moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Czarna taktyka czerwonych skorpionów

Współdziałanie oddziałów piechoty w terenie miejskim, izolacja wybranego obszaru zabudowanego, wejście do budynku i wyprowadzanie pod ostrzałem rannych – to niektóre z zadań, jakie realizowali uczestnicy manewrów „Red Scorpions '24”. Wzięli w nich udział wojskowi z XV zmiany PKW Rumunia oraz żołnierze z Rumunii, którzy są gospodarzami ćwiczeń.

Szkolenie „Red Scorpions '24” rozpoczęło się 8 listopada i trwało tydzień. Ćwiczenia odbywały się w rejonie wsi Plenita na południu Rumunii na specjalnie do tego przystosowanym, zabudowanym terenie, gdzie kiedyś znajdowała się największa w tym kraju baza wojskowa. Dawne koszary, ze względu na dużą liczbę budynków i infrastrukturę, taką jak drogi czy chodniki, idealnie nadają się do trenowania walki w mieście.

Polacy wspólnie z oddziałami sojuszniczymi ćwiczyli szereg procedur przydatnych właśnie w trakcie działań na obszarze, gdzie dominuje zabudowa. Walki w terenie zurbanizowanym mają zupełnie inną specyfikę niż te prowadzone na otwartym terenie. – W ćwiczeniach tego typu nasi żołnierze z kontyngentu w Rumunii biorą udział regularnie. Trenują wraz z rumuńskimi żołnierzami oraz wojskowymi z innych krajów. W obecnych ćwiczeniach wzięło udział 150 żołnierzy, w tym 70 Polaków, reszta to Rumuni. Trenujemy procedury współdziałania w walkach w mieście – tłumaczy kpt. Irena Paczek-Krawczak, rzecznik prasowy PKW Rumunia.

Wojna w mieście wymaga specyficznych działań i wypracowania odpowiednich procedur, tak żeby szybko reagować w przypadku choćby incydentów, takich jak m.in. ostrzał snajperski z dachów czy okien budynków, zamachy terrorystyczne, zamieszki na ulicach, walka bezpośrednia we wnętrzach budynków i szereg innych działań.

Trenowaliśmy wzajemne wsparcie piechoty i pojazdów na obszarze miejskim, procedury rozpoznania obiektów i ewentualnego zagrożenia ze strony sił wroga, podejście, a następnie wejście do budynków i przeszukanie pomieszczeń, przemieszczanie się we wnętrzach i między budynkami, ewakuację rannych z terenu walk w zabudowaniach i pod ostrzałem, zabezpieczanie i odcięcie od reszty obszaru jego części przejętej przez siły sojusznicze – wymienia kpt. Irena Paczek-Krawczak. – Bardzo ważna jest też ujednolicona komunikacja między wojskami z różnych państw NATO – dodaje.

Ćwiczenia zostały podzielone na trzy etapy: planistyczny, taktyczny i część ogniową. W części taktycznej w ramach symulacji walki w mieście żołnierze do wsparcia wykorzystują polskie transportery opancerzone „Rosomak” oraz rumuńskie wozy bojowe Piranha.

Ponad 230 żołnierzy z PKW Rumunia, wraz z innymi oddziałami z państw NATO, stacjonuje od 2017 roku w mieście Krajowa na Wołoszczyźnie, w południowej Rumunii. Decyzję o utworzeniu Wielonarodowej Dywizji Południowy Wschód – mającej zwiększyć bezpieczeństwo Rumunii i wzmocnić południowo-wschodnią flankę NATO – podjęto na warszawskim szczycie sojuszu w 2016 roku.

Trzon obecnej, XV zmiany PKW Rumunia stanową żołnierze 3 Batalionu Piechoty Zmotoryzowanej 12 Brygady Zmechanizowanej. W składzie kontyngentu są również żołnierze z innych jednostek podległych dowództwu 12 Szczecińskiej Dywizji Zmechanizowanej oraz z 10 Opolskiej Brygady Logistycznej. Polscy żołnierze współpracują z Rumunami, Portugalczykami, Francuzami i oddziałami z Macedonii Północnej.

Marcin Moneta

autor zdjęć: kpt. Irena Paczek-Krawczak

dodaj komentarz

komentarze


Żandarmi wojskowi świętowali w Lublinie
Generał z cienia
Szef MON-u: Gloryfikacja UPA nie do przyjęcia
Wyjątkowy przelot polskich F-35
Rosyjski dron uderzył w Rumunii
Florecista i kajakarka na pucharowym podium
Śmierć w sercu Azji
Równanie z „Iksem”
Czerwieńsze będą…
Studia z obrony granic
Drugi dom efów
Natowskie manewry na Bałtyku
Europejski myśliwiec przyszłości w rozsypce
Śledztwo w sprawie „snajperskiego safari”
Kraków zaprosił weteranów
Strzeleckie pożegnanie z Goździkami
Hegseth odznaczył polskiego generała
Husarze dla mieszkańców Polski
Wojskowy ratunek dla cywilnego szpitala
Groźny incydent w Libanie
Jak hartują się przyszli specjalsi OSŻW
Sierż. Mateusz Sitek. Chłopak, który marzył o wojsku
Wyższe diety i rozłąkowe dla żołnierzy
Wielka gra na ukraińskim froncie
Szef MON-u o wzmożonych działaniach dezinformacyjnych
Marokańczyk podejrzany o zabójstwo sierż. Sitka
Kosiniak-Kamysz u marynarzy z 8 Flotylli
MON o priorytetach rozbudowy Wojska Polskiego
Pływacy „Czarnej Dywizji” znów najlepsi
Polski wkład w operację „Overlord”
Fińska misja Jastrzębi i Bielików
Rosyjskie myśliwce przechwycone nad Bałtykiem
ASzWoj – uczelnia wielu pokoleń
Litwini z polskimi Gromami
Wojsko wykonało misję. Chora studentka jest już w kraju
Nowy Grot zatwierdzony
Pierwszy raz! Polskie Apache’e otwierają ogień
F-35 – nowa jakość, która ciągle się rozwija
Koszykarskie widowisko
Zagraniczni kadeci na szkoleniu w Karkonoszach
Wsparcie ma znaczenie
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Rekordowy XII Ćwierćmaraton Komandosa
Powitanie F-35 z Polską
Za sterami Husarza
Polska SAFE, czyli inwestycje w bezpieczeństwo
Pierwsze ćwiczenia Husarzy jeszcze w tym roku
Polskie szkolenie na AH-64 trwa
Jego ofiara – nasza pamięć
Sojusz kontra drony
„LibertyCity 2026”, czyli gotowi do walki
Żołnierze na „Horyzoncie” do końca wakacji
Sołtysi uczą się działań antykryzysowych
Co dalej z orderem Zełenskiego?
Marsz prawdę ci powie
SGWP: jest plan zakupu kolejnych F-35
U pancerniaków „Wakacje z wojskiem” już się rozpoczęły
Zmienił się dowódca, misja DORSZ pozostaje ta sama
Merops nad Ustką
Terytorialsi i gwardziści z USA odpierają atak
Holenderskie Patrioty zostaną dłużej w Jasionce
Przemysł dla bezpieczeństwa morskiego
Polsko-tureckie rozmowy o przemyśle zbrojeniowym
Biało-czerwona na Monte Cassino
NATO wzmacnia wschodnią flankę
Bez zmian w emeryturach

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO