moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Żołnierze z Mazur ćwiczyli strzelanie z Homarów

54 żołnierzy z 1 Brygady Artylerii ponad miesiąc trenowało w Olecku obsługę wyrzutni rakietowych Homar-K. Ćwiczyli pod okiem specjalistów z koreańskiego koncernu, producenta wyrzutni. W szkolenie zaangażowani byli także instruktorzy z WB Group, którzy uczyli załogi Homarów obsługi systemu kierowania ogniem Topaz.

1 Mazurska Brygada Artylerii otrzymała w sierpniu pierwsze wyrzutnie Homar-K, czyli spolonizowaną wersję południowokoreańskiego systemu artylerii rakietowej Chunmoo. Koreańskie wyrzutnie zostały umieszczone na platformie Jelcza 8x8 oraz wyposażone m.in. w polski zautomatyzowany zestaw kierowania ogniem Topaz. Dziś jednostka z Węgorzewa dysponuje 24 Homarami-K, a jej żołnierze systematycznie uczą się ich obsługi.

 

Homar otwiera ogień!

Przez ostatni miesiąc w Olecku trenowało 54 wojskowych. Uczyli się obsługiwać wyrzutnie rakietowe oraz wykorzystanie systemu Topaz. W ćwiczeniach wzięli udział zarówno przedstawiciele producenta polskiego systemu kierowania ogniem, jak i specjaliści z Korei Południowej.

– Szkolenie zostało podzielone na trzy etapy. W czasie pierwszego przez pięć dni trwały zajęcia ogniowe z wykorzystaniem zestawu Topaz. Byli za nie odpowiedzialni przedstawiciele firmy zbrojeniowej WB Group, czyli dostawcy tego systemu. Na koniec żołnierze musieli zdać egzamin sprawdzający zdobyte umiejętności – tłumaczy mjr Magdalena Kościńska, rzeczniczka prasowa 16 Dywizji Zmechanizowanej, której podlega mazurska brygada.

Gdy artylerzyści z sukcesem ukończyli ten etap, mogli przejść do kolejnego. Teraz czekał ich trening z obsługi wyrzutni rakietowych. Wszystko pod okiem instruktorów z koncernu Hanwha Aerospace, producenta Chunmoo. – Przez kolejne 15 dni odbywały się zajęcia praktyczne z obsługi Homarów-K. Eksperci z Korei tłumaczyli procedury bezpieczeństwa oraz zasady działania podzespołów. Prowadzili także szkolenie z wykorzystaniem systemu kierowania ogniem, z ładowania oraz rozładowywania kontenerów rakietowych – opowiada mjr Kościńska. – Każdy żołnierz przeszedł egzamin praktyczny z zadań związanych z obsługą wyrzutni. Wszyscy otrzymali certyfikaty uprawniające do obsługi wieloprowadnicowej wyrzutni rakietowej Homar-K. i wykonywania zadań z jej użyciem.

Przypomnijmy, że załoga wyrzutni składa się z trzech żołnierzy: dowódcy, operatora i kierowcy. Każdy ze szkolących się otrzymał certyfikat stosowny do zadań odpowiadających jego stanowisku w załodze.

Na koniec żołnierze uczyli się obsługi systemów łączności. W tym szkoleniu ponownie brali udział eksperci z polskiej spółki WB Group.

Siła rażenia

Systemy Homar-K są wyposażone w dwa zasobniki rakietowe, które mogą pomieścić dwa rodzaje rakiet. W każdym zasobniku znajduje się, w zależności od amunicji, sześć kierowanych rakiet kalibru 239 mm o zasięgu do 80 km albo jedna kierowana taktyczna rakieta kalibru 600 mm, która może razić cele w odległości do 290 km.

Na mocy umów podpisanych z Koreańczykami Wojsko Polskie otrzyma 290 wyrzutni Homar-K. Poza 1 Brygadą Artylerii jest w nie wyposażony również 18 Pułk Artylerii z Nowej Dęby wchodzący w skład 18 Dywizji Zmechanizowanej.

Marcin Moneta

autor zdjęć: st. szer. Jałowska

dodaj komentarz

komentarze


Jeszcze więcej OPW w roku 2025
 
Kolejowy sabotaż udaremniony
Polskie F-16 w służbie NATO
Polska i Norwegia zacieśniają stosunki
Tarcza Wschód. Porozumienia z Lasami i KOWR-em
Pierwsza misja Gripenów
Tych chwil z Dachau nie da się wymazać…
Tuzin rekordów Wojska Polskiego w pływaniu
Rodzina na wagę złota
Gdy sekundy decydują o życiu
Zatopiony problem
PKW Łotwa – sojusznicze zaangażowanie
Zmiany w organizacji bazy logistycznej w Jasionce
Rex Bolizlavus
USA wycofają się z działań na rzecz pokoju w Ukrainie?
Pilecki ucieka z Auschwitz
Wylicytuj Buzdygan i pomóż chorym dzieciom!
Podniebne wsparcie sojuszników
Wyrok za tragiczny wypadek
Polska kupi najnowsze rakiety AMRAAM
Baltic Sea Under Control
Wyścig zbrojeń wystartował
Poznać rakietowego Homara
Piękny przykład patriotyzmu
Ile kosztują Starlinki dla Ukrainy
„Pułaski” na Atlantyku
Podniebny Pegaz
Pracowity dyżur Typhoonów
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Prezydent wręczył awanse generalskie
Polskie Siły Zbrojne – wciąż nieopowiedziana historia
Pod żaglami – niepokonani z AMW
Sport kształtuje mentalność
„Wojskowe” przepisy budowlane do zmiany
Zjednoczeni pod Biało-Czerwoną
Szabla hubalczyków
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Bezzałogowce w Wojsku Polskim – serwis specjalny
Więcej polskiego trotylu dla USA
Składy wysokiego ryzyka
Więcej na mieszkanie za granicą
Święto ludzi z pasją
Wywieś flagę państwową! Cześć Biało-Czerwonej!
Zarzuty w sprawie ujawnienia fragmentów planu „Warta”
Więcej amunicji do Rosomaków
Podhalańczycy upamiętnili kolegów poległych w Afganistanie
Feniks zakończony. Pomoc trwa
Nowi generałowie Wojska Polskiego
Szef MSZ do Rosji: Nigdy więcej nie będziecie tu rządzić
Medale Pucharu Świata zdobyte przez żołnierzy na ringu
Musimy być gotowi na najtrudniejsze scenariusze
Flaga, flaga państwowa, barwy narodowe – biało-czerwony przewodnik
Ratownicy medyczni szkolą się z samoobrony
Henry Szymanski na tropie prawdy
Trzy dekady DGW
Spartakiadowe zmagania w Łasku
Medycyna na morzu
Żołnierze usuwają skutki nawałnicy
Konstytucja – fundament dla pokoleń
„Widziałem wolną Polskę. Jechała saniami”
Su-22, czyli cztery dekady w siłach powietrznych
Jak Ślązacy stali się panami własnego domu
Operacja „Feniks” – pomoc i odbudowa

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO