moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

O amunicji w Bratysławie

Produkcja amunicji wielkokalibrowej i zacieśnienie współpracy przemysłów obronnych Polski i Słowacji – to najważniejsze tematy, jakie w Bratysławie poruszyli wicepremierzy Władysław Kosiniak-Kamysz i Robert Kaliňák. – Już wkrótce podpiszemy międzyrządową umowę w tym zakresie – powiedział w Bratysławie szef polskiego MON-u.

W piątek wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz przebywał w Bratysławie. Spotkał się tam z Robertem Kaliňákiem, ministrem obrony Słowacji, z którym rozmawiał o współpracy przemysłów obronnych. Chodzi m.in. o produkcję amunicji kal. 155 mm. – Słowacja posiada gigantyczne zdolności produkcji amunicji – mówił tuż po spotkaniu szef polskiego MON-u. – Dla nas kluczową kwestią w przemyśle jest dziś nabycie zdolności do produkcji wielkokalibrowej amunicji na dużą skalę. Bez partnerstwa ze Słowacją tego celu nie osiągniemy – podkreślił. 

Minister Kosiniak-Kamysz przypomniał, że niedawno rząd postanowił przeznaczyć 3 mld złotych na budowę fabryki amunicji w Polsce. – Żeby mogło się to odbyć, żeby polskie firmy mogły efektywnie budować fabryki amunicji, muszą mieć partnerów, którzy posiadają know-how, a Słowacja ma najbardziej zaawansowane zdolności – podkreślił szef polskiego MON-u. Dodał, iż chodzi także o szybkość działania, koszty transferu technologii, jak i otwartość na współpracę. Zaznaczył również, że oba państwa w pierwszym półroczu 2025 roku podpiszą międzyrządową umowę o współpracy. Jednak zanim to nastąpi, przedstawiciele polskich firm zbrojeniowych – chodzi o spółki Polskiej Grupy Zbrojeniowej – odwiedzą Słowację, aby doprecyzować szczegóły kooperacji.


Realizacja: Magdalena Miernicka, Marcin Łobaczewski

Słowacy, jak relacjonował Władysław Kosiniak-Kamysz, byli zainteresowani tym, jak wygląda w Polsce finansowanie transformacji Wojska Polskiego, funkcjonowaniem aktywnej rezerwy czy przygotowaniami do przyjęcia do służby myśliwców F-35. Jeśli chodzi o sprzęt, dopytywali o produkowane w Polsce bezzałogowce. Wicepremier zachęcał ich także do skorzystania z oferty PGZ-etu i pozyskania jednego z flagowych polskich produktów, czyli przenośnego przeciwlotniczego zestawu rakietowego Piorun. – Myślę, że ta oferta zostanie bardzo poważnie rozważona – zaznaczył. Dodał, że Polska zaoferowała także możliwość skorzystania ze szkolenia na symulatorach czołgów Leopard.

Szef MON-u przypomniał o codziennej współpracy wojskowej obu krajów. Regularnie polscy i słowaccy żołnierze, przede wszystkim wojsk specjalnych, wspólnie ćwiczą, a polscy piloci strzegą słowackiego nieba w ramach misji Air Policing. Natomiast słowaccy żołnierze wojsk inżynieryjnych zostali dzisiaj zaproszeni do udziału w projekcie „Tarcza Wschód”. – Słowacja ma bardzo dobre wojska inżynieryjne, więc ta współpraca i wymiana doświadczeń jest potrzebna – powiedział wicepremier Kosiniak-Kamysz.

Magdalena Miernicka

autor zdjęć: Krzysztof Niedziela/CO MON

dodaj komentarz

komentarze


Pilecki – mniej znane oblicze bohatera
Strzelnice w Świętoszowie na nowo
Rosyjskie myśliwce przechwycone nad Bałtykiem
Skrzydlaci komandosi
JW Agat: idziemy po młodych!
Ready for Every Scenario
Zmiana resortowych planów: jeszcze więcej OPW
Ryś w boksie
Polsko-estońska współpraca
Relacje wojskowe Polski i USA – żołnierze, kontrakty, infrastruktura
Śledztwo w sprawie „snajperskiego safari”
Równanie z „Iksem”
Bez zmian w emeryturach
Nie tylko wojsko na rzecz obronności
Symbol skupiający wiele znaczeń
Czerwieńsze będą…
NATO i USA o Iranie
Czekamy na F-35
Koniec odliczania, wielki dzień Wojska Polskiego
Terroryści pod Kaliszem, czyli ćwiczenia ratownicze
Generał z cienia
WAT wzmacnia „opelotkę”
Celne oko strzelców z „armii mistrzów”
Szef MON-u: Nie ma decyzji o redukcji sił USA w Polsce
Trump: dodatkowe 5 tys. żołnierzy do Polski
F-35 Husarz lada moment w Polsce! Latający multitool
Bieg ku pamięci bohaterów
Śladami „Rudego 102”, czyli jak Żagań stał się planem filmowym?
Logistycy pod lupą
Huta Częstochowa bliżej wojska
Początek wielkiej historii
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wypadek w PKW UNIFIL
Syndrom Karbali
Wodny chrzest Borsuków
Kosmiczna suwerenność Wojska Polskiego
Jak wojsko chroni lotniska?
Ukraina kształtuje przyszłość wojny
Silniki do Abramsów pod fachową opieką
Wojskowe drony nad Polską nie są rosyjskie
Od cyberkursu po mundurówkę
Nowe centrum badawcze w Jaśle
Będą rozmowy w sprawie wojsk US Army w Polsce
Żołnierze na podium imprez w strzelectwie i kajakarstwie
Wojsko szuka specjalistów. Sprawdź, czy masz kwalifikacje
Szef MON-u o obecności wojsk USA: reorganizacja, nie redukcja
Armia testuje roboty do transportu
Adaptacja i realizm
Wyższe diety i rozłąkowe dla żołnierzy
Wojsko zaprasza rodziny
Sprawdzian dla zawiszaków
Husarze już w Polsce!
Florecista i kajakarka na pucharowym podium
Polskie F-16 wróciły z Grecji
Australijską armią będzie dowodzić kobieta
Nowe stanowiska i nowe dowództwo
Poznaj tajemnice Husarza
Oddawanie krwi to cichy akt odwagi
Ostatni most
Kilometry pamięci: motocykliści w hołdzie kolegom
Biało-czerwona na Monte Cassino
Masz problem prawny? Pomogą studenci ASzWoj-u
„Końca cywilizacji” w Iranie na razie nie będzie
Szkarłatne obroże dla najlepszych czworonogów
Groźny incydent w Libanie
Rumuni rozdzielają środki z SAFE
Desant na Odrze
Rekordowy XII Ćwierćmaraton Komandosa

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO