moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Kolejka chętnych na studia w Szkole Orląt

Już trzech kandydatów walczy o jedno miejsce na studiach w Wyższej Szkole Oficerskiej Sił Powietrznych. Chętnych będzie na pewno więcej, bo podania o przyjęcie można składać do końca marca 2013 r. Uczelnia przygotowała dla podchorążych 62 miejsca. Pierwsi zainteresowani przechodzą właśnie badania lekarskie.


W tym roku akademickim szkoła rozpocznie szkolenie 45 pilotów i 17 nawigatorów. Uczelnia nie może narzekać na brak zainteresowania. – Już teraz mamy prawie dwustu chętnych. Z doświadczenia wiem jednak, że będzie ich dużo więcej. Zainteresowani najczęściej zgłaszają się do nas w ostatniej chwili. Wtedy z reguły otrzymujemy 20–30 wniosków dziennie – mówi ppłk Janusz Chojecki, rzecznik szkoły.

Wielu chce służyć jako pilot czy nawigator, nie każdy się jednak nadaje. Oprócz spełnienia wymogów formalnych, takich jak skończone 18 lat, polskie obywatelstwo, niekaralność i zdana matura, jest również wymagana świetna kondycja fizyczna i doskonałe zdrowie. Kandydaci muszą zrobić wiele badań lekarskich i psychologicznych w rejonowych wojskowych komisjach lekarskich. Muszą też przejść specjalistyczne badania w Wojskowym Instytucie Medycyny Lotniczej w Warszawie. Na służbę w powietrzu nie mają szans osoby na przykład z urazami kręgosłupa, słabym wzrokiem lub nadciśnieniem.

Takie badania przechodzi właśnie część spośród dwustu kandydatów, którzy już się zgłosili do szkoły. – Zbyt wcześnie jeszcze, by stwierdzić, ilu chętnym zdrowie pozwoli zakwalifikować się do kolejnych etapów, bo badania wciąż trwają. Przyznaję jednak, że w ostatnich latach najwięcej osób odpadało właśnie na testach medycznych i psychologicznych – tłumaczy ppłk Chojecki. Tylko w ubiegłym roku co piąty kandydat został uznany za niezdolnego do służby wojskowej.

Kandydatów na pilotów odrzutowców, samolotów transportowych i śmigłowców, którym powiedzie się na etapie lekarskim, czeka tzw. szkolenie selekcyjne. – To finansowany przez wojsko dwudziestogodzinny kurs w aeroklubach, kończący się samodzielnym lotem kandydata – mówi rzecznik szkoły.

Egzaminy zaczną się w lipcu. Uczelniana komisja będzie brała pod uwagę wyniki matury z matematyki, fizyki i języka angielskiego. Dla tych, którzy na egzaminie dojrzałości nie zdawali angielskiego, komisja przeprowadzi test z jego znajomości.

Wszyscy kandydaci będą musieli zaliczyć egzamin fizyczny obejmujący testy: siły (np. podciąganie na drążku), szybkości (bieg na 50 metrów) i wytrzymałości (np. bieg na 1000 metrów) oraz pływanie na dystansie 50 metrów stylem dowolnym.

Podczas rozmowy kwalifikacyjnej będzie oceniana między innymi motywacja do służby wojskowej. W wypadku kandydatów na pilotów dodatkowo będą punktowane: uzyskany nalot, zdobyte licencje pilota, skoki ze spadochronem i zaliczone szkolenie selekcyjne.

– Wśród chętnych co roku mamy sporą grupę absolwentów liceum lotniczego w Dęblinie. Choć to osoby już w pewnym stopniu sprawdzone i z doświadczeniem lotniczym, nie jest przesądzone, że to właśnie one się dostaną – podkreśla płk Chojecki.
W ubiegłym roku podania do szkoły złożyło ponad 500 osób. Dostało się 68.

Więcej informacji o naborze do WSOSP na stronie uczelni.


O Szkole Orląt czytaj więcej na portalu polska-zbrojna.pl.

 
Promocja oficerska w Szkole Orląt   Rusza budowa centrum symulatorów
PG

autor zdjęć: Jarosław Wiśniewski

dodaj komentarz

komentarze


Na Dolnym Śląsku „Wakacje z WOT” coraz popularniejsze
 
Wyższe stawki dla niezawodowych
K2. Azjatycka pantera
Kadeci z NATO i z Korei szkolili się w Karkonoszach
Więcej na obronność, silniejsze NATO
Szczyt NATO nie tylko o wydatkach na obronność
Święto sportów walki w Warendorfie
Policjanci w koszarach WOT
Ewakuacja Polaków z Izraela
Wybierz Wydarzenie Historyczne Roku
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ratownik w akcji
Posłowie za wypowiedzeniem konwencji ottawskiej
Pociski do FA-50 i nowe Rosomaki
Planowano zamach na Zełenskiego
Generał „Grot” – pierwszy dowódca AK
Nie żyje żołnierz PKW Irak
Żołnierze PKW Irak są bezpieczni
Strażnicy polskiego nieba
USA przyłączyły się do ataku Izraela na Iran
Prawo dla kluczowych inwestycji obronnych
Policja ze wsparciem wojskowego Bayraktara
Dekapitacyjne uderzenie w Iran
Rosyjska maszyna Su-24 przechwycona przez polskie F-16
Rakiety dla polskich FA-50
Kajakami po medale
Polacy bezkonkurencyjni w górskich zmaganiach we Włoszech
Specjalsi pod nowym dowództwem
Świat F-35
Szczyt w Hadze zakończony, co dalej?
Wypadek Rosomaka
Bałtyk – wciąż bezpieczny czy już nie?
Pionierski dron
Nowa dostawa Homarów-K
ORP „Necko” idzie do natowskiego zespołu
GROM w obiektywie. Zobaczcie sami!
Podejrzane manewry na Bałtyku
Sukcesy żołnierzy na międzynarodowych arenach
Śmierć gorsza niż wszystkie
Gen. Szkutnik o planach 18 Dywizji
Polki wicemistrzyniami Europy w szabli
Zbrodnia we wsi, której już nie ma
GROM’s DNA
Polska z dodatkowym wsparciem sojuszników
Terytorialsi z Dolnego Śląska najlepiej wysportowani
Inwestycja w żołnierzy
Dzień, który zmienił bieg wojny
NATO przechodzi do działania
Historyczne zwycięstwo ukraińskiego F-16
Żołnierze WOT-u szkolili się w Słowenii
„Swift Response ‘25”, czyli lekka piechota w ciężkim terenie
Podróż w ciemność
Żołnierze z 10 Brygady Kawalerii Pancernej powalczą w IV lidze
Flyer, zdobywca przestworzy
Odbudowa obrony cywilnej kraju
Pierwsze oficerskie gwiazdki
The Power of Infrastructure
Pestki, waafki, mewki – kobiety w Polskich Siłach Zbrojnych
Marynarka świętuje i zaprasza na okręty

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO