moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Parlamentarzyści UE o bezpieczeństwie Europy

Kluczowe jest podjęcie szybkich decyzji o uruchomieniu dużych środków na przemysł i zakupy obronne – mówił wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz podczas europejskiej konferencji na temat wspólnej polityki zagranicznej, bezpieczeństwa i obrony. Dwudniowe spotkanie poświęcone inwestycjom w bezpieczeństwo, wspieraniu Ukrainy i relacjom z USA odbywa się w Warszawie.

– Mottem polskiej prezydencji w Radzie UE jest hasło „Bezpieczeństwo, Europo!”. Musimy w Unii Europejskiej postawić na integrację i budowanie pokoju przez wspólne troszczenie się o naszą obronność – mówił Szymon Hołownia, marszałek Sejmu, otwierając w Warszawie dwudniową 26. Konferencję Międzyparlamentarną ds. Wspólnej Polityki Zagranicznej i Bezpieczeństwa oraz Wspólnej Polityki Bezpieczeństwa i Obrony. Spotkanie przedstawicieli Parlamentu Europejskiego i parlamentów narodowych jest poświęcone wymianie informacji i doświadczeń dotyczących spraw zagranicznych, bezpieczeństwa i obrony.

Jak podkreślił w swoim wystąpieniu Hołownia, Europa ma pieniądze, możliwości oraz najlepsze umysły i musi w kwestii bezpieczeństwa zacząć działać. – Musimy zainwestować 800 mld euro we wspólne projekty obronne. Europa musi sama zacząć produkować najnowocześniejsze technologie – argumentował marszałek Sejmu.

REKLAMA

O szybkim podjęciu działań w kwestii obronności mówił także Władysław Kosiniak-Kamysz, wicepremier, minister obrony. – Kluczowe jest podjęcie szybkich decyzji o uruchomieniu dużych środków na przemysł i zakupy obronne – apelował wicepremier. Szef polskiego MON-u wskazał najpilniejsze działania dotyczące bezpieczeństwa w Europie. Mówił o mobilności militarnej, czyli ustaleniu, jak wojska mają się przemieszczać pomiędzy sojuszniczymi krajami, o ochronie akwenów morskich i jednoznacznych zasadach postępowania w przypadku naruszenia ich bezpieczeństwa, konieczności zastosowania sztucznej inteligencji oraz uwzględnienia doświadczeń z wojny w Ukrainie.

Ponadto, jak mówił Kosiniak-Kamysz, Europa musi postawić na bezzałogowe statki na lądzie, morzu i w powietrzu oraz na gotowość armii do zwiększania liczebności i potencjału obronnego. Szef resortu obrony zaznaczył też, że pomoc dla Ukrainy to sprawa fundamentalna i dodał, iż zagrożenie dla Europy ze strony neoimperialnej Rosji jest bardzo poważne. W związku z tym wspomniał również o innym europejskim priorytecie, czyli ochronie wschodniej flanki UE i NATO. – Dlatego budujemy na naszej wschodniej granicy „Tarczę Wschód” – zaznaczył wicepremier. Mówił też o relacjach UE i państw Sojuszu Północnoatlantyckiego. – NATO to sojusz militarny, UE nie konkuruje z nim, lecz ma zapewniać zdolności gospodarcze i rozwój przemysłu, w tym obronnego. Te wartości muszą się uzupełniać – wyjaśniał szef MON-u. Dodał także, że relacje Unii Europejskiej z USA będą partnerskie, kiedy Europa będzie silniejsza i będzie więcej wydawać na zbrojenia. – Czas dyskusji jest za nami, przed nami czas działania – apelował Kosiniak-Kamysz.

Z polskim wicepremierem zgodził się David McAllister, przewodniczący Komisji Spraw Zagranicznych Parlamentu Europejskiego. Podkreślał on, że troska o bezpieczeństwo w Europie jest obecnie ważniejsza niż kiedykolwiek. W tym kontekście jako ważne wskazał utrzymywanie wsparcia dla Ukrainy, której bezpieczeństwo jest fundamentalne dla bezpieczeństwa UE. – Parlament Europejski wspiera decyzje Rady UE, która proponuje gwarancje bezpieczeństwa dla Ukrainy ze strony Unii – deklarował McAllister. Mówił też o rozwoju programu szkoleniowego dla żołnierzy ukraińskich, w którym uczestniczą państwa unijne.

Drugą kwestią, na którą zwrócił uwagę niemiecki polityk, są relacje transatlantyckie z USA. – Ich przyszłość będzie uzależniona od tego, czy znajdziemy wspólną podstawę porozumienia pomimo płynącej ostatnio z Waszyngtonu retoryki. Jestem przekonany, że uda się nam to osiągnąć – zapewniał przewodniczący Komisji Spraw Zagranicznych PE. Dodał, że Europa musi być przygotowana na wszystkie możliwe scenariusze, dlatego powinna zacząć działać strategicznie i wzmacniać wspólnotę.

Agnieszka Pomaska (PO), przewodnicząca sejmowej Komisji do Spraw Unii Europejskiej, podkreśliła, że państwa UE są obiektem agresywnych ataków hybrydowych ze strony Moskwy i Mińska. Posłanka zaznaczyła, że trzeba się skupić na szukaniu wspólnego frontu i rozwiązań dotyczących bezpieczeństwa. Istotne jest też wsparcie dla walczącej z rosyjską agresją Ukrainy, która stanowi dziś pierwszą linię obrony UE. – Podstawą rozwiązań pokojowych dla Ukrainy jest zachowanie jej niepodległości, suwerenności i integralności terytorialnej – zapewniała Pomaska.

– Nowe wyzwania bezpieczeństwa wobec Europy wymagają naszej współpracy, innowacyjnych rozwiązań i determinacji – mówił z kolei Grzegorz Schetyna, przewodniczący senackiej Komisji Spraw Zagranicznych. Dodał, że jeśli Rosji uda się osiągnąć cele w Ukrainie, to apetyty Kremla będą rosły. – Europa musi wziąć sprawy swego bezpieczeństwa we własne ręce, trzeba dostosować strategie do obecnych zagrożeń, do potrzeby wzmacniania obronności. Polska pokazuje, że jest to możliwe – apelował Schetyna.

Podczas dzisiejszych obrad parlamentarzyści będą rozmawiać o zagrożeniach hybrydowych jako zewnętrznym czynniku destabilizującym Europę oraz o budowie nowej architektury bezpieczeństwa UE. Odbędzie się również debata o przyszłości relacji transatlantyckich. Na wtorek zaplanowano sesje na temat potrzeby budowy sił zbrojnych UE w świetle rosyjskiej agresji na Ukrainę oraz dyskusje o próbach rosyjskich zmiany granic i omijaniu unijnych sankcji w regionie Morza Bałtyckiego.

Szczegóły i program konferencji znajdziemy na stronie poświęconej polskiej prezydencji w Radzie UE. Zachęcamy, aby śledzić obrady na żywo online na YouTube Sejmu RP.

Konferencja Międzyparlamentarna ds. Wspólnej Polityki Zagranicznej i Bezpieczeństwa oraz Wspólnej Polityki Bezpieczeństwa i Obrony odbywa się dwa razy do roku w państwie sprawującym prezydencję w Radzie UE. Uczestniczą w niej delegacje poszczególnych parlamentów narodowych państw członkowskich UE (głównie komisji spraw zagranicznych i obrony) oraz delegacja Parlamentu Europejskiego.

Anna Dąbrowska

autor zdjęć: 1 MBA, Anna Strzyżak/ Kancelaria Sejmu

dodaj komentarz

komentarze


Wołyń – pamiętamy
 
Umacnianie ściany wschodniej
Planowano zamach na Zełenskiego
Sejm zakończył prace nad nowelizacją ustawy o obronie ojczyzny. Teraz czas na Senat
Rosyjska maszyna Su-24 przechwycona przez polskie F-16
Tłumy na zawodach w Krakowie
Sukcesy żołnierzy na międzynarodowych arenach
K9 i FlyEye na poligonie w Ustce
Cybermiasteczko na Festiwalu Open’er
Miliardowe wsparcie dla PGZ
Generał „Grot” – pierwszy dowódca AK
Ostatnia niedziela…
Bezpieczniejsza Europa
Zatrzymania na granicach
Korzystne zmiany w dodatkach dla sił powietrznych
W tydzień poznali smak żołnierskiego fachu
Odbudowa obrony cywilnej kraju
Czarne Pantery, ognia!
Flyer, zdobywca przestworzy
Dzieci wojny
Ewakuacja Polaków z Izraela
Pół tysiąca terytorialsów strzeże zachodniej granicy
Radar na bezpieczeństwo
Posłowie za wypowiedzeniem konwencji ottawskiej
Dekapitacyjne uderzenie w Iran
Potrzebujemy najlepszych
PGZ buduje suwerenność amunicyjną
USA przyłączyły się do ataku Izraela na Iran
Niebezpieczne incydenty na polsko-białoruskiej granicy
Ratownik w akcji
Wyższe stawki dla niezawodowych
Podejrzane manewry na Bałtyku
Najtrudniejsze w służbie na polsko-białoruskiej granicy jest…
12 tys. żołnierzy gotowych do działania
Alert pogodowy. Żołnierze są najbliżej zagrożonych miejsc
Pierwszy polski lot Apache’a
W drodze do amunicyjnego bezpieczeństwa
Pancerny drapieżnik, czyli Leopard 2A5
Odznaczenia za misję
Kajakami po medale
Nowe Abramsy już w Wesołej
Czarna Pantera celuje
Armia pomoże służbom na zachodniej granicy
GROM w obiektywie. Zobaczcie sami!
Nawrocki przedstawia kierownictwo BBN-u
Lotnicy uratowali Wielką Brytanię
„Niegościnni” marynarze na obiektach sportowych w Ustce
ORP „Necko” idzie do natowskiego zespołu
Pełna mobilizacja. Żołnierze ruszają na tereny zagrożone powodzią
Międzynarodowy festiwal lotnictwa. Zbliża się Air Show Radom 2025
Dwa tygodnie „rozgryzania” Homara-K
Rekompensaty na ostatniej prostej
Pracowity pobyt w kosmosie
Śmierć gorsza niż wszystkie
Blue Force vs Red Force w Orzyszu
Żołnierze WOT-u szkolili się w Słowenii
Demony wojny nie patrzą na płeć
Nie żyje żołnierz PKW Irak
Broń przeciwko wrogim satelitom
Niemal 500 absolwentów AWL-u już oficjalnie oficerami WP
BWP-1 – historia na dekady
Polacy i Holendrzy razem dla obronności
Święto sportów walki w Warendorfie
Żołnierze PKW Irak są bezpieczni
Pestki, waafki, mewki – kobiety w Polskich Siłach Zbrojnych

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO