moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Trzy arsenały talibów zlikwidowane

Pociski rakietowe, granaty moździerzowe oraz kilkaset kilogramów materiałów do produkcji ładunków wybuchowych znajdowało się w trzech ukrytych składach na terenie prowincji Ghazni w Afganistanie. W ostatnich kilku dniach zlikwidowali je polscy żołnierze.


– W pierwszym z nielegalnych magazynów, znajdującym się na północ od Ghazni, wykryto 10 granatów moździerzowych kalibru 82 mm, 2 pociski kalibru 122 mm i 3 pojemniki z materiałami wybuchowymi domowej produkcji (HME) z komponentami do produkcji improwizowanych urządzeń wybuchowych – informuje mjr Dariusz Osowski, rzecznik prasowy Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Afganistanie.  

Akcję przejęcia składów przeprowadzili żołnierze Wojsk Specjalnych i Zespołu Szybkiego Reagowania Grupy Rozpoznawczej na podstawie informacji wojskowego kontrwywiadu.

Z kolei drugi skład wykryto dzięki informacjom z bezpilotowca. W tym arsenale znajdowały się 4 granaty moździerzowe kalibru 85 mm, 6 granatów moździerzowych kalibru 82 mm, 2 pociski kalibru 122 mm, 3 kanistry z materiałem wybuchowym domowej roboty oraz pocisk do granatnika. – Operacja przejęcia składów była obarczona ryzykiem, ponieważ znajdował się on w pobliżu zabudowań, kilkadziesiąt metrów od meczetu – mówi mjr Marek Pietrzak, rzecznik prasowy Dowództwa Operacyjnego, które odpowiada za misje polskich żołnierzy. 

W trzecim składzie znajdowało się: 300 kg HME (materiały do produkcji ładunków wybuchowych), 18 granatów PG-7 i jeden pocisk rakietowy kalibru 107 mm.

Amunicja i materiały wybuchowe znalezione w arsenałach talibów zostały zbadane przez specjalistów z Zespołu Rozpoznania Środków Walki, a następnie zniszczone przez żołnierzy z Grupy Neutralizacji Materiałów.

To kolejny sukces XIII zmiany Polskiego Kontyngentu Wojskowego, która oficjalnie tydzień temu rozpoczęła służbę na misji w Afganistanie. Kilka dni temu żołnierze wspólnie z Afgańczykami schwytali Samiullahhaqa Maulawi Sahiba, jednego z najbardziej poszukiwanych afgańskich terrorystów. Dowodził on grupą rebeliantów, która organizowała zamachy na wojska koalicji.

DK

autor zdjęć: Bogusław Politowski, PKW Afganistan

dodaj komentarz

komentarze


Nowe centrum badawcze w Jaśle
Odbić farmę z rąk przeciwnika
Polskie F-16 wróciły z Grecji
Wypadek w PKW UNIFIL
„Końca cywilizacji” w Iranie na razie nie będzie
Kilometry pamięci: motocykliści w hołdzie kolegom
Czekamy na F-35
Groźny incydent w Libanie
Biało-czerwona na Monte Cassino
Bez zmian w emeryturach
Bieg ku pamięci bohaterów
WAT wzmacnia „opelotkę”
Sprawdzian dla zawiszaków
Równanie z „Iksem”
F-35 Husarz lada moment w Polsce! Latający multitool
Jak wojsko chroni lotniska?
Celne oko strzelców z „armii mistrzów”
Czerwieńsze będą…
Koniec odliczania, wielki dzień Wojska Polskiego
Będą rozmowy w sprawie wojsk US Army w Polsce
Ostatni most
Rosyjskie myśliwce przechwycone nad Bałtykiem
Polsko-estońska współpraca
Żołnierze na podium imprez w strzelectwie i kajakarstwie
Adaptacja i realizm
Masz problem prawny? Pomogą studenci ASzWoj-u
Witajcie w domu, Husarze!
Husarze już w Polsce!
Polski wkład w San
Rekordowy XII Ćwierćmaraton Komandosa
Rumuni rozdzielają środki z SAFE
Szkarłatne obroże dla najlepszych czworonogów
Wojsko szuka specjalistów. Sprawdź, czy masz kwalifikacje
Początek wielkiej historii
Od cyberkursu po mundurówkę
Wojsko zaprasza rodziny
Syndrom Karbali
Ryś w boksie
Generał z cienia
Huta Częstochowa bliżej wojska
Trump: dodatkowe 5 tys. żołnierzy do Polski
Strzelnice w Świętoszowie na nowo
Florecista i kajakarka na pucharowym podium
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Szef MON-u: Nie ma decyzji o redukcji sił USA w Polsce
Szef MON-u o obecności wojsk USA: reorganizacja, nie redukcja
Poznaj tajemnice Husarza
Zmiana resortowych planów: jeszcze więcej OPW
NATO i USA o Iranie
Śladami „Rudego 102”, czyli jak Żagań stał się planem filmowym?
Oddawanie krwi to cichy akt odwagi
Wyższe diety i rozłąkowe dla żołnierzy
Australijską armią będzie dowodzić kobieta
Śledztwo w sprawie „snajperskiego safari”
Symbol skupiający wiele znaczeń
Desant na Odrze
Pilecki – mniej znane oblicze bohatera

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO