moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Posłowie o nowych zasadach awansów w armii

Możliwość przeniesienia żołnierza na niższe stanowisko, wprowadzenie oceny wzorowej w opiniowaniu oraz wyższe wymagania dla przyszłych oficerów – to najważniejsze zmiany w ustawie pragmatycznej, nad którymi pracowali dziś posłowie z podkomisji obrony narodowej.


Posłowie dyskutowali m.in. nad zmianami dotyczącymi przechodzenia żołnierzy do korpusu oficerskiego. Dziś wystarczy, że ma on licencjat, jednak po wejściu w życie nowelizacji będzie musiał mieć tytuł magistra. Przewodniczący podkomisji Mariusz A. Kamiński (PiS) dopytywał przedstawicieli resortu obrony, czy konieczne jest podwyższanie wymogów, skoro wcześniej zapewniano podoficerów, że do awansu wystarczą studia pierwszego stopnia. – Wojskowi powinni stale podnosić swoje kwalifikacje. Skoro mamy ponad tysiąc szeregowych, którzy ukończyli studia II stopnia, to tym bardziej powinniśmy tego oczekiwać od kandydatów na oficerów – przekonywał gen. Andrzej Wasilewski, dyrektor Departamentu Kadr MON.

Żołnierze, którzy będą chcieli znaleźć się w korpusie oficerskim, będą także musieli uzyskać ocenę wzorową podczas opiniowania. Dziś najwyższa możliwa ocena to stopień bardzo dobry. Jednak zdaniem przedstawicieli resortu obrony narodowej należy rozszerzyć skalę ocen i wprowadzić dodatkową ocenę, przyznawaną jedynie najzdolniejszym wojskowym. – Wprowadzenie oceny wzorowej pozwoli wyłonić najlepszych spośród najlepszych – mówił gen. Wasilewski.

Mniejsze wymagania będą stawiane szeregowym, którzy chcieliby przejść do korpusu podoficerskiego. W tym przypadku wystarczy, że żołnierz uzyska ocenę bardzo dobrą. Poseł Mariusz Kamiński chciał wiedzieć, czy ten wymóg nie sprawi, że przełożeni będą blokować żołnierzowi możliwość awansu. – Decyzja o przeniesieniu żołnierza do korpusu podoficerów nie opiera się wyłącznie na ocenie indywidualnej wydanej przez jego przełożonego. Nie sądzę, by nowy przepis stał się narzędziem do blokowania awansu – zapewniał gen. Wasilewski.

Nowelizacja wprowadza także przepis mówiący, że szeregowy może awansować dopiero po 5 latach służby. W szczególnych wypadkach okres ten może zostać skrócony do 3 lat.  

Żołnierz będzie miał możliwość przyjęcia stanowiska etatowego niższego niż wynikałoby to z jego stopnia wojskowego. Zgodnie z propozycją MON byłoby to możliwe w szczególnych wypadkach: gdy zostanie zlikwidowane dotychczasowe stanowisko żołnierza lub gdy wojskowy znajduje się w rezerwie kadrowej i czeka na etat zgodny z jego stopniem wojskowym. Oczywiście, przeniesienie byłoby możliwe jedynie za zgodą wojskowego. Według obecnych przepisów nawet jeśli żołnierz chce zająć niższe stanowisko niż przypisane do jego stopnia wojskowego, nie może tego zrobić. – To prowadzi do paradoksalnych sytuacji. Niedawno oficer, który miał zaszeregowanie na generała dywizji, chciał wystartować w konkursie na stanowisko w strukturach NATO. Nie mógł tego jednak zrobić, ponieważ było to stanowisko pułkownikowskie, a on był generałem dywizji – mówił gen. Wasilewski.   

Posłowie zastanawiali się również nad propozycjami zmian dotyczących egzaminów ze sprawności. – Niestety, rzecz wymaga doprecyzowania, bo około 10 proc. żołnierzy uchyla się przed zdawaniem egzaminu – informował gen. Wasilewski.

MON chciałoby, aby każdy żołnierz miał obowiązek zdania egzaminu w trakcie roku kalendarzowego. Egzaminy byłyby organizowane raz w miesiącu, a nie dwa razy do roku, jak jest obecnie. W ten sposób zmniejszyłaby się liczba żołnierzy, którzy swoją nieobecność na sprawdzianie usprawiedliwiają obowiązkami służbowymi.

JT

autor zdjęć: st. chor. sztab. Adam Roik (Combat Camera DOSZ)

dodaj komentarz

komentarze


Nowe możliwości bydgoskich WZL
 
Walka, która poruszyła Europę
Spędź ferie z WOT
Bez AK, ale nadal w walce
Czternaścioro żołnierzy w składzie na igrzyska w Pekinie
Komandosi w rumuńskiej Transylwanii
W Brukseli o przyszłości NATO
Konkurs pamięci o Katyniu
Nie żyje żołnierz z 9 Brygady
Wiedza, która ratuje życie
Wandea – heroizm i ludobójstwo
Gotowi na arktyczne zimno
Minister Błaszczak zakażony COVID-19
Biden o kryzysie we wschodniej Europie
USA ostrzej o sytuacji wokół Ukrainy
Dziesięcioro żołnierzy w dziesiątce najlepszych sportowców Polski
Laboratoria specjalnego przeznaczenia
Otwarte bramy Auschwitz
Nowe garaże dla Leopardów
Survival w Kosowie
Wyzwoliciele bez wyzwolenia
PKW Rumunia po raz dziesiąty
Jedyne takie laboratorium w Polsce
Jakie zmiany dla podchorążych?
Jak Perun z Piratem
Pierwszy krok do zawodowców
Strzały na granicy
Socjalne wsparcie dla żołnierzy służących na granicy
Oczy na wschodnią flankę
Na wolność przez dwa mury
Zima, skały i kawalerzyści
(Nie)ludzka broń Łukaszenki
Saperzy rozminowują Kłaj
Polacy zakończyli dowodzenie Tarczą Przeciwminową
Rodzeństwo na medal
Sojusznicy solidarni wobec Ukrainy
Walczą o tytuł Mistrza EkstraKlasy Wojskowej
Legionowski szpital niemal gotowy
W BBN o sytuacji na granicy
Spotkanie Rady NATO–Rosja
Więcej pieniędzy i nowe dodatki dla żołnierzy
Polska marynarka ćwiczy z siłami NATO
Na granicy (na razie) spokojniej
Szpital w Legionowie czeka na pierwszych pacjentów
Przygotowania do produkcji wież ZSSW-30
Misja nie tylko wojskowa
Szer. Karolina Bosiek mistrzynią Europy
NATO i USA: Jesteśmy gotowi na każde rozwiązanie
Nauka kruszenia lodu
Zwiad w górach? Ruszamy zimą
Prezydent Duda rozmawiał z sekretarzem generalnym NATO
Zielony, żółty czy czerwony?
Rekordowy ćwierćmaraton w Słupsku
Świadczenie motywacyjne dla żołnierzy
Polska członkiem Eurokorpusu
Keeping Guard on Integrity
Polska szóstym członkiem Eurokorpusu
Nowa Rada przy prezydencie

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO