moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Weterani misji – prawdziwi bohaterowie

Nasza obecność tutaj to wyraz najwyższego szacunku dla tych, którzy narażali życie w zagranicznych misjach. Bez was świat byłby mniej bezpieczny – podkreślał Maciej Jankowski, wiceminister obrony narodowej, zwracając się do weteranów, którzy w czwartek obchodzili swoje święto.


Dzień Weterana Działań Poza Granicami Państwa oraz Międzynarodowy Dzień Uczestników Misji Pokojowych ONZ jest w Polsce obchodzony dopiero po raz trzeci. Słowo weteran większości Polaków wciąż kojarzy się z żołnierzami walczącymi podczas wojen prowadzonych kilkadziesiąt lat temu. Ale dzisiejsi weterani to żołnierze, którzy – choć młodzi wiekiem – mają za sobą spore doświadczenie bojowe. Doświadczenie, które zdobywali służąc na zagranicznych misjach, często w tak niebezpiecznych miejscach, jak Irak czy Afganistan. Dzień Weterana zaczęto obchodzić, także po to, by uświadomić Polakom, że współcześni żołnierze zasługują na szacunek i wsparcie, tak samo jak ci, którzy walczyli na frontach I czy II wojny światowej.



Do tej pory ponad 100 tysięcy polskich żołnierzy wzięło udział w około 80 misjach zagranicznych. W wojsku mówi się o nich „misjonarze”. – Nasz kraj zaciągnął wobec nich wielkie zobowiązanie, szczególnie wobec tych wszystkich, którzy zapłacili życiem i zdrowiem. Chcemy, aby o weteranach mówić głośno i sprawiedliwe. Tak, aby czuli wsparcie całego społeczeństwa – mówił Maciej Jankowski, wiceminister obrony narodowej podczas uroczystości Dnia Weterana. W tym roku zostały one zorganizowane w Szczecinie.


Z kolei Bartłomiej Sienkiewicz, minister spraw wewnętrznych, podziękował funkcjonariuszom Policji i Biura Ochrony Rządu, którzy działali poza granicami kraju. – Podjęliście się misji służenia interesom Polski daleko od jej terytorium. Dziękujemy dziś za poczucie bezpieczeństwa, które trwa dzięki waszej służbie i poświęceniu – podkreślał minister Sienkiewicz. Mundurowym z MSW szef resortu wręczył odznaki i tytuły honorowe. Natomiast wiceminister Maciej Jankowski wręczył 49 odznak „Za rany i kontuzje” oraz 21 Odznak Honorowych Żołnierza RP i Odznak Honorowych Rodzajów Wojsk.

Po oficjalnych uroczystościach przedstawiciele resortów spotkali się z poszkodowanymi żołnierzami i ich rodzinami oraz wdowami i bliskimi poległych na misjach.


Na uroczystości związane z Dniem Weterana do Szczecina przyjechali także m.in. Beata Oczkowicz, wiceminister obrony narodowej, Zbigniew Włosowicz, zastępca szefa BBN, gen. broni Marek Tomaszycki, dowódca operacyjny, gen. dyw. Mirosław Rozmus, komendant główny Żandarmerii Wojskowej, gen. bryg. Wiesław Grudziński, dowódca Garnizonu Warszawa oraz biskup polowy Wojska Polskiego Józef Guzdek.

Jak wyglądało tegoroczne świętowanie? Najpierw ponad pięćdziesięciu żołnierzy wjechało rowerami na szczecińskie Jasne Błonia. Zakończyli w ten sposób, trwający od kilku dni, III Rajd Rowerowy Weteranów. Wzięli w nim udział żołnierze z jednostek z całej Polski. Dziś spotkali się oni z około 150 weteranami poszkodowanymi i kilkudziesięcioma członkami Stowarzyszenia Kombatantów Misji Pokojowych ONZ.


Później na Błoniach rozpoczął się Piknik Weterana. Pokazy sprzętu i uzbrojenia wojskowego czy militarne rekonstrukcje przyciągnęły tysiące osób. Amatorzy wojskowych melodii mogli wysłuchać występu Orkiestry Reprezentacyjnej Sił Powietrznych w Poznania i Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego. Odbyła się też akcja „Krew ratuje życie”. Prowadziło ją Wojskowe Centrum Krwiodawstwa wraz ze szpitalem wojskowym w Szczecinie.

W przededniu głównych uroczystości, na strzelnicy „Krzekowo” w Szczecinie odbyły się zawody strzeleckie żołnierzy rannych i poszkodowanych w misjach poza granicami kraju. Zostały one zorganizowane, by uczcić pamięć ppłk. Hieronima Kupczyka – oficera poległego podczas misji PKW w Iraku. Uczestnicy rywalizowali na strzelnicy kontenerowej, strzelnicach odkrytych oraz na jednym z najnowszych symulatorów pola walki „Śnieżnik”.


W środę weterani uczestniczyli też w konferencji pt. „Polacy w misjach poza granicami państwa. Historia, doświadczenia, perspektywy”, zorganizowanej pod patronatem rektora Uniwersytetu Szczecińskiego oraz dowódcy operacyjnego rodzajów sił zbrojnych. – Patrząc wstecz, na początki naszego uczestnictwa w operacjach poza granicami kraju, widać jaki zrobiliśmy postęp pod względem wyposażenia, uzbrojenia i doświadczenia bojowego zdobytego przez naszych żołnierzy – powiedział gen. bryg. Andrzej Tuz, który otworzył konferencję.

Po południu w Szczecinie rozegrany został mecz piłki nożnej między weteranami a przedstawicielami samorządu. Spotkanie zakończyło się remisem 5:5.

PG

autor zdjęć: DPI MON

dodaj komentarz

komentarze


O bezpieczeństwie u prezydenta
PKW „Noteć” – koniec misji
Nowi dowódcy w Wojsku Polskim
Ratować w chaosie. Medycy szkoleni jak na wojnie
Człowiek, który sprzedał ciszę
W Sejmie o abolicji dla Polaków walczących w Ukrainie
Piątka z czwartego wozu
To nie mogło się udać, ale…
Kierunek Rumunia
Rada Pokoju Trumpa rusza bez Polski
Sojusz ćwiczy szybką odpowiedź
„Bezpieczny Bałtyk” z podpisem prezydenta
„Ghost Hunt” w zimowej scenerii
Co dalej z Tarczą Wschód?
Jak zbudować armię przyszłości
Partnerstwo Polski i Litwy
„Bezpieczny Bałtyk” czeka na podpis prezydenta
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Pucharowy medal na desce
Wojskowy triumf na Gali Sportu
Waiting for the F-35
Polskie „Delty” prawie w komplecie
Polscy panczeniści rozbili medalowy bank ME
Ekstremalnie ważny cel
Badania i leki dla Libańczyków od żołnierzy z PKW UNIFIL
Polskie MiG-i dla Ukrainy
Good Morning, Orka!
ORP „Garland” w konwoju śmierci
Po co Stanom Zjednoczonym Grenlandia?
Więcej mocy dla Orki
Maj polskich żywych torped
Więcej niż alert: Jak państwo reaguje na zagrożenia terrorystyczne?
Robo-pies wojskowych kryminalistyków
Medyczny impas
Psy gryzące, tropiące i do detekcji
Snajperzy WOT-u szkolili się w Beskidzie Wyspowym
Amerykanie nieugięci w sprawie Grenlandii
W Sejmie o zmianach w ASzWoj-u
Premier wojenny
FORT Kraków otwarty
Chińskie auta nawet nie zaparkują w pobliżu wojska
Hołd dla gen. Skrzypczaka
Polski oficer dowodzi zespołem NATO
Dyrygent w mundurze
Trójkąt Warszawa–Bukareszt–Ankara
Udane starty biatlonistów CWZS-u w krajowym czempionacie
Żandarmi na strzelnicy taktycznej
Utraceni, lecz nie zapomniani
W cieniu dumy floty
Medale na lodzie i śniegu
Experience It Yourself
Projekt ustawy o aneksji Grenlandii w Kongresie USA
Ministrowie obrony Polski i Łotwy o strategicznej współpracy
Amunicja do granatników z Niewiadowa
Co nowego w przepisach?
Trump chce Grenlandii i… negocjacji
Amerykański szogun
Polski oficer na czele zespołu okrętów NATO
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Miliardy na rozwój fabryki w Niepołomicach
Niemiecka koncepcja wsparcia Polski
GROM w obiektywie. Zobaczcie sami!
US Army wzmacnia obecność w Niemczech

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO