moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Pete Hegseth: Mamy podobny etos wojownika

Łączy nas niezrównana więź. Wiemy, że na Polskę można liczyć – mówił Pete Hegseth, sekretarz obrony Stanów Zjednoczonych, po rozmowie z wicepremierem Władysławem Kosiniakiem-Kamyszem. Omawiano m.in. kwestie współpracy polsko-amerykańskiej i wsparcia z USA. – Zarządzenia o wstrzymaniu finansowania różnego rodzaju programów nie obejmują Polski – poinformował szef MON-u.

Sekretarz obrony USA spotkał się dziś w Warszawie z wicepremierem Władysławem Kosiniakiem-Kamyszem oraz z prezydentem Andrzejem Dudą.

– To jest wyraz naszego partnerstwa, wspólnej przyjaźni i strategii bezpieczeństwa dla Stanów Zjednoczonych, Polski, Europy i całego świata – powiedział wicepremier Kosiniak-Kamysz na wspólnej konferencji prasowej z Pete’em Hegsethem. Dziękował amerykańskiemu politykowi za to, że na miejsce pierwszej bilateralnej wizyty w Europie wybrał Polskę.

– Sojusz polsko-amerykański nigdy nie był tak silny jak teraz. Jesteśmy w stanie zrobić wszystko, żeby go z dnia na dzień jeszcze bardziej rozwijać. Na to się umówiliśmy, na wspólne inwestycje, wspólne gwarancje bezpieczeństwa, na podnoszenie swoich zdolności obronnych – wymieniał wicepremier. Władysław Kosiniak-Kamysz dodał, że rozmawiano również o kolejnych zakupach wojskowego sprzętu, które Polska będzie robić w Stanach Zjednoczonych oraz o współpracy firm zbrojeniowych. – Po to, by podnosić zdolności produkcji, szczególnie amunicji – wyjaśniał.

Film: Anita Blinkiewicz, Aleksander Kruk / ZbrojnaTV

Jednocześnie szef MON-u podkreślił, że Polska „może i powinna być hubem infrastrukturalnym, serwisowym, ekonomicznym dla Stanów Zjednoczonych”. – Naszą strategią jest być transatlantykiem, który łączy Stany Zjednoczone z Europą, bo Polska jest najlepiej do tego przygotowana i najlepiej rozumie działania, które USA dzisiaj prowadzą – zapewnił Władysław Kosiniak-Kamysz. I zadeklarował: – Chcemy, żeby tutaj było centrum serwisowe dla sprzętu amerykańskiego, z którego korzystają nasi sojusznicy na wschodniej flance NATO.

Ale to niejedyne tematy spotkania. Władysław Kosiniak-Kamysz przekazał, że ma bardzo dobrą informację dotyczącą amerykańskiego przeglądu wydatków. Chodzi o fundusz Foreign Military Financing, z którego środki USA przekazują m.in. na rzecz modernizacji polskiej armii. – Zarządzenia prezydenta Donalda Trumpa o wstrzymaniu finansowania różnego rodzaju programów wsparcia, modernizacji, transformacji nie obejmują Polski. Bardzo dziękuję za decyzję w tej sprawie – powiedział minister obrony. Jak podkreślił, to dowód bardzo dobrych kontaktów z Waszyngtonem.

Także Pete Hegseth mówił o niezachwianej więzi USA z Polską. – Przyjechaliśmy tutaj, żeby wzmocnić te słowa – powiedział. Podkreślił, że to nie przypadek, że jego pierwsza europejska bilateralna wizyta odbywa się właśnie w Polsce. – Ta symbolika jest bardzo wymowna. Postrzegamy Polskę jako modelowego sojusznika na kontynencie europejskim, który chce inwestować nie tylko w swoją obronność, lecz również w obronę całego kontynentu – powiedział szef Pentagonu.

Zapewniał, że polsko-amerykańskie relacje są silne. – Polska jest strategicznym, frontowym partnerem na wschodniej flance NATO. Sprawdzonym sojusznikiem, nie tylko w słowach, ale i w czynach – mówił Hegseth. – Nie ma bardziej prawdziwego przyjaciela i trudniejszego przeciwnika niż polski żołnierz. Byliśmy razem w Iraku, Afganistanie – przypominał. – Wiemy, że na Polskę zawsze można liczyć – dodał.

Kolejny raz chwalił też nasz kraj za wydatki na obronność, które w tym roku zostały zaplanowane na poziomie 4,7% PKB.

Odpowiadając na pytania dziennikarzy, sekretarz obrony USA powtórzył, że mało realistyczne jest przywrócenie granic Ukrainy sprzed 2014 roku. Jednocześnie zastrzegł: – Jak będą wyglądały te granice, zobaczymy. Część rozmów będzie toczyła się z udziałem naszego prezydenta, Wołodymyra Zełenskiego, Władimira Putina. Prawdopodobnie również Europa będzie w tę dyskusję zaangażowana – powiedział.

Hegseth odniósł się także do kwestii ewentualnego wysłania żołnierzy USA do Ukrainy po zakończeniu konfliktu. – Nie sądzę, żeby prezydent Trump tego chciał. Europejczycy powinni to rozwiązać i nie będzie raczej żołnierzy amerykańskich w Ukrainie – powiedział sekretarz obrony USA. Powtórzył również, że członkostwo Ukrainy w NATO nie jest kwestią braną pod uwagę podczas negocjacji pokojowych między Kijowem i Moskwą.

Po południu szef Pentagonu spotkał się z prezydentem Andrzejem Dudą. Zwierzchnik sił zbrojnych przekazał, że rozmowa była długa i w cztery oczy. Poinformował też, że niedługo do Polski przyjedzie specjalny wysłannik USA do spraw Ukrainy gen. Keith Kellogg.

Prezydent odniósł się też do oczekiwań nowej administracji w USA. – Będziemy wspierali politykę prezydenta Donalda Trumpa, aby w NATO także została podjęta decyzja o zwiększeniu minimalnego progu wydatków na obronność – zadeklarował Andrzej Duda.

Anita Blinkiewicz

autor zdjęć: st. kpr. Wojciech Król/MON

dodaj komentarz

komentarze

~Czcibor
1739792280
Bardzo dobrze że z nimi trzymamy, sojusz z USA jest dla nas dużo lepszy niż z Niemcami i Francją.
6B-15-E9-EC

NATO ćwiczy wśród fińskich wysp
Rosja usuwa polskie symbole z cmentarza w Katyniu
Zwrot na Bałtyk
Najmłodszy żołnierz generała Andersa
Po co wojsku satelity?
Plan na WAM
Noc Dnia Podchorążego
Szeremeta niepokonana na ringu w Budapeszcie
AW149 – moc kawalerii powietrznej!
GROM w obiektywie. Zobaczcie sami!
Sejm za Bezpiecznym Bałtykiem
Sukces bezzałogowego skrzydłowego
Polscy marynarze na misjach
Więcej Herculesów dla Abramsów
Militarne Schengen
MSPO 2025 – serwis specjalny „Polski Zbrojnej”
Niebo pod osłoną
Wojsko przetestuje nowe technologie
Rządy Polski i Niemiec wyznaczają kierunki współpracy
Pancerniacy jadą na misję
Skytrucki dla Niemiec
Zmierzyli się z własnymi słabościami
Szef MON-u z wizytą we Włoszech
Czwarta dostawa Abramsów
Pomorscy terytorialsi w Bośni i Hercegowinie
107 lat polskiej Marynarki Wojennej
Nowe Kraby w Sulechowie
Wojska amerykańskie w Polsce pozostają
Niepokonani koszykarze Czarnej Dywizji
AW149 made in Poland
PKO Bank Polski z ofertą specjalną dla służb mundurowych
Polski „Wiking” dla Danii
Norweska broń będzie produkowana w Polsce
Żołnierze z „armii mistrzów” czekają na głosy
F-35 z Norwegii znowu w Polsce
Gotowi na zagrożenia cyfrowe
Mundurowi z benefitami
Dzień wart stu lat
Nowe zasady dla kobiet w armii
Najdłuższa noc
Komplet medali wojskowych na ringu
Nitro-Chem stawia na budowanie mocy
Najlepsi w XXII Maratonie Komandosa
Formoza – 50 lat morskich komandosów
Wojskowy bus do szczęścia
Razem na ratunek
Nietypowy awans u terytorialsów. Pierwszy taki w kraju
Wojsko na Horyzoncie
Polska i Francja na rzecz bezpieczeństwa Europy
Pociski rakietowe dla Husarzy
wGotowości do reakcji
Celne oko, spokój i wytrzymałość – znamy najlepszych strzelców wyborowych wśród terytorialsów
The Darker, the Better
Szczyt europejskiej „Piątki” w Berlinie
Wojsko ma swojego satelitę!
Wojskowe przepisy – pytania i odpowiedzi
Kapral Bartnik mistrzem świata
Gdy ucichnie artyleria
W krainie Świętego Mikołaja
Polska niesie ogromną odpowiedzialność
Ograniczenia lotów na wschodzie Polski
Uczelnie łączą siły
Premier ogłasza podwyższony stopień alarmowy

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO