moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Półmaraton Komandosa – pękła bariera tysiąca

Pętlę wytyczoną w Lesie Bemowskim czterokrotnie pokonało aż 918 biegaczy i 130 biegaczek startujących w XVI Półmaratonie Komandosa. Rekordowy pod względem obsady bieg wygrali: po raz pierwszy – st. szer. Andrzej Starżyński i po raz drugi – kpt. Agata Pietroszek-Domaradzka. W rywalizacji drużynowej triumfowała ekipa z Regionalnego Centrum Informatyki z Gdyni.

Przed rokiem półmaraton organizowany przez Wojskową Akademię Techniczną ukończyło ponad 800 biegaczy. Trasę w pełnym umundurowaniu polowym lub ćwiczebnym z plecakiem ważącym minimum 10 kg pokonało prawie dwukrotnie więcej uczestników niż w rekordowym pod względem frekwencji 2023. W tym roku pękła bariera tysiąca zawodników!

Biegacze podzieleni na dwie grupy ruszyli na szlak. Pierwsza tura o godz. 9.30, druga trzy godziny później. W grupie, która wystartowała wcześniej doszło do zaciętej walki o końcowe zwycięstwo pomiędzy st. kpr. Maciejem Dutkiewiczem z Mazowieckiego Oddziału Żandarmerii Wojskowej i strażakiem Łukaszem Maćkowiakiem z Ochotniczej Straży Pożarnej z Bronkowa. Ten pierwszy w zeszłym roku wygrał klasyfikację Wielkiego Szlema Komandosa, a Półmaraton Komandosa jest jednym z pięciu biegów wchodzących w skład tego elitarnego cyklu. Z kolei strażak był najlepszy na liście WSK w 2022 roku. W bezpośrednim starciu szlemowych mocarzy lepszy okazał się Maćkowiak, który wyprzedził żandarma zaledwie o trzy sekundy.

Natomiast w drugiej turze trzech zawodników uzyskało lepsze czasy od strażaka Maćkowiaka i tym samym zapewniło sobie miejsca na podium klasyfikacji generalnej XVI Półmaratonu Komandosa. Najszybszy był st. szer. Andrzej Starżyński z 4 Pułku Saperów, zwycięzca zeszłorocznego XXVIII Biegu Przełajowego o Nóż Komandosa. Uzyskał rewelacyjny czas – 1 godz. 20 min 29 s. Tak szybko tras wytyczonych w większości w Lesie Bemowskim nie pokonał żaden z wcześniejszych triumfatorów imprezy. Starżyński o 2 min 1 s wyprzedził ubiegłorocznego zwycięzcę komandoskiej „połówki” bsmt. Adama Struka z Regionalnego Centrum Informatyki z Gdyni. Z kolei trzecie miejsce zajął Ukrainiec Roman Stojanow, który na mecie zameldował się po 1 godz. 27 min 59 s biegu.

W rywalizacji kobiet również najlepsze wyniki padły w drugiej turze. Po raz drugi w karierze zwyciężczynią Półmaratonu Komandosa została kpt. Agata Pietroszek-Domaradzka z Akademii Wojsk Lądowych we Wrocławiu. Po raz pierwszy triumfowała w 2017 roku, kiedy wrocławską AWL reprezentowała będąc podchorążym. W ósmej edycji imprezy uzyskała czas 1 godz. 57 min 49 s. W tym roku pobiegła jeszcze szybciej – finiszowała po 1 godz. 54 min 6 s biegu. Druga w drugiej turze była ppor. Michelle Garst-Lotka z Regionalnego Centrum Informatyki w Gdyni. Pierwsza mistrzyni Wojska Polskiego w pokonywaniu toru przeszkód w ośrodku sprawności fizycznej przegrała z oficerem z Wrocławia o 1 min 46 s. Natomiast trzecie miejsce w generalnej klasyfikacji wywalczyła najlepsza zawodniczka w rywalizacji w pierwszej turze – Magdalena Wysłuch z 3 Regionalnej Bazy Logistycznej w Krakowie.

W klasyfikacji drużynowej, do której zaliczały się wyniki trzech najlepszych zawodników z poszczególnych ekip, o zwycięstwo rywalizowało 59 reprezentacji. Triumfował team, którego najmocniejszym punktem był drugi zawodnik w klasyfikacji indywidualnej bsmt Adam Struk. Drużyna Regionalnego Centrum Informatyki z Gdyni wyprzedziła o ponad 25 minut ekipę wystawioną przez Mazowiecki Oddział Żandarmerii Wojskowej. Trzecią pozycję zajęła drużyna 6 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej. 

Wyniki

Mężczyźni

1. st. szer. Andrzej Starżyński (4 Pułk Saperów Dęblin) 1 godz. 20 min 29 s
2. bsmt Adam Struk (Regionalne Centrum Informatyki Gdynia) 1 godz. 22 min 30 s
3. Roman Stojanow (Ukraina) 1 godz. 27 min 59 s
4. Łukasz Maćkowiak (Ochotnicza Straż Pożarna Bronków) 1 godz. 33 min 41 s
5. st. kpr. Maciej Dutkiewicz (Mazowiecki Oddział Żandarmerii Wojskowej) 1 godz. 33 min 44 s
6. por. Piotr Wijata (6 Mazowiecka Brygada Obrony Terytorialnej) 1 godz. 36 min 8 s

Kobiety

1. kpt. Agata Pietroszek-Domaradzka (Akademia Wojsk Lądowych Wrocław) 1 godz. 54 min 6 s
2. ppor. Michelle Garst-Lotka (Regionalne Centrum Informatyki Gdynia) 1 godz. 55 min 52 s
3. Magdalena Wysłuch (3 Regionalna Baza Logistyczna Kraków) 1 godz. 55 min 59 s
4. Emil Juhana Ovaska (Finlandia) 1 godz. 59 min 51 s
5. Maria Krüger Andersen (Dania) 2 godz. 10 s
6. kpr. Anna Ogorzałek (2 Korpus Polski – Dowództwo Komponentu Lądowego) 2 godz. 1 min 25 s

Drużynowo

1. Regionalne Centrum Informatyki Gdynia (Adam Struk, Karol Litwin, Mariusz Kaczykowski) 4 godz. 52 min 34 s
2. Mazowiecki Oddział Żandarmerii Wojskowej (Maciej Dutkiewicz, Łukasz Klim, Jakub Łoboda) 5 godz. 18 min 15 s
3. 6 Mazowiecka Brygada Obrony Terytorialnej (Piotr Wijata, Arkadiusz Pajdosz, Łukasz Pochylski) 5 godz. 21 min 24 s
4. Akademia Wojsk Lądowych Wrocław 5 godz. 26 min 9 s
5. 2 Korpus Polski – Dowództwo Komponentu Lądowego 5 godz. 46 min 2 s
6. Wojskowa Akademia Techniczna 5 godz. 46 min 36 s.

SZUS

autor zdjęć: WAT / MoonLine Media

dodaj komentarz

komentarze


Polski wkład w operację „Overlord”
Prezydent RP o szczycie NATO
Barakudy z Polski
Pieta Michniowska
„Iks” nasz powszedni
Szkolenia załogi okrętu podwodnego – już w sierpniu
Pobudka 5:30 i ostra taktyka. Przetrwasz te 27 dni?
Mundur w paczkomacie
Zatrzymać drona
Twarzą w twarz
Sztuka tworzenia kryptonimu
NATO liczy wydatki przed szczytem
Rząd: cele na szczyt w Ankarze osiągnięte
Przełomowe porozumienie
Westerplatte zmieni się nie do poznania
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Holenderskie Patrioty zostaną dłużej w Jasionce
Nowy mechanizm wsparcia obronności kraju
Miliardy na obronność
Podróż w ciemność
Bez zmian w emeryturach
Żołnierze na „Horyzoncie” do końca wakacji
Drony na Legii
Dronowy kierunek przyszłości
PKW Irak zostaje w Jordanii
Szerszeń z Sochaczewa
„Agat. Siła i ogień”. Album już w sprzedaży
Jarzębina i nowe miny przeciwpiechotne
Paliwowy krwiobieg NATO
Studenci w koszarach
Ostatnia niedziela…
Piętnasty polski F-35 w powietrzu
Królowa wspinaczki kończy karierę
Airbus A330 MRTT
Wyższe diety i rozłąkowe dla żołnierzy
„Przychodzimy, by pokazać, że nie zapominamy”
PIRX-1 na orbicie
USA znów uderzyły w Iran
Podium dla kajakarza, pięcioboistki i sztangisty
Jak Ślązacy stali się panami własnego domu
Wsparcie ma znaczenie
Kosmiczna współpraca Polski i Stanów Zjednoczonych
Przełomowe zdolności artylerzystów
Medale za typowo wojskowe dyscypliny
Zmiana na szczytach US Army w Europie
Mistrzyni pożegnała się z polską publicznością
Odznaka sprawności fizycznej po nowemu
Dowództwo RSZ celebrowało swoje święto
Sojusznicza medycyna pola walki
Tropem tajemnic z przeszłości
Równanie z „Iksem”
Rutte: NATO jak drużyna piłkarska
Lądowanie na fińskiej drodze, czyli Bieliki i F-16 na Ramstein Flag’26
Nadchodzą zmiany
Szkolenie pilotów F-35 nabiera tempa
Gdzie w tym roku powstaną nowe strzelnice?
Domek Pilota w LAW otwarty
NATO zwiększy produkcję broni
Rotacja wojsk USA do Polski będzie wznowiona
Zbrodnicza farsa
Śmierć w sercu Azji
Kajakarze i pięcioboista na medal!
Szczyt w Ankarze okiem eksperta
Pierwszy Kormoran pod flagą NATO
Czeskie śmigłowce w Polsce przeciw dronom
Mark Rutte: nasza jedność fundamentem pokoju!
Polski bezzałogowiec zaprezentowany w Ankarze
Mundur i bokserskie rękawice
Zdolności do produkcji tylko dla zaufanych

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO