moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Szpica – gotowi do walki

Na poligonie w Świętoszowie i Żaganiu rozpoczęła się najważniejsza część ćwiczeń Noble Jump. Pododdziały 9 armii szykują się do walki. Do akcji ruszą m.in. Leopardy 2A4, samoloty F-16, śmigłowce szturmowe Mi-24, wojska specjalne i aeromobilne. Na dzisiejsze ćwiczenia Szpicy został zaproszony  sekretarz generalny Sojuszu Północnoatlantyckiego.


Podczas ćwiczeń Noble Jump siły bardzo szybkiego reagowania nazywane Szpicą NATO tworzą pododdziały z Polski, Niemiec, Belgii, Czech, Holandii, Norwegii, Litwy, Węgier i USA. Żołnierze dziewięciu armii w trybie alarmowym opuścili obozowiska i zajęli rejony ześrodkowania. To znak, że szykują się do walki.

Taktyka pola walki

Główna część manewrów, która odbędzie się jutro, zakłada kontratak sprzymierzonych wojsk na siły przeciwnika. Żołnierze już od wielu godzin przygotowują się do akcji. Najpierw przeszli tzw. szkolenie zgrywające. Pododdziały różnych armii trenowały przejazd z rejonów ześrodkowania na linie wejścia do walki, rozwijania i zwijania szyków bojowych. Czołgiści i żołnierze wojsk zmechanizowanych ćwiczyli m.in. pokonywanie pól minowych.

Podczas najważniejszego zadania będą ze sobą ściśle współpracować niemiecka, norweska i polska kompania. To one stanowią główną siłę Szpicy.– Przygotowywaliśmy się etapami, ale całą operację zatrzymania przeciwnika i kontratak trenowały wszystkie trzy kompanie razem – mówi ppłk Paweł Michalski, dowódca polskiego batalionu czołgów.

Wojska pancerne i zmechanizowane z Polski, Niemiec i Norwegii zostaną wsparte przez artylerię i lotnictwo. Między innymi przez polskie i belgijskie samoloty wielozadaniowe F-16, dwie pary polskich śmigłowców szturmowych Mi-24 oraz transportowe Mi-17.

Komandosi w akcji

W Noble Jump 15 biorą udział także komandosi. Podczas ćwiczenia w Świętoszowie polscy specjalsi dostali zadanie zaplanowania i przygotowania ataku na siły dywersyjne przeciwnika. Scenariusz zakłada, że będą musieli uwolnić zakładników, których przetrzymują uzbrojeni terroryści. W akcji będą ich wspierać komandosi z Litwy i Holandii.

– W tej chwili w NATO dowodzimy siłami reagowania specjalnego, dlatego znaleźliśmy się w Szpicy. W jej skład wchodzą pododdziały wojsk specjalnych z 15 państw. W przypadku kryzysu naszym obowiązkiem jest planowanie, przygotowanie, dowodzenie i udział w operacjach specjalnych – mówi gen. dyw. Piotr Patalong, Inspektor Wojsk Specjalnych.

Bardzo ważne zadanie dostali także żołnierze wojsk aeromobilnych Czech i Holandii. To oni jako pierwsi uderzą przed natarciem głównych sił. Czescy spadochroniarze zaatakują stanowisko dowodzenia wojsk przeciwnika.  Używając szybkich, lekkich i dobrze uzbrojonych wozów terenowych mają zdobyć miejsce stacjonowania sztabu. Podczas walki w sukurs przyjdą im szturmani z Holandii. Ci desantują się w miejsce walki z amerykańskich śmigłowców Black Hawk UH-60.

Szef NATO W Żaganiu?

Ćwiczenia w Żaganiu zabezpieczają żołnierze 11 Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej. – Bierzemy udział w manewrach, ale też przygotowujemy je od strony organizacyjnej. Na przykład oficer z naszego dowództwa mjr Marcin Stefański jest zastępcą kierownika wszystkich strzelań. Pluton ogniowy naszej brygady ma wspierać ogniem nacierające wojska Szpicy, nasi saperzy zajmują się sprawami inżynieryjnymi – mówi gen. dyw. Jarosław Mika, dowódca 11 Dywizji.

Z kolei za ochronę generała Kees Matthijssenna, Holendra który dowodzi ćwiczeniami, odpowiada pluton z Oddziału Specjalnego Żandarmerii z Mińska Mazowieckiego.

Niewykluczone, że jutro główną część ćwiczeń będzie oglądać sekretarz generalny NATO  JensStoltenberg. Na poligon mają przyjechać także ministrowie obrony szkolących się armii. – Staramy się, aby w świat poszedł jasny komunikat, że państwa Sojuszu są skonsolidowane, silne i potrafią obronić się wzajemnie, gdyby zaszła taka potrzeba – podkreśla ppłk Jurgen Martins, rzecznik prasowy niemiecko-holenderskiego dowództwa.

Bogusław Politowski

autor zdjęć: Bogusław Politowski

dodaj komentarz

komentarze


Śladami ojca
 
Zanieśmy lepszą Polskę następnym pokoleniom
Armia Andersa w operacji „Honker”
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Na straży nieba
Wojna w świętym mieście, epilog
Memoriał gen. Andersa coraz bliżej
Więcej hełmów dla żołnierzy
Po przeprawie ruszyli do walki
Premier odwiedził WZZ Podlasie
W obronie wschodniej flanki NATO
Mobilne dowodzenie
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
Polki pobiegły po srebro!
They Will Check The Training Results in Combat
Pływacy i maratończycy na medal
Pytania o europejską tarczę
Prezydent chce wzmocnienia odporności państwa
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
Bohater odtrącony
Krwawa noc pośród puszczy
Abramsy w pętli
Polsko-australijskie rozmowy o bezpieczeństwie
Jak zwiększyć bezpieczeństwo cywilów?
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Orzeł dla bohaterów
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Czego można się nauczyć od żołnierzy?
Ameryka daje wsparcie
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wioślarze i triatlonistka na podium
Serwis K9 w Polsce
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Gry wojenne w szkoleniu
Flota Bayraktarów w komplecie
I zdobyliśmy!
„Ta ziemia do Polski należy…”
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Pamiętamy o bohaterach z Piedimonte
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
„Pierwsza Drużyna” na start
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Polska wiktoria na Monte Cassino
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
Broń Hitlera w rękach AK
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Zmiany w dodatkach stażowych
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Pierwsi na oceanie
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
NATO on Northern Track
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Układ nerwowy Mieczników

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO