moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

„Projekt Wojownik” wrócił do Giżycka

Zwrócenie uwagi na losy weteranów i ich poświęcenie, a także popularyzacja sportów walki to główne cele inicjatywy znanej jako „Projekt Wojownik”, która została zorganizowana już po raz 42. Funkcja gospodarza przypadła 15 Giżyckiej Brygadzie Zmechanizowanej, a w rolę instruktorów wcielili się m.in. wojskowi, którzy odnoszą sukcesy w sportach walki na międzynarodowych arenach.

Podczas dwudniowych zajęć w ramach 42. edycji „Projektu Wojownik”, które odbyły się 26 i 27 listopada w 15 Giżyckiej Brygadzie Zmechanizowanej im. Zawiszy Czarnego, ponad 30 uczestników z różnych jednostek wojskowych miało okazję trenować elementy mieszanych sztuk walki (MMA) pod okiem wykwalifikowanych trenerów i utytułowanych mistrzów. Gwiazdami tej odsłony „Wojownika” byli żołnierze 16 Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej: st. kpr. Robert Dochód i st. szer. spec. Sandra Kruk.

Realizacja: Jakub Zagalski, Aleksander Kruk/ ZbrojnaTV

Dochód jest mistrzem kick-boxingu w formule K-1, zdobywcą 1. miejsca w Pucharze Świata (2023), wielokrotnym medalistą Pucharów Europy oraz trzykrotnym mistrzem Polski w K-1. Z kolei Kruk jest sześciokrotną mistrzynią Polski w boksie, wicemistrzynią świata amatorek oraz brązową medalistką mistrzostw Europy. – Pierwszy raz mam kontakt z tym projektem. Jestem bardzo zadowolony, że mogę wziąć w nim udział – powiedział pierwszego dnia st. kpr. Robert Dochód, który w trakcie prowadzonych przez siebie zajęć zamierzał nie tylko przekazać uczestnikom część swojej wiedzy, lecz także zainspirować weteranów do rozpoczęcia lub kontynuowania przygody z taką formą aktywności fizycznej.

„Projekt Wojownik” to cykl zajęć edukacyjno-sportowych dla żołnierzy – weteranów misji poza granicami kraju, weteranów poszkodowanych oraz instruktorów wychowania fizycznego jednostek wojskowych wszystkich rodzajów sił zbrojnych. Do wzięcia udziału w programie są również zachęcani członkowie rodzin żołnierzy poległych na zagranicznych misjach. Celem projektu jest z jednej strony zwrócenie uwagi na los weteranów i ich poświęcenie, z drugiej zaś popularyzacja sportów walki jako skutecznego sposobu na kształtowanie charakteru, a także budowanie umiejętności oraz nauka radzenia sobie z wyzwaniami emocjonalnymi przez żołnierzy wracających z misji. – Ten projekt łączy wszystkich weteranów. Nie dzieli na weteranów poszkodowanych i pozostałych. Wszyscy jesteśmy równi i cieszymy się z tego powodu, że w 15 Giżyckiej Brygadzie Zmechanizowanej znowu możemy realizować „Projekt Wojownik” – mówił gen. bryg. Grzegorz Kaliciak, dowódca 15 BZ.

Giżycka brygada była już gospodarzem „Projektu Wojownik” w 2019 roku. Gen. Kaliciak przyznał, że ma nadzieję, iż w przyszłości jego jednostka znowu będzie mogła zorganizować te zajęcia. Zwrócił również uwagę na potrzebę docierania z podobnymi projektami do dzieci i młodzieży. – Życzyłbym sobie, żeby nasi weterani byli zapraszani do szkół, bo nasz żołnierz, który realizował zadania poza granicami kraju, to bohater, który powinien przekazywać swoją wiedzę, doświadczenia i dużo pracować z młodymi. My jesteśmy na to gotowi – skwitował generał, który sam służył w Iraku i Afganistanie oraz dowodził słynną obroną ratusza w Karbali (2004).

„Projekt Wojownik” ruszył w maju 2018 roku. Pomysłodawcą przedsięwzięcia był płk Szczepan Głuszczak, ówczesny szef oddziału multimediów Wojskowego Centrum Edukacji Obywatelskiej, który później pełnił funkcję dyrektora Centrum Weterana Działań poza Granicami Państwa.

Jakub Zagalski

autor zdjęć: kpr. Adrian Staszewski

dodaj komentarz

komentarze


WOT wspiera służby miejskie w odśnieżaniu
Kurs dla pilotów Apache’ów czas start
„Zygalski” na wodzie
ORP „Wicher” – pierwszy polski kontrtorpedowiec
Góral z ORP „Gryf”
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Amerykański szogun
Wojskowy triumf na Gali Sportu
„Dzielny Ryś” pojawił się w Drawsku
Na tronie mistrza bez zmian
Polski oficer na czele zespołu okrętów NATO
Udane starty biatlonistów CWZS-u w krajowym czempionacie
Polsko-amerykańska odpowiedź na rosnące cyberzagrożenia
Warmia i Mazury dla Polski i NATO
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Psy gryzące, tropiące i do detekcji
Polskie MiG-i dla Ukrainy
Nowe Abramsy na horyzoncie
Dwie karetki dla szpitala w Nowym Mieście nad Pilicą
Koniec bezkarności floty cieni?
Pucharowy medal na desce
Brzescy saperzy i prace rozbiórkowe
Polscy panczeniści rozbili medalowy bank ME
Czekamy na F-35
„Koalicja chętnych” o gwarancjach dla Ukrainy
Krok po kroku przez kwalifikacje
Partnerstwo Polski i Litwy
PKW „Noteć” – koniec misji
Nowa lokalizacja 18 Brygady Zmotoryzowanej
Więcej mocy dla Orki
Dyrygent w mundurze
W cieniu dumy floty
WOT wciąż pomaga w zwalczaniu skutków ataku zimy
US Army wzmacnia obecność w Niemczech
Po co Stanom Zjednoczonym Grenlandia?
Projekt ustawy o aneksji Grenlandii w Kongresie USA
„Bezpieczny Bałtyk” z podpisem prezydenta
Czas podwodniaków
Good Morning, Orka!
Zmiany kadrowe w Żelaznej Dywizji i u podhalańczyków
Odpalili K9 Thunder
Co nowego w przepisach?
Detektory skażeń dla Tarczy Wschód poszukiwane
Medalowe żniwa pływaków CWZS-u
Jak zbudować armię przyszłości
Terytorialsi wspierają samorządy w walce z zimą
Maj polskich żywych torped
Używane Strykery dla Polski, a Rosomaki na eksport
„Ghost Hunt” w zimowej scenerii
Amerykanie nieugięci w sprawie Grenlandii
Nowy europejski czołg
Człowiek, który sprzedał ciszę
Trump i Zełenski zadowoleni z rozmów na Florydzie
Warto iść swoją drogą
USA: chcemy Grenlandii
Żandarmi na strzelnicy taktycznej
GROM w obiektywie. Zobaczcie sami!
„Bezpieczny Bałtyk” czeka na podpis prezydenta
Świąteczne spotkanie w PKW Turcja
O bezpieczeństwie u prezydenta
Polski oficer dowodzi zespołem NATO
Sprzymierzeni z GROM dla kolegów z PTSD
Przeżyj to sam
ORP „Garland” w konwoju śmierci
Piątka z czwartego wozu

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO