moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

„Lampart 14” rozpoczęty

Prawie tysiąc żołnierzy i dwieście pojazdów z 21 Brygady Strzelców Podhalańskich bierze udział w ćwiczeniu taktycznym z wojskami pod kryptonimem „Lampart 14”.


W dniach 21–25 listopada 2014 roku dowództwo 21 Brygady Strzelców Podhalańskich prowadzi ćwiczenie taktyczne z wojskami pod kryptonimem „Lampart 14”. Ćwiczenie odbywa się w Ośrodku Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych w Nowej Dębie. Bierze w nim udział prawie 1000 żołnierzy oraz 200 jednostek sprzętu. Pododdziałami ćwiczącymi są: 22 Batalion Piechoty Górskiej (22 bpg) z Kłodzka oraz 21 Batalion Logistyczny (21 blog) z Rzeszowa.

21 listopada 2014 roku na uroczystej zbiórce kierownik ćwiczenia – dowódca 21 Brygady Strzelców Podhalańskich gen. bryg. Wojciech Kucharski rozpoczął ćwiczenie. Odbyły się także niezbędne instruktaże dotyczące zasad zachowania się na poligonie, które przeprowadzili przedstawiciele komendy poligonu oraz Żandarmerii Wojskowej. Ponadto żołnierze zapoznani zostali z przepisami bezpieczeństwa oraz wyglądem i oznakowaniem grup pozoracji przeciwnika.

– Żołnierze, „Lampart 14” to jedno z najważniejszych waszych ćwiczeń w tym roku. To sprawdzian waszego wyszkolenia i przygotowania do działań. Nie będzie ono łatwe, dlatego musicie wykazać pełne zaangażowanie – powiedział generał Kucharski, otwierając ćwiczenie.  

Celem ćwiczenia jest sprawdzenie przygotowania dowództw, sztabów i pododdziałów 22 bpg oraz 21 blog do planowania, prowadzenia działań bojowych, a także zabezpieczenia logistycznego w czasie prowadzenia działań.

Ćwiczenie oparte jest na scenariuszu użycia pododdziałów 21 Brygady Strzelców Podhalańskich w operacji obronnej, który nie odnosi się do żadnego realnie istniejącego państwa sąsiedniego. Istota ćwiczenia polega na tym, że na podstawie decyzji wypracowanych przez ćwiczących dowódców podległe pododdziały realizować będą praktycznie postawione zadania taktyczne w terenie. Ponadto działania sił przełożonego i sąsiadów podgrywane będą przez kierownictwo ćwiczenia, a działania przeciwnika pozorowane przez pododdział pozoracji.

Tekst: kpt. Konrad Radzik

red. PZ

autor zdjęć: kpt. Konrad Radzik

dodaj komentarz

komentarze


Marynarze po raz trzeci z rzędu najlepsi w wieloboju żołnierskim
Międzynarodowy poligon AWL
NATO coraz silniejsze
Testy autonomicznego Black Hawka
Konflikt na Bliskim Wschodzie przybiera na sile
AWL stawia na rozbudowę
Polska będzie zbrojna!
Koniec niemieckiej misji powietrznego wsparcia
Ratunek pod ostrzałem
Premier: będziemy realizować SAFE mimo weta
Powaga w lekkości
ASzWoj zaprasza na dzień otwarty
Odporność państwa zaczyna się od gospodarki
Sejm uchwalił ustawę o SAFE
Marynarze generała Franciszka Kleeberga
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na mieszkanie
Pierwsze oderwanie od ziemi
MON pomoże uczcić ofiary UPA
Więcej pieniędzy dla niezawodowych
Senat przyjął ustawę o SAFE głosami koalicji
Gen. Rozwadowski – wizjoner i zwycięzca wymazany z pamięci
Jubileuszowa i rekordowa Setka Komandosa
Kompetencje warte ponad milion dolarów
Podwójny emeryt, jedno świadczenie
Odnaleźć zaginionych
Ustawa o SAFE uchwalona. Opozycja przeciw
Polsko-estoński sojusz
Stalinowski wyrok śmierci na tysiącach Polaków
Polski sukces w Duńskim Marszu
Smocze zęby na rosyjskie czołgi
Wojna z Iranem: eskalacja bez przełomu
Ratunek na szczycie
A może studia na WAT?
GROM pod nowym dowództwem
PKW Irak ewakuowany
Piekło „Pługa”
Leopard nie stoi w kolejce
Nie będzie polskiej misji wojskowej w Zatoce Perskiej
Polsko-szwajcarska współpraca obronna
Klucz do przyszłości
Zachodnia granica wciąż pod kontrolą
Trwa ewakuacja Polaków z Bliskiego Wschodu
PSL: niech NBP przekaże zysk na obronność
Rozproszenie, drony i autonomia – logistyka w nowej wojnie
Baza dla sił powietrznych USA powstaje we Wrocławiu
Kosmiczny Bałtyk
Latający Wartownik dla polskiego wojska
Centrum wsparcia dla AH-64E
Nie tylko błękitne berety
Zakochałam się w slalomie
Francuska tarcza dla NATO
Buzdygany 2025 wręczone
Patrol z Syriusza
Zielone światło dla potwora
Rekordowa ulga dla Nitro-Chemu
Prezydenckie awanse dla żołnierzy i funkcjonariuszy SKW
Rekompensaty dla weteranów
Wojskowi judocy, zapaśnicy i taekwondzistka pokazali klasę
Od złota do brązu, czyli lekkoatleci na medal
Apache’e kontra drony
Podium po czterech wyścigach na lodzie
W Sejmie o wyższym szkolnictwie wojskowym
Gala Buzdyganów – transmisja na żywo
Wojsko ewakuuje Polaków z Bliskiego Wschodu
OSA wystartowała!
Zginęli, bo walczyli o wolną Polskę

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO