moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

45 lat 3 Flotylli Okrętów w Gdyni

3 Flotylla Okrętów w Gdyni 11 marca obchodzi swój jubileusz. Jej okręty brały udział w operacji antyterrorystycznej na Morzu Śródziemnym, wojnie przeciwko Irakowi oraz w wielu międzynarodowych ćwiczeniach. W piątek część sił flotylli można podziwiać podczas dnia otwartego w porcie wojennym. Powstała 45 lat temu 3 FO to główny związek taktyczny Marynarki Wojennej RP.


– Ostatni rok to dla nas czas intensywnych szkoleń, zarówno na morzu, jak i poligonach lądowych – przyznaje kadm. Mirosław Mordel, inspektor marynarki wojennej w Dowództwie Generalnym Rodzajów Sił Zbrojnych, który do niedawna dowodził 3 Flotyllą Okrętów. Jednostki z Gdyni brały udział w międzynarodowych ćwiczeniach „Dynamic Mongoose”, „Northern Coasts”, „Joint Warrior” i „Baltops”. – Szczególnie ważne były dla nas te ostatnie, ponieważ wymagały ogromnego zaangażowania sił i środków – mówi kontradmirał. Flotylla pełniła w nich rolę gospodarza portowej fazy szkoleń. Do Gdyni na trzy dni zawinęło kilkadziesiąt okrętów, m.in. ze Stanów Zjednoczonych, Niemiec, Szwecji, Danii i Turcji. – W związku z tym musieliśmy stworzyć FLS, czyli wysunięty punkt wsparcia logistycznego. Jego obsada koordynowała wszelkie sprawy związane z zabezpieczeniem medycznym, transportem kołowym i lotniczym, a także różne zadania związane ze wsparciem państwa gospodarza – informuje kadm. Mordel. – Myślę, że z zadania tego wywiązaliśmy się bez zarzutu – podkreśla.

Ważnym wydarzeniem było też utworzenie Morskiej Jednostki Rakietowej, która ma odgrywać kluczową rolę w obronie polskiego wybrzeża. – Żołnierze MJR odbyli cykl intensywnych szkoleń zarówno w bazie w Siemirowicach, jak i na poligonach lądowych – wyjaśnia kadm. Mordel.

Marynarze otwierają port

11 marca marynarze z 3 Flotylli mają święto, choć i ten czas nie jest do końca wolny od obowiązków. – Rocznicowe uroczystości rozpoczną się w porcie wojennym o 7.30. Na okrętach podniesiona zostanie wielka gala banderowa, będą okolicznościowe przemówienia i wręczenie odznaczeń. Całość zakończy defilada pododdziałów – informuje kpt. mar. Przemysław Płonecki z biura prasowego 3 FO. Tego dnia na półtorej godziny wyjdzie też w morze okręt szkolny ORP „Wodnik”. Na jego pokładzie będą przedstawiciele dowództwa, którzy na Zatoce Gdańskiej złożą wieniec ku czci marynarzy, którzy stracili życie na służbie.


Świętowanie nie ograniczy się jednak wyłącznie do oficjalnych uroczystości. – Już o 8.30 otwieramy port wojenny – zapowiada kpt. mar. Płonecki. Goście będą mogli dostać się do środka przez bramę numer dwa. A na miejscu, jak zapewniają marynarze, czeka ich sporo atrakcji. – Przede wszystkim udostępnimy do zwiedzania trzy nasze okręty – wyjaśnia kpt. mar. Płonecki. Wszyscy zainteresowani wejdą na pokłady okrętu ratowniczego ORP „Lech”, korwety zwalczania okrętów podwodnych ORP „Kaszub”, a także małego okrętu rakietowego ORP „Grom”. – Na molo przy basenie portowym numer dziewięć używane na co dzień wyposażenie zaprezentują Brzegowa Grupa Ratownicza, 43 Batalion Saperów i 9 Dywizjon Przeciwlotniczy – wylicza kpt. mar. Płonecki. Będzie możliwość przyjrzenia się z bliska wyrzutni i radarowi, z których korzystają żołnierze Morskiej Jednostki Rakietowej – jednej z najnowocześniejszych w polskiej armii. – Specjalistyczny sprzęt pokażą wreszcie marynarze z Komendy Portu Wojennego Gdynia, czyli jednostki logistycznej zaopatrującej cały nasz garnizon – tłumaczy kpt. mar. Płonecki. – Zwiedzający obejrzą, na przykład, specjalny pojazd do przewozu rakiet, mobilne warsztaty samochodowe i komorę dekompresyjną – dodaje. W porcie stanie stoisko promocyjne marynarki wojennej RP, gdzie będzie można przejść krótki kurs wiązania marynarskich węzłów. Ostatni goście zostaną wpuszczeni do portu o 12.30. Jego teren należy opuścić do 13.30.

Na tym jednak atrakcje wcale się nie kończą. – Mieszkańcy Trójmiasta i turyści przez cały weekend będą mogli wejść za darmo na pokład historycznego niszczyciela ORP „Błyskawica”, który dziś jest okrętem reprezentacyjnym polskiej marynarki – informuje kpt. mar. Płonecki. W piątek i sobotę zostanie on udostępniony od godziny 13 do 16, w niedzielę zaś pomiędzy 10 a 14. – Dla nas to wyjątkowy dzień, dlatego chcemy, by w świętowaniu uczestniczyło jak najwięcej osób – podkreśla kpt. mar. Płonecki.

Flotylla na lądzie i morzu

Marynarka wojenna jest obecna w Gdyni tak długo, jak długa jest historia samego miasta. Przez kilkadziesiąt lat jej struktury podlegały jednak licznym przeobrażeniom. 3 Flotyllę Okrętów utworzono 11 marca 1971 roku. Powstała na bazie 1 Brygady Okrętów Podwodnych, 3 Brygady Kutrów Torpedowych i 7 Dywizjonu Niszczycieli. Miało to związek z wielką reformą sił morskich Układu Warszawskiego. W NRD, Polsce i ZSRR powstały po trzy flotylle, które tworzyły spójny, wzajemnie się uzupełniający system. W polskiej marynarce 3 Flotylla skupiała siły uderzeniowe, a 8 Flotylla Obrony Wybrzeża ze Świnoujścia i 9 Flotylla Obrony Wybrzeża z Helu składały się między innymi z okrętów przeciwminowych i desantowych. Jednostki trzech państw często ćwiczyły wspólnie na poligonie w okolicach Bałtyjska.Gdyńska flotylla odegrała również niebagatelną rolę w nowej rzeczywistości politycznej. – Ważnym wydarzeniem było wcielenie do służby dwóch fregat rakietowych klasy Oliver Hazard Perry, które przekazali nam Amerykanie, oraz czterech okrętów podwodnych typu Kobben. Te ostatnie pozyskaliśmy z Norwegii – informuje kmdr ppor. Radosław Pioch, rzecznik 3 Flotylli Okrętów. Jednostki z Gdyni kilkakrotnie brały udział w operacji antyterrorystycznej „Active Endeavour” na Morzu Śródziemnym. Polegała ona na monitoringu szlaków żeglugowych i statków, co do których istniało podejrzenie, że mogą przemycać ludzi bądź broń. Z kolei fregata ORP „Generał Kazimierz Pułaski” dwukrotnie wchodziła w skład elitarnego zespołu fregat i niszczycieli SNMG1 (Standing NATO Maritime Group 1, czyli Stała Grupa Morska NATO 1). Wcześniej ORP „Wodnik” wysłano w rejon Zatoki Perskiej, gdzie jako okręt szpitalno-ewakuacyjny brał udział w pierwszej wojnie przeciwko Irakowi. Towarzyszył mu okręt ratowniczy ORP „Piast”. Od czasu wstąpienia do NATO jednostki 3 Flotylli regularnie biorą udział w międzynarodowych manewrach na Bałtyku, morzach Północnym, Norweskim i Irlandzkim oraz na Oceanie Atlantyckim.

– Obecnie w naszej flotylli służy około trzech tysięcy marynarzy, a jej zasadniczą siłę uderzeniową stanowią fregaty, korweta zwalczania okrętów podwodnych i okręty rakietowe skupione w Dywizjonie Okrętów Bojowych oraz jednostki z Dywizjonu Okrętów Podwodnych, a od pewnego czasu również dywizjony ogniowe z bateriami rakiet NSM Morskiej Jednostki Rakietowej – wylicza kmdr ppor. Pioch. – Prócz tego mamy do dyspozycji m.in. Dywizjon Okrętów Wsparcia, który odpowiada za szkolenia i ratowanie życia na morzu, Dywizjon Zabezpieczenia Hydrograficznego MW, grupę Okrętów Rozpoznawczych, a także 43 Batalion Saperów i 9 Dywizjon Przeciwlotniczy, które bronią wybrzeża, infrastruktury portowej oraz wspierają nasze działania na wodzie – dodaje.

Jak zapewnia kadm. Mordel, marynarze z gdyńskiej flotylli w przyszłość mogą patrzeć z optymizmem. – Trwa przezbrojenie i doposażenie okrętów rakietowych typu Orkan w najnowocześniejsze rakiety RBS-15 mk3. W Morskiej Jednostce Rakietowej formowany jest właśnie drugi dywizjon, czekamy też na wejście do linii okrętu patrolowego ORP „Ślązak” i realizację kolejnych inwestycji wynikających z planu modernizacji marynarki wojennej – wylicza kadm. Mordel. I dodaje: – Dzięki pracy kilku pokoleń oficerów, podoficerów i marynarzy 3 Flotylla Okrętów pozostaje liczącym się związkiem taktycznym naszej marynarki.

Łukasz Zalesiński

autor zdjęć: Muzeum Marynarki Wojennej, arch. MW

dodaj komentarz

komentarze

~sprawiedliwy
1462282860
Czy obecnie w naszej MW jest jakaś jednostka ,którą by można było nazwać ,,Okrętem Flagowym P M W. Kiedyś nazwę tą nosił ORP ,,Warszawa" Ponadto proponuję nazwać jeden z nowych okrętów,,ORP Kruszwica",gdyż jak wiem mamy małą jednostkę o nazwie ORP,,Gopło".
71-6F-B2-6C
~boss oksywie
1457645940
GRATULACJE ale dlaczego ..oszczedzaja na bylych zalogantach okretow emerytach MONu i juz zabrali nam korzystanie z obiektow sportowych poza godzinami pracy naszych kolegow !!!!!
81-ED-31-3F

Polki pobiegły po srebro!
 
Husarz na straży nieba
Krwawa noc pośród puszczy
Ameryka daje wsparcie
Gry wojenne w szkoleniu
Skrzydła IT dla cyberwojsk
Treningi z wojskiem wracają
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Prezydent chce wzmocnienia odporności państwa
Układ nerwowy Mieczników
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Jak zwiększyć bezpieczeństwo cywilów?
Szef MON-u: nie można oswajać się z wojną
Bohater odtrącony
Abramsy w pętli
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Zapraszamy na Festiwal
Wioślarze i triatlonistka na podium
MON o bezpieczeństwie szkoleń na poligonach
„Pierwsza Drużyna” na start
Mięśnie czy głowa, czyli jak przejść selekcję
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Sztuka ochrony zabytków
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Uwaga, transformacja!
„Wielka droga” dostępna online
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Test współpracy dla bezpieczeństwa
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Pamiętamy o bohaterach z Piedimonte
Mobilne dowodzenie
Pytania o europejską tarczę
Wiosenna burza nad Estonią
W obronie wschodniej flanki NATO
NATO on Northern Track
Wojskowe Oscary przyznane!
Serwis K9 w Polsce
Polsko-australijskie rozmowy o bezpieczeństwie
Flota Bayraktarów w komplecie
Zmiany w dodatkach stażowych
Wojna w świętym mieście, epilog
Więcej hełmów dla żołnierzy
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Wyszkolenie sprawdzą w boju
Pierwsi na oceanie
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
Dyskomfort? Raczej satysfakcja
Na straży nieba
Po przeprawie ruszyli do walki
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
Rajd ku czci saperów
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Dzień zwycięstwa. Na wolność Polska musiała czekać
NATO na północnym szlaku
Armia Andersa w operacji „Honker”
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Pierwszy polski technik AH-64
Pływacy i maratończycy na medal
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Premier odwiedził WZZ Podlasie

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO