moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Wielkie inwestycje w krakowskim szpitalu wojskowym

Aby Komponent Wojsk Medycznych był silny, szpitale wojskowe, personel i wszyscy żołnierze, którzy służą w wojskowej służbie zdrowia, muszą być jak najlepiej przygotowani – mówił dziś szef MON-u Władysław Kosiniak-Kamysz w 5 Wojskowym Szpitalu Klinicznym z Polikliniką. Tamtejsza Klinika Chirurgii Ogólnej i Onkologicznej wzbogaciła się o najnowocześniejszy sprzęt medyczny.

W Klinice Chirurgii Ogólnej i Onkologicznej 5 Wojskowego Szpitala Klinicznego z Polikliniką w Krakowie od kilku dni montowany jest sprzęt najnowszej generacji: angiograf i robot chirurgiczny Da Vinci model XI. Angiograf zapewnia wyjątkową wydajność zabiegów z zakresu kardiologii interwencyjnej i zabiegów naczyniowych. Urządzenie to umożliwi nie tylko trójwymiarowe obrazowanie struktur naczyniowych, lecz także wykorzystanie danych z innych badań i połączenie ich z wyświetlanym obrazem. W ten sposób lekarze otrzymają pełną informację na temat pacjenta, co pozwoli im skutecznie i szybko przeprowadzać nawet najbardziej skomplikowane zabiegi. Dzięki angiografowi możliwe będzie błyskawiczne leczenie pacjentów ze świeżym zawałem, implantacja rozruszników serca oraz korekta wad strukturalnych mięśnia sercowego. Nowa pracownia angiograficzna będzie częścią powstającego w szpitalu Ośrodka Interwencji Sercowo-Naczyniowych. Z kolei robot da Vinci to najnowsza, czwarta generacja robotycznego systemu chirurgicznego zapewniającego wysoki standard zabiegów małoinwazyjnych.

– Robot chirurgiczny da Vinci będzie służył Wojsku Polskiemu oraz mieszkańcom Małopolski i całego kraju, którzy będą tutaj przyjeżdżać na najbardziej precyzyjne operacje. I Kraków nie jest jedynym ośrodkiem, który w najbliższych dniach uzyska robota da Vinci. Do tego dochodzą szpitale wojskowe we Wrocławiu, w Szczecinie, Bydgoszczy. Wojskowy Instytut Medyczny w Warszawie już może poszczycić się tym sprzętem i dokonywanymi operacjami przy jego udziale, jest on dostępny również w Lublinie. To pokazuje, że w całej Polsce, tam, gdzie są szpitale wojskowe, są najnowocześniejsze technologie – podkreślił wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz.

Szef resortu obrony przyznał, że koszt realizacji programu robotyki w Wojskowej Służbie Zdrowia to około 55 mln zł. – Sama dotacja tylko dla szpitala krakowskiego to jest około 15 mln zł. Takich działań będzie więcej. Budujemy nowy szpital w Krakowie, inwestujemy we wszystkie nasze placówki ochrony zdrowia – dodał szef MON-u i zaznaczył, że
Kraków będzie odgrywał bardzo ważną rolę w nowo tworzonym Komponencie Wojsk Medycznych. Szczególnie, jak powiedział, w kwestii wsparcia dla wojsk specjalnych. – Komponent może być naszą marką, która będzie rozpoznawana na całym świecie. To może być najszybsza interwencja w misjach pokojowych, w wielu działaniach. Mamy superpielęgniarki, ratowników medycznych, lekarzy, personel niemedyczny, którzy są gotowi do wszelakich poświęceń – stwierdził wicepremier.

Mówiąc o budowie Komponentu Wojsk Medycznych, minister obrony zwrócił uwagę na to, że aby był on silny, szpitale wojskowe, kadra, pracownicy, oficerowie i wszyscy żołnierze, którzy służą w wojskowej służbie zdrowia, muszą być jak najlepiej przygotowani. – Sprzęt musi być najwyższej jakości, przygotowany do działań militarnych i pozamilitarnych w każdej godzinie i o każdej porze. Musimy być gotowi na najtrudniejsze scenariusze – zaznaczył Kosiniak-Kamysz.

Szef resortu obrony wspomniał również, że oprócz robota da Vinci i angiografu w krakowskim szpitalu niedługo zostanie oddany do użytku najnowocześniejszy w Krakowie tomograf. – To pokazuje skalę inwestycji w krakowski szpital i podnoszenie jego jakości. Wierzę, że w nowym budynku będzie nie tylko najnowocześniejszy sprzęt, lecz także najlepsze warunki do pracy – powiedział wicepremier.

Nowy budynek krakowskiego szpitala wojskowego z dziewięcioma nowoczesnymi salami operacyjnymi, w tym jedną hybrydową z angiografem oraz innymi nowoczesnymi rozwiązaniami technicznymi i medycznymi, ma być gotowy do końca 2026 roku.

Ostatnio do 5 WSzKzP trafił także przekazany przez Fundację Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy wysokiej klasy aparat ultrasonograficzny wyposażony w kilka różnego typu głowic i oprogramowanie umożliwiające szerokie spektrum diagnostyki. W pierwszej kolejności wykorzystywany będzie do obrazowania chorób płuc pacjentów leczonych w Klinicznym Oddziale Gruźlicy, Chorób Płuc, Alergologii i Chorób Wewnętrznych.

5 Wojskowy Szpital Kliniczny z Polikliniką tworzy obecnie siedem klinik, sześć oddziałów klinicznych, dziesięć Klinicznych Oddziałów Szpitalnych, pięć zakładów diagnostycznych, centra leczenia schorzeń, Centrum Leczenia Nowotworów Skóry i Czerniaka czy Centrum Leczenia Otyłości oraz Specjalistyczna Przychodnia Stomatologiczna, gabinety podstawowej opieki zdrowotnej, 31 poradni specjalistycznych, a także opieka środowiskowa, medycyna pracy i gabinety orzecznicze.

SZUS

autor zdjęć: Krzysztof Niedziela/ CO MON, Jacek Szustakowski

dodaj komentarz

komentarze


Rosja testuje, Polska przechwytuje
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Gen wojownika
Poskromić kolosa
Jelcze z Raciborza
PKW Irak zostaje w Jordanii
Baobaby docierają do wojska
„Agat. Siła i ogień”. Album już w sprzedaży
Triumf wojskowych lekkoatletów
Pancerne starcie
„Jak nas karmicie, tak będziemy wojować”. Dole i niedole 8 Pułku Piechoty
Szczyt w Ankarze okiem eksperta
Inwestycje w bezpieczeństwo
Polski Gnom
Złoto-srebrne kajakarki, srebrni żeglarze
Baobaby dla 18 Pułku Saperów
Atak i przejęcie dokumentów
Polska gotowa zarządzać rurociągami NATO
Wielki sukces podchorążych z AMW
„Koalicja chętnych” szykuje kolejne działania
Produkcja pocisków do Patriotów w Polsce i Ukrainie?
Rząd: cele na szczyt w Ankarze osiągnięte
Innowacje z PERUNA
NATO ćwiczy na Morzu Czarnym
Żołnierz uratował życie na wakacjach
Szef MON-u uhonorował bohaterów AK
Ostatnia niedziela…
Marzenia częściowo spełnione
Polskie Państwo Podziemne w oczach Niemców
Śmierć w sercu Azji
Wyższe diety i rozłąkowe dla żołnierzy
Pierwszy Kormoran pod flagą NATO
Baza śmigłowcowa. Miliony i strategiczne grunty
MON i MSZ o szczycie NATO
Azjatycka szansa
Wojsko stawia na „armię talentów”
Paliwowy krwiobieg NATO
Spadochronowy triumf
MSPO i PGZ strategicznymi partnerami na kolejne lata
Mark Rutte: nasza jedność fundamentem pokoju!
Więcej sojuszniczych wojsk w Polsce?
Kierunek południe, czyli letnie praktyki na „Wodniku”
Polski napęd dla Kraba i Borsuka
MON szuka dronów do zwalczania dronów
Odniesione w walce rany łączą
Paczka z mundurem – pytania i odpowiedzi
Saperzy z Bundeswehry budują „Tarczę Wschód”
Kajakiem na światowe podium
Pierwszy krok do Invictusa
Wyścig snajperów
Czeskie śmigłowce w Polsce przeciw dronom
Żołnierze na „Horyzoncie” do końca wakacji
Pieta Michniowska
Saperzy z Bolesławca usunęli ponad 40 min i bombę lotniczą
Test w stratosferze
Żołnierze PKW Rumunia ćwiczyli w Bułgarii
Kolejny Husarz w powietrzu. Tym razem we Włoszech
Wsparcie ma znaczenie

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO