moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Niszczyciele czołgów dla Wojska Polskiego

W przyszłym roku do 14 Pułku Przeciwpancernego z Suwałk trafią pierwsze, prototypowe egzemplarze niszczycieli czołgów o kryptonimie „Ottokar-Brzoza”. A licząca osiem pojazdów bateria ogniowa powinna osiągnąć gotowość operacyjną za dwa lata – zadeklarował wicepremier i minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak. Dziś została podpisana umowa ramowa na dostawy Ottokarów dla sił zbrojnych.

Porozumienie pomiędzy Agencją Uzbrojenia a konsorcjum PGZ-Ottokar w sprawie opracowania, przebadania i dostarczenia wojsku bateryjnych modułów ogniowych niszczycieli czołgów o kryptonimie „Ottokar-Brzoza” zatwierdził wicepremier Mariusz Błaszczak. Jak wyjaśniał szef MON-u, pojedyncza bateria Ottokarów będzie składać się z ośmiu pojazdów bojowych (kołowych z napędem 4×4). Każdy z nich zostanie uzbrojony w osiem przeciwpancernych pocisków kierowanych Brimstone o zasięgu 12 km.

– W baterii będą również wozy dowodzenia, wozy amunicyjne, wozy wsparcia technicznego i wozy rozpoznania. Jednostki będą więc przygotowane do tego, by sprostać wymogom dzisiejszego pola walki – podkreślał Mariusz Błaszczak. Dodał, że pierwsze prototypowe niszczyciele czołgów trafią do Wojska Polskiego w przyszłym roku. Broń ma być gotowa do walki najpóźniej w 2025 roku. – Chcemy, żeby pierwsze baterie osiągnęły gotowość operacyjną najpóźniej w ciągu najbliższych trzech lat. Myślę jednak, że ten termin możliwy jest do zrealizowania w krótszym czasie. Sądzę, że w przypadku pułku przeciwpancernego w Suwałkach będziemy mieć gotowość operacyjną za dwa lata – mówił wicepremier. Zapowiedział tym samym, że właśnie suwalski 14 Pułk Przeciwpancerny zostanie pierwszą jednostką, do której trafią Ottokary.

Film: MON

Ponadto szef MON-u zadeklarował, że pułki przeciwpancerne powstaną w każdej dywizji wojsk lądowych. Ponieważ już wcześniej plany zakładały utworzenie dwóch dodatkowych dywizji, oznacza to, że poza suwalskim powstanie jeszcze pięć pułków przeciwpancernych wyposażonych w broń, która zostanie dostarczona na mocy dzisiejszej umowy.

Liderem konsorcjum Ottokar-Brzoza, które dostarczy niszczyciele czołgów, jest Polska Grupa Zbrojeniowa S.A. W jego skład wchodzą także: Huta Stalowa Wola S.A., Mesko S.A. i Wojskowe Zakłady Elektroniczne S.A.

Sebastian Chwałek, prezes PGZ S.A., podkreśla, że projekt niszczycieli czołgów, który spółka pokazała trzy lata temu na targach MSPO w Kielcach, powstał w odpowiedzi na sprecyzowane potrzeby polskiej armii. A zrealizowanie go wspólnie z firmą MBDA UK (producent pocisków Brimstone) jest dla całej Grupy szansą na rozwój. – Cieszę się, że szybko potrafiliśmy odpowiedzieć na zapotrzebowanie Sił Zbrojnych RP. Po raz kolejny udowadniamy, że jesteśmy gotowi współpracować z partnerami zagranicznymi, i to w oparciu o transfer wiedzy i technologii, oraz wejść w światowe łańcuchy dostaw – powiedział Sebastian Chwałek.

Krzysztof Wilewski

autor zdjęć: MON

dodaj komentarz

komentarze


Nowa ścieżka finansowania
W Waszyngtonie upamiętniono sierż. Ollisa
Zagrzmiały K9 Thunder
Bezpieczeństwo to priorytet
Senat przyjął ustawę o SAFE głosami koalicji
Pentagon nad Wisłą? MON ma inny pomysł.
Konflikt na Bliskim Wschodzie przybiera na sile
System San z koreańskimi elementami
Wózki na Leopardy
Sejm uchwalił ustawę o SAFE
Trwa ewakuacja Polaków z Bliskiego Wschodu
Szlify pod lodem
Kaszubia dla lokalnej społeczności
Północnica, czyli nocne szkolenie terytorialsów
Marynarze generała Franciszka Kleeberga
Koniec olimpijskich zmagań
Opowieść o partnerstwie wojskowym Polski i USA
Nie pozwala spocząć na laurach
Nie ma nudy
Cyberatak na szpital. Do akcji ruszyli terytorialsi
Nie stracić głowy w razie zagrożenia
SAFE kością niezgody
Wojskowi w akcji po tragedii w DPS-ie
Saperzy z dronami
Zacięta walka o medale pod siatką
Zginęli, bo walczyli o wolną Polskę
„Delty” w komplecie
ORP „Wodnik” zimową porą
Krok przed wrogiem
Oko na Bałtyk
Gdy woda czy kredki są wyjątkowym prezentem
Drony w akcji: operatorzy z 17 BZ pokazali swoje możliwości
Polski bezzałogowy myśliwiec dla Turcji
Siła współpracy
Tankowanie w przestworzach
Gala MMA coraz bliżej
Przeprawy na Odrze
Stalinowski wyrok śmierci na tysiącach Polaków
Łask z amerykańską akredytacją
Buzdygany – nagradzamy najlepszych
Nowa linia kolejowa w Małopolsce
Wojna USA i Izraela z Iranem. Walki powietrzne i incydenty na morzu
Ustawa o SAFE uchwalona. Opozycja przeciw
Gen. Rozwadowski – wizjoner i zwycięzca wymazany z pamięci
Wyższa rekompensata dla rannych weteranów
Walka o pierwszą dziesiątkę
Polscy żołnierze dobrze zorientowani
Podwójny emeryt, jedno świadczenie
Nowe Abramsy do szkolenia
Nowe brygady i inwestycje WP
Wojsko ewakuuje Polaków z Bliskiego Wschodu
Lekowa tarcza państwa
Kosiniak-Kamysz: Priorytetem jest bezpieczeństwo
Kosiniak-Kamysz: Pieniądze z SAFE są bardzo potrzebne
New Line of Financing
Rośki i Borsuki kuszą SAFE-m
Nowe zdolności podniebnego strażnika
Kosmiczny nadzór
Strzelnice wojskowe: reaktywacja
Iran grozi „otwarciem wielkich bram ognia”
Piekło „Pługa”
Polska w NATO: od aspiranta do filaru wschodniej flanki
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na mieszkanie
Together on the Front Line and Beyond
Ośmioro żołnierzy-lekkoatletów na podium halowych MP

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO