moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Prezydent Obama: wyślemy więcej wojska

Poproszę Kongres o zatwierdzenie miliarda dolarów na zwiększenie obecności wojskowej USA w Europie i wsparcie sojuszników Stanów Zjednoczonych – zapowiedział Barack Obama, który rozpoczął dwudniową wizytę w Polsce. USA zamierzają skierować do Europy więcej sprzętu wojskowego.


– Mamy obowiązki wynikające z art. 5 i jako prezydent mam zamiar zagwarantować, że Stany Zjednoczone ich dotrzymają. Kontynuujemy nasz program obrony rakietowej, w tym program obrony przechwytującej. Nasz oddział lotniczy jest tu pierwszą regularną obecnością amerykańskich sił zbrojnych w Polsce – powiedział Barack Obama po spotkaniu z prezydentem Bronisławem Komorowskim w Belwederze. Amerykański prezydent ogłosił także nową inicjatywę wzmacniającą bezpieczeństwo sojuszników USA. Zgodnie z nią na wsparcie przeznaczony zostanie miliard dolarów. – Będziemy rozszerzać zakres naszych ćwiczeń i szkoleń z sojusznikami, by zwiększyć gotowość naszych sił – zapowiedział prezydent USA. Amerykanie wyślą też do Europy więcej jednostek lądowych, powietrznych i personelu. Wzmocniona zostanie także współpraca z Ukrainą, Mołdawią i Gruzją, które, jak podkreślił Obama, muszą troszczyć się o swoje bezpieczeństwo.

Podczas spotkania w Belwederze prezydent Bronisław Komorowski kolejny raz powiedział, że zarekomenduje rządowi podniesienie finansowania polskiej armii do poziomu 2 procent PKB (z obecnego 1,95 proc).

Dwudniowa wizyta prezydenta USA w Polsce rozpoczęła się od spotkania w hangarze na wojskowym lotnisku Okęcie. Prezydenci obu państw spotkali się tam z pięćdziesięcioma polskimi i amerykańskimi żołnierzami. Obejrzeli także dwa polskie i dwa amerykańskie wielozadaniowe samoloty F-16. – Jest dla mnie ogromnym zaszczytem, że mogę powitać prezydenta Stanów Zjednoczonych tu, na lotnisku, na tle F-16, samolotów polskich i amerykańskich – powiedział prezydent Bronisław Komorowski. – Stanowią one symbol współpracy wojskowej polsko-amerykańskiej. Jest dla nas niesłychanie ważne, że także dzisiaj możemy zaznaczyć w ten sposób trwające braterstwo broni. Dodał też, że nazwę wielozadaniowego myśliwca zamiast Fighter można dziś także tłumaczyć jako Freedom. – To świetnie pasuje do 25. rocznicy odzyskania przez Polskę wolności. Bronisław Komorowski podczas powitania podkreślił także, że bezpieczeństwo Polski i całego regionu opiera się na współpracy polsko-amerykańskiej. A obecność żołnierzy USA w Polsce w momencie kryzysu na Ukrainie jest bardzo ważna.


Na lotnisko zaproszono pilotów Jastrzębi z 32 Bazy Lotnictwa Taktycznego w Łasku oraz amerykańskich pilotów F-16, którzy w ramach rotacyjnego pododdziału Aviation Detachment stacjonują w Polsce i szkolą się wspólnie z polskimi żołnierzami. Na Okęciu stawili się także spadochroniarze z 6 Brygady Powietrznodesantowej i amerykańskiej 173 Brygady Powietrznodesantowej. Żołnierze obu jednostek wspólnie szkolą się od kwietnia na poligonie w Drawsku Pomorskim. Skierowanie większej liczby amerykańskich żołnierzy do Polski i krajów bałtyckich było odpowiedzią Waszyngtonu na kryzysową sytuację polityczną na Ukrainie. Zgodnie z zapowiedziami polityków amerykańska piechota i lotnicy będą stacjonować w Polce przynajmniej do końca roku.

Żołnierze mieli okazję zamienić kilka słów z obu prezydentami. Barack Obama pytał wojskowych, jak oceniają współpracę i jak wygląda ich wspólne szkolenie. Interesował się także różnicami między polskimi i amerykańskimi samolotami. – Dla nas i towarzyszących nam żołnierzy amerykańskich to niezwykła chwila móc uścisnąć dłoń obu prezydentom i usłyszeć podziękowania za naszą służbę – podzielił się wrażeniami kpt. Marcin Gil, rzecznik prasowy 6 Brygady Powietrznodesantowej.

– Cieszę się, że jestem znowu w Polsce, u jednego z naszych największych sojuszników i przyjaciół na świecie – powiedział Barack Obama. Jak podkreślił, jest dla niego szczególnym zaszczytem to, że może być w Warszawie w 25. rocznicę pierwszych wolnych wyborów w Polsce. Pamiętał też, że w tym roku przypada 15. rocznica członkostwa Polski w NATO.

Przypomniał, że w czasie poprzedniej wizyty w Polsce zapewniał o zwiększeniu zaangażowania USA w bezpieczeństwo naszego kraju. – Mamy zamiar wywiązać się z naszego zobowiązania, o czym świadczy rozmieszczanie w Polsce nowych oddziałów lotniczych – wyjaśnił. – Biorąc pod uwagę sytuację na Ukrainie, zwiększyliśmy naszą obecność, rozpoczęliśmy rotację dodatkowych żołnierzy i myśliwców F-16 w Polsce. Pomoże to naszym siłom we wspólnych szkoleniach, i wesprze misje w przestrzeni powietrznej NATO. Jako przyjaciele i sojusznicy jesteśmy zjednoczeni na zawsze razem.

Z Okęcia prezydenci pojechali na rozmowy do Belwederu. Amerykański prezydent będzie rozmawiał z premierem Donaldem Tuskiem oraz szefami resortów dyplomacji i obrony oraz głowami państw regionu. Obamie towarzyszy sekretarz stanu USA John Kerry.

To 12 wizyta amerykańskiego prezydenta w Polsce, a druga Baracka Obamy. Prezydent weźmie udział w oficjalnych obchodach z okazji 25-lecia pierwszy wolnych wyborów w Polsce. W środę wystąpi na placu Zamkowym w Warszawie, gdzie będzie mówił o historii przemian demokratycznych w naszym kraju. Barack Obama spotka się także w stolicy z ukraińskim prezydentem elektem Petrem Poroszenką, który zostanie zaprzysiężony 7 czerwca.

MKS

autor zdjęć: Ambasada Stanów Zjednoczonych w Warszawie

dodaj komentarz

komentarze

~sorbi
1401814920
Lepiej przyślijcie więcej dolarów, a my już będziemy wiedzieli , co z nimi zrobić jak IZrael, czy Egipt
1E-A8-B8-CF
~Opus
1401811740
"W środę wystąpi na placu Zamkowym w Warszawie, gdzie będzie mówił o historii przemian demokratycznych w naszym kraju" jak to rozumieć, że obcy prezydent będzie opowiadał co u nas się działo przeszłości?
25-1D-88-70

WIM: nowoczesna klinika ginekologii otwarta
 
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Szarża „Dragona”
Rozpoznać, strzelić, zniknąć
Święto wojskowego sportu
Bezpieczeństwo ważniejsze dla młodych niż rozrywka
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Ramię w ramię z aliantami
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Zachować właściwą kolejność działań
Sprawa katyńska à la española
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
Optyka dla żołnierzy
Zmiany w dodatkach stażowych
Wieczna pamięć ofiarom zbrodni katyńskiej!
Prawda o zbrodni katyńskiej
Ocalały z transportu do Katynia
Rakiety dla Jastrzębi
Charge of Dragon
NATO na północnym szlaku
Wojna w świętym mieście, epilog
Strażacy ruszają do akcji
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Na straży wschodniej flanki NATO
NATO on Northern Track
Cyberprzestrzeń na pierwszej linii
Front przy biurku
Kolejni Ukraińcy gotowi do walki
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Przygotowania czas zacząć
25 lat w NATO – serwis specjalny
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
Kolejne FlyEle dla wojska
Szpej na miarę potrzeb
Mundury w linii... produkcyjnej
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Odstraszanie i obrona
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Marcin Gortat z wizytą u sojuszników
Zbrodnia made in ZSRS
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
Barwy walki
V Korpus z nowym dowódcą
Głos z katyńskich mogił
Wojna w świętym mieście, część druga
Kosiniak-Kamysz o zakupach koreańskiego uzbrojenia
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO