moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Świętują pancerniacy ze Świętoszowa

To największa jednostka pancerna w Wojsku Polskim. Jest wyposażona między innymi w 120 czołgów Leopard 2A4, wozy bojowe i dowodzenia. Służy w niej ponad dwa tysiące żołnierzy, w tym prawie 200 kobiet. Dziś 10 Brygada Kawalerii Pancernej ze Świętoszowa obchodzi swoje święto. Z tej okazji przygotowuje defiladę, pokaz „polowanie Leopardów” i całodzienny festyn dla mieszkańców.

Obchody święta potrwają aż trzy dni. Rozpoczną się dzisiaj wieczorem mszą w intencji żołnierzy 10 Brygady Kawalerii Pancernej. Później odbędzie się capstrzyk, Apel Poległych oraz pokaz laserów. – W piątek od godziny 10. będzie można zobaczyć m.in. pokaz musztry paradnej, defiladę sprzętu oraz specjalny pokaz możliwości naszych czołgów, czyli „polowanie Leopardów” – wylicza kpt. Justyna Balik, rzecznik prasowy 10 BKPanc.

O godzinie 12.30 rozpocznie się festyn rodzinny. Będzie wiele występów oraz koncerty zespołów DE MONO (godzina 19.00) i BRAThANKI (21.00). A po nich – dyskoteka plenerowa. W sobotę o godzinie 15. zostanie rozegrany mecz piłki nożnej pomiędzy drużynami Twardy Świętoszów i Kawaleria Tomaszów Mazowiecki o puchar dyrektora Wojskowego Instytutu Wydawniczego, wydawcy portalu polska-zbrojna.pl i miesięcznika „Polska Zbrojna”. – W obchodach święta jednostki może uczestniczyć każdy, serdecznie zapraszamy! – zachęca kpt. Balik.

Dumni z Leopardów

10 Brygada Kawalerii Pancernej ma już 20 lat. Została sformowana w 1995 roku w Świętoszowie na bazie 120 Husarskiego Pułku Zmechanizowanego. Jest spadkobiercą tradycji wojennych bojowych jednostek 29 Pułku Piechoty 2 Armii Wojska Polskiego oraz 1 Dywizji Pancernej gen. broni Stanisława Maczka, którego brygada przyjęła za swojego patrona.

Brygada ma ponad 2 tysiące żołnierzy. Co ciekawe, służy tutaj też największa wśród jednostek Wojska Polskiego liczba kobiet – jest ich prawie 200. W strukturze 10 BKPanc znajdują się trzy pododdziały bojowe: 1 i 2 Batalion Czołgów oraz Batalion Zmechanizowany. Do tego pięć pododdziałów wspierających: batalion dowodzenia, dywizjony przeciwlotniczy i artylerii samobieżnej, kompanie rozpoznawcza oraz saperów. Są też dwa pododdziały zabezpieczające – batalion logistyczny i Ośrodek Szkolenia Leopard.

Największą dumą współczesnych maczkowców są Leopardy. Znajdują się one w dwóch wspomnianych batalionach. W jednostce – jako jedynej w Polsce – działa Ośrodek Szkolenia Leopard, wyposażony w nowoczesne urządzenia do trenowania. Są to symulatory: wieży czołgu Leopard – AAT, systemów ogniowych wojsk pancernych – ASPT, walki pododdziałów pancernych, głównie szczebla plutonu – AGPT oraz ćwiczeń dwustronnych ze wskaźnikami opromieniowania symulującymi namierzanie i trafienia, montowanymi na czołgach w trakcie ćwiczeń poligonowych – AGDUS.

W jednostce znajduje się także jeden z niewielu w Polsce system szkolno-treningowy do broni strzeleckiej – Śnieżnik. Przeznaczony jest do nauki, kontroli i oceny celowania. Przygotowuje ćwiczących m.in. do strzelań amunicją bojową na otwartych strzelnicach, wykrywania, rozpoznawania i niszczenia celów w różnych warunkach pogodowych oraz terenowych, w różnej  porze dnia. Prócz tego jednostka wyposażona jest w bojowe wozy piechoty BWP-1, wozy dowodzenia M 113 i M 577, przeciwlotnicze samobieżne zestawy artyleryjsko-rakietowe ZSU-23-4 MP Biała, transporter minowania narzutowego Kroton, 122-mm samobieżne haubice 2S1 Goździk, opancerzone samochody rozpoznawcze BRDM-2 Żbik, wozy rozpoznania i wozy zabezpieczenia technicznego.  

Weterani misji

W ostatnim czasie brygada wzięła udział w dwóch ćwiczeniach międzynarodowych. W czerwcu 2015 był to „Noble Jump-15”, którego zadaniem było sprawdzenie gotowości tzw. szpicy NATO, czyli połączonych sił bardzo wysokiej gotowości – VJTF. Manewry odbyły się właśnie w Świętoszowie. Wspólnie z Polakami ćwiczyli żołnierze z Holandii, Czech, Niemiec, Norwegii, Litwy, Belgii, USA i Węgier.

Natomiast w listopadzie 2014 polscy pancerniacy szkolili się z żołnierzami brytyjskimi podczas „Black Eagle-14”. – W ramach tego ćwiczenia potwierdzono zdolność 1 batalionowego zgrupowania taktycznego, zbudowanego na bazie 1 Batalionu Czołgów 10 Brygady, do przygotowania i prowadzenia działań bojowych we współpracy z wojskami sojuszniczymi – mówi kpt. Justyna Balik.

Żołnierze jednostki wielokrotnie brali udział w misjach zagranicznych, m.in. w Iraku, Czadzie, Afganistanie. Od 26 listopada 2013 roku do 27 kwietnia 2014 roku trwała XIV zmiana polskiego kontyngentu wojskowego w Afganistanie, której trzon stanowili żołnierze 10 BKPanc. Dowódcą zmiany był ówczesny dowódca brygady – gen. bryg. Cezary Podlasiński. 10 marca 2015 roku XIV zmiana PKW w Afganistanie została wyróżniona honorowym tytułem Przodujący Oddział Wojska Polskiego.

Ewa Korsak

autor zdjęć: arch. 10 BKPanc

dodaj komentarz

komentarze


Flota Bayraktarów w komplecie
 
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wszystkie misje AWACS-a
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Nie szpital, a instytut
Dwie dekady ulepszania Sojuszu
Wojna w świętym mieście, epilog
Nowe zadania szefa SKW
Ostatnia droga Pileckiego
Cień atomowej zagłady
Wioślarze i triatlonistka na podium
Grupa Północna o wsparciu dla Ukrainy
Serwis K9 w Polsce
Zawsze gotowi do pomocy
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
„Sarex”, czyli jeden za wszystkich, wszyscy za jednego
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
Szachownice nie dotarły nad Finlandię
They Will Check The Training Results in Combat
Barbara wzmocni polską obronę powietrzną
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
Kto wywalczy tytuł mistrza MMA?
Krwawa noc pośród puszczy
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
Polki pobiegły po srebro!
Abramsy w pętli
Śladami ojca
Broń Hitlera w rękach AK
By Polska była bezpieczna
„Pierwsza Drużyna” na start
Układ nerwowy Mieczników
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Memoriał gen. Andersa coraz bliżej
Po śladach polskich bohaterów
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Pływacy i maratończycy na medal
Na straży nieba
Ameryka daje wsparcie
„Sarex ’24”: razem w czasie kryzysu
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Bohater odtrącony
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Czego można się nauczyć od żołnierzy?
Polska wiktoria na Monte Cassino
Żołnierzu, wyślij dziecko na wakacje z Rewitą
Sukcesy reprezentantek CWZS-u
Piedimonte – samobójcza misja
Mobilne dowodzenie
„Grand Quadriga ‘24”
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Hełmy – nowoczesne i na miarę
NATO on Northern Track
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Sejmowa debata o bezpieczeństwie
„Ryś” z laserem

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO