moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Hanwha Aerospace o współpracy z Polską

W ciągu kilku najbliższych dni do Korei trafią Jelcze, na których zostaną umieszczone wyrzutnie rakietowe Chunmoo. Nad integracją systemów będą pracować zarówno Koreańczycy, jak i pracownicy Huty Stalowa Wola. – Polska nie jest tylko naszym klientem, jest naszym partnerem w produkcji elementów uzbrojenia – mówią przedstawiciele firmy Hanwha Aerospace.

W tym roku do polskiej armii trafi 18 wyrzutni rakietowych Chunmoo. Umowa dotycząca zakupu 218 sztuk tego sprzętu została podpisana w listopadzie zeszłego roku. Koreański sprzęt ma być osadzony na polskich Jelczach i być wyposażony w polskie systemy łączności TOPAZ. – Trzy Chunmoo zostaną zintegrowane z Jelczami w fabryce Hanwha Aerospace w Korei Płd., pozostałe 15 w Hucie Stalowa Wola – poinformowali dziś przedstawiciele koreańskiej firmy. Zapowiedzieli też, że w ciągu kilku najbliższych dni do Korei Południowej zostaną przetransportowane Jelcze, na których mają być umieszczone wyrzutnie. Prace nad integracją elementów rozpoczną się w maju. Będą w nich uczestniczyli również polscy specjaliści z HSW. Wszystkie wyrzutnie – zarówno te integrowane w Korei, jak i te integrowane w Polsce – zostaną przetestowane przez specjalistów Hanwha Aerospace. – Nie widzimy innej możliwości. Bierzemy za ten projekt sto procent odpowiedzialności, więc nie przekażemy sprzętu, dopóki nie będziemy mieli pewności, że wszystko jest z nim OK – zapewniają przedstawiciele Hanwha Aerospace. Ile będą trwały prace? – Około 3–4 miesięcy. Mamy nadzieję, że pierwszą wyrzutnię Chunmoo dla Polski będziemy mogli zaprezentować we wrześniu na Międzynarodowym Salonie Przemysłu Obronnego w Kielcach – mówili podczas spotkania z dziennikarzami przedstawiciele producenta. Przekonywali też, że polsko-koreańska współpraca nie ogranicza się do zakupów. – Polska nie jest wyłącznie naszym klientem, jest również partnerem w produkcji elementów uzbrojenia – zapewnia Hanwha Aerospace.

W lutym powstało konsorcjum firm Hanwha Aerospace i Huta Stalowa Wola. Dzięki niemu w Polsce będzie odbywał się montaż końcowy, a w przyszłości również produkcja armatohaubic K9. – Jeśli chodzi o produkcję rakiet do Chunmoo w Polsce, to jest to możliwe, ale zależy od wielu czynników, również od polskich firm – powiedział przedstawiciel koreańskiej firmy.

Koreańczycy podkreślają, że są „bardzo otwarci na współpracę z polskim przemysłem obronnym”, a rozmowy dotyczące zakresu tej współpracy cały czas się toczą.

Ewa Korsak

autor zdjęć: Hanwha Aerospace

dodaj komentarz

komentarze


„Koalicja chętnych” szykuje kolejne działania
Piksele prawdy w morzu fałszu
NATO zwiększy produkcję broni
Cyfrowa niedyskrecja
Żołnierze na „Horyzoncie” do końca wakacji
Sportowa rewolucja na AWL-u
Powstał Komponent Obrony Pogranicza
Mundur i bokserskie rękawice
Wsparcie ma znaczenie
Paliwowy krwiobieg NATO
Dawka wiedzy na trudne czasy
Polski projekt, światowe znaczenie
Szczyt w Ankarze okiem eksperta
Szerszeń z Sochaczewa
Żywią i bronią
Wzorowa żołnierska postawa terytorialsa
Pierwszy Kormoran pod flagą NATO
Polski bezzałogowiec zaprezentowany w Ankarze
Połączeni na Bałtyku
Polski Gnom
Jak Ślązacy stali się panami własnego domu
Podium dla kajakarza, pięcioboistki i sztangisty
„Selekcja”, czyli prawda o człowieku
Piętnasty polski F-35 w powietrzu
Wojna hybrydowa trwa
Czeskie śmigłowce w Polsce przeciw dronom
Dronowy kierunek przyszłości
Mosty (nie tylko) dla Abramsów
Więcej sojuszniczych wojsk w Polsce?
MON i MSZ o szczycie NATO
Ostatnia niedziela…
Holenderskie Patrioty zostaną dłużej w Jasionce
Odznaka sprawności fizycznej po nowemu
Integracja F-35 rozpoczęta
Wyższe diety i rozłąkowe dla żołnierzy
W drodze po oficerskie gwiazdki
USA znów uderzyły w Iran
PIRX-1 na orbicie
Szef MON-u uhonorował bohaterów AK
Nowa koalicja dronowa
Prezydent RP o szczycie NATO
Tour przez garnizony
„Bezpieczny zachód” przedłużony
Śmierć w sercu Azji
Mark Rutte: nasza jedność fundamentem pokoju!
PKW Irak zostaje w Jordanii
Rząd: cele na szczyt w Ankarze osiągnięte
Borsuki i roje dronów
Pieta Michniowska
Saperzy w akcji pod wodą
Ostatni lot „Pałera”
Złoto-srebrne kajakarki, srebrni żeglarze
Przełomowe porozumienie
Rosja testuje, Polska przechwytuje
Gen wojownika
Morska bryza w dwóch odsłonach
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
„Agat. Siła i ogień”. Album już w sprzedaży
Wielki sukces podchorążych z AMW
Paczka z mundurem – pytania i odpowiedzi
Kolejny incydent z udziałem rosyjskich myśliwców
Zbrodnicza farsa
Lądowanie na fińskiej drodze, czyli Bieliki i F-16 na Ramstein Flag’26
Powiększone mosty Daglezja-S trafią do saperów
„Jak nas karmicie, tak będziemy wojować”. Dole i niedole 8 Pułku Piechoty
Vespa Battle Challenge
Marzenia częściowo spełnione

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO