moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Tomasz Siemoniak wicepremierem

Prezydent Bronisław Komorowski wręczył dziś nominacje dla członków nowego rządu. Wicepremierem został Tomasz Siemoniak, minister obrony narodowej. – Taka sytuacja ma miejsce pierwszy raz od czasów III RP. Pokazuje, jak bardzo problematyka bezpieczeństwa stała się istotna w bieżącej polityce – ocenia redaktor Andrzej Kiński, ekspert z dziedziny wojskowości.


W zaprzysiężonym dziś przez prezydenta rządzie premierem została Ewa Kopacz. Jednym z jej najbliższych współpracowników jest Tomasz Siemoniak, który nie tylko zachował tekę ministra obrony narodowej, ale też otrzymał nominację na wicepremiera. – To była moja pierwsza decyzja. Chcę, by był jednym z moich najbliższych współpracowników nie tylko dlatego, że dzisiejsze czasy wymagają silnej armii, ale przede wszystkim z uwagi na jego kwalifikacje i osobowość – mówiła w piątek premier Ewa Kopacz, ogłaszając skład rządu. Pomysł awansowania szefa MON na zastępcę premiera popierał także prezydent Bronisław Komorowski, zwierzchnik sił zbrojnych.

– To podkreślenie znaczenia resortu, ale też i samego ministra, który jest dobrze oceniany nawet przez polityków opozycji – mówi Andrzej Kiński, redaktor naczelny „Nowej Techniki Wojskowej”.

Film: Ministerstwo Obrony Narodowej

Podobnie uważa wiceprzewodniczący sejmowej Komisji Obrony Narodowej. – Minister Siemoniak sprawdził się jako szef MON, więc poszerzenie jego kompetencji jest jak najbardziej słuszne. Zwłaszcza w obecnej sytuacji międzynarodowej – zauważa Andrzej Rozenek z Twojego Ruchu.

To właśnie ze względu na konflikt rosyjsko-ukraiński resort obrony przyspieszył realizację niektórych programów modernizacyjnych. Szybciej niż planowano zostaną kupione m.in. bezzałogowce, wyrzutnie rakiet dla wojsk lądowych i marynarki wojennej oraz śmigłowce uderzeniowe. Teraz szef MON zapowiedział rozpoczęcie prac nad planem wzmocnienia bezpieczeństwa Polski. Ma to być pakiet rozwiązań obejmujących szeroko pojęte bezpieczeństwo narodowe i angażujących wszystkie służby mundurowe, m.in. straż graniczną, ochotniczą i zawodową straż pożarną czy celników. – Funkcja wicepremiera z pewnością ułatwi koordynację działań w tym zakresie – ocenia Kiński.


Tomasz Siemoniak został ministrem obrony narodowej w 2011 roku. Stanowisko w rządzie Donalda Tuska objął po Bogdanie Klichu. W ciągu ostatnich trzech lat resort obrony rozstrzygnął kilka kluczowych dla unowocześnienia armii przetargów. Chodzi m.in. o dostawę kolejnych transporterów Rosomak, kupno czołgów Leopard w wersji 2A czy nowych samolotów szkoleniowych, które zstąpią Iskry. Minister Siemoniak zdecydował także o dokończeniu budowy patrolowca „Ślązak”. W najbliższych miesiącach zakończą się postępowania w sprawie największych od kilkudziesięciu lat zakupów sprzętu wojskowego. Zostaną wybrani dostawcy m.in. śmigłowców bojowych i wielozadaniowych oraz systemu obrony powietrznej.   
Tak szeroko zakrojone zakupy sprzętu wojskowego są możliwe m.in. dzięki uchwaleniu w ubiegłym roku planu finansowania modernizacji technicznej armii. W 2013 roku resort obrony wraz z Ministerstwem Skarbu rozpoczął odwlekany od wielu lat  proces konsolidacji zbrojeniówki. Powstała Polska Grupa Zbrojeniowa (PGZ). Ma ona skupiać ponad 30 spółek sektora obronnego.

JT

autor zdjęć: mjr Robert Siemaszko / DPI MON

dodaj komentarz

komentarze

~ja
1411488840
Siemoniak na swoim dotychczasowym stanowisku wydaje się być właściwym człowiekiem. Z resztą resortu bywa różnie. 'BETON" tam jeszcze istnieje.
5F-0F-33-B8
~Katol
1411409280
Awans pana Siemoniaka to również docenienie wyników , pracy i zaangażowania całego resortu.
39-FF-C3-6D

Standardy NATO w Siedlcach
Szwedzkie myśliwce dla Ukrainy
Loty szkoleniowe na AW149. Piloci: to jest game changer
Bataliony Chłopskie – bojowe szeregi polskiej wsi
Więcej Apache’ów w Inowrocławiu
Terytorialsi najlepsi na trasach crossu
Rosyjski Ił-20 przechwycony przez polskie MiG-29
Rząd powołał pełnomocnika ds. SAFE
Edukacja z bezpieczeństwa
Wsparcie dla rodziny z Wyryk
Brytyjczycy na wschodniej straży
Hiszpanie pomogą chronić polskie niebo
Polskie drony nadlecą z Sochaczewa
MiG-i-29 znów przechwyciły rosyjski samolot
Polski „Wiking” dla Danii
„Road Runner” w Libanie
Żywy pomnik pamięci o poległych na misjach
Izrael odzyskał ostatnich żywych zakładników
Kawaleria pancerna spod znaku 11
Były szef MON-u bez poświadczenia bezpieczeństwa
Poszukiwania szczątków rosyjskich dronów wstrzymane
Rezerwa i weterani – siła, której nie wolno zmarnować
„JUR” dla terytorialsów
Wielkopolscy terytorialsi na szkoleniu zintegrowanym
Zełenski po raz trzeci w Białym Domu
Operacja NATO u brzegów Estonii
Pamięć łączy pokolenia
Abolicja dla ochotników
Zapomniany utwór dla nieznanego żołnierza
W wojsku orientują się najlepiej
Pięściarska uczta w Suwałkach
Konie dodawały pięciobojowi szlachetności
Polskie innowacje dla bezpieczeństwa – od Kosmosu po Bałtyk
Husarze bliżej Polski
Nowe sanitarki dla wojskowych medyków
Pomnik nieznanych bohaterów
Polski K2 przyjedzie z Gliwic
„Trenuj z wojskiem” 7 za nami
Bóbr na drodze Hannibala
Nowe zasady dla kobiet w armii
Żołnierze na trzecim stopniu podium
Palantir pomoże analizować wojskowe dane
Australijski AWACS rozpoczął misję w Polsce
Medale dla sojuszników z Niderlandów
Kircholm 1605
MSPO 2025 – serwis specjalny „Polski Zbrojnej”
Żołnierze dostaną poradnik o sprawności i zdrowym stylu życia
Sukces Polaka w biegu z marines
Sto lat Grobu Nieznanego Żołnierza
Wojskowe przepisy – pytania i odpowiedzi
Niespokojny poranek pilotów
Nie tylko dobrze walczyć, lecz także ratować
Wyrównać szanse
GROM w obiektywie. Zobaczcie sami!
Ukraina to największy zagraniczny klient polskiej zbrojeniówki
W Brukseli o bezpieczeństwie wschodniej flanki i Bałtyku
Wellington „Zosia” znad Bremy
Koniec dzieciństwa
Ustawa schronowa – nowe obowiązki dla deweloperów
F-35 z Norwegii znowu w Polsce
Mity i manipulacje
Weterani odzyskują równowagę po trudnych doświadczeniach
Rekordowe wyniki na torze łyżwiarskim
Wojska amerykańskie w Polsce pozostają
Sportowcy na poligonie
MON chce nowych uprawnień dla marynarki
Trump ogłasza powrót do prób nuklearnych
Redakcja „Polski Zbrojnej” w szkole przetrwania
MID w nowej odsłonie
Mesko wybuduje fabrykę amunicji

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO