszko. Jak mówi, cieszy się, że państwo o nich pamięta, a także, że coraz więcej osób bierze udział w obchodach. Także w jego macierzystej jednostce prezentowana była wystawa fotograficzna pokazująca misje w Iraku, Afganistanie i Kosowie, czyli tam dokąd wyjeżdżali jego koledzy.


Film: Kancelaria Prezesa Rady Ministrów

Wśród zgromadzonych na Placu Piłsudskiego był także porucznik Grzegorz Kowalczyk z 41 Bazy Lotnictwa Szkolnego w Dęblinie. Z misji w Afganistanie, na której spędził ponad rok, przywiózł prezent dla Centrum Weterana: polską flagę, która powiewała przed kwaterą główną dowództwa ISAF w Kabulu. O obchodach Dnia Weterana mówi, że to potrzebne święto i dodaje, że „kto nie był na misji, nie zrozumie, co czują misjonarze”.

Ze spotkania z kolegami z misji cieszył się także plut. Dariusz Potargowicz z 37 Dywizjonu Rakietowego Obrony Powietrznej w Sochaczewie. Zagranicą służył trzykrotnie – w Iraku, Libanie i Afganistanie. – Dzień Weterana to taki moment, kiedy czuję, że ktoś docenia to, co robiliśmy na misji – przyznaje plutonowy. Dzień Weterana to dla niego okazja, by spotkać kolegów, z którymi służył za granicą. – Niektórych nie widziałem kilka lat, ale przyjaźnie z misji pozostają na całe życie – zapewnia. Według plutonowego każdy żołnierz powinien chociaż raz pojechać na misję.


Po oficjalnych uroczystościach na Planu Piłsudskiego rozpoczął się „Piknik weterana”, podczas którego odbyły się pokazy sprzętu wojskowego, występy orkiestr oraz zespołów artystycznych z klubów wojskowych. W Arkadach Kubickiego odbyło się także spotkanie weteranów i ich rodzin z wiceministrem Bartłomiejem Grabskim oraz podsekretarzem stanu w MSWiA Tomaszem Zdzikotem. Wręczyli oni puchary zwycięzcom zawodów strzeleckich, które odbyły się wczoraj z okazji Dnia Weterana.

Od lat 50. XX w. poza granicami kraju służyło ponad 100 tysięcy polskich żołnierzy i 3,3 tysiąca funkcjonariuszy służb podległych MSWiA. Ci, którzy spędzili na misjach co najmniej 60 dni mogą się ubiegać o status weterana, a ranni – weterana poszkodowanego. Do 20 maja tego roku status weterana otrzymało 14179 osób, a status weterana poszkodowanego – 677.

Dzień Weterana obchodzony jest w Polsce od czterech lat. Każdego roku centralne uroczystości odbywają się w innym mieście. W poprzednich latach miały one miejsce we Wrocławiu, Szczecinie i Bydgoszczy.

Małgorzata Schwarzgruber

autor zdjęć: Michał Niwicz

dodaj komentarz

komentarze

~marciano81
1464527280
Mam nadzieję, że ci dzielni ludzie którzy służyli na misjach zostaną docenieni przez MON w sposób finansowy, poprzez pomoc lekarską itp. Oby nie skończyło się na uścisku dłoni wiceministra i poklepania po plecach.
94-FC-10-3D

Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
 
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Kolejne FlyEle dla wojska
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Sandhurst: końcowe odliczanie
Wojna w świętym mieście, epilog
Święto stołecznego garnizonu
Mundury w linii... produkcyjnej
Wojna w świętym mieście, część druga
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Przygotowania czas zacząć
Kadisz za bohaterów
Rozpoznać, strzelić, zniknąć
Wojna w świętym mieście, część trzecia
SOR w Legionowie
V Korpus z nowym dowódcą
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Ramię w ramię z aliantami
25 lat w NATO – serwis specjalny
Zachować właściwą kolejność działań
NATO na północnym szlaku
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Sprawa katyńska à la española
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Charge of Dragon
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Strażacy ruszają do akcji
Zmiany w dodatkach stażowych
Głos z katyńskich mogił
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Szpej na miarę potrzeb
Bezpieczeństwo ważniejsze dla młodych niż rozrywka
NATO on Northern Track
Zbrodnia made in ZSRS
Kosiniak-Kamysz o zakupach koreańskiego uzbrojenia
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Odstraszanie i obrona
Marcin Gortat z wizytą u sojuszników
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Optyka dla żołnierzy
Rakiety dla Jastrzębi
Ocalały z transportu do Katynia
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Na straży wschodniej flanki NATO
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Barwy walki
WIM: nowoczesna klinika ginekologii otwarta
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Front przy biurku
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Szarża „Dragona”
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Wieczna pamięć ofiarom zbrodni katyńskiej!
Cyberprzestrzeń na pierwszej linii
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Prawda o zbrodni katyńskiej
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO