moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Baza w Redzikowie już działa

Otwieramy bazę, która będzie broniła wolności i bezpieczeństwa świata – powiedział prezydent Andrzej Duda w amerykańskiej bazie przeciwrakietowej w Redzikowie. – Przez tę instalację Europa, Stany Zjednoczone, Polska i NATO stają się jeszcze bardziej bezpieczne – dodał Władysław Kosiniak-Kamysz. Prezydent i wicepremier wzięli udział w ceremonii otwarcia obiektu.

Ceremonia otwarcia bazy Aegis Ashore w Redzikowie, która jest częścią amerykańskiej tarczy antyrakietowej odbyła się w środę. Podczas uroczystości prezydent Andrzej Duda przypomniał, że decyzja o jej budowie zapadła w 2008 roku. Ówczesny prezydent Lech Kaczyński mówił wówczas, że to bardzo ważne, że powstanie ona w Polsce, gdyż będzie ona broniła świata przed pociskami balistycznymi, a sami Amerykanie będą strzegli jej i związanych z nią tajemnic wojskowych. – Kiedy ta baza tutaj stanie, cały świat będzie widział jasno i wyraźnie, że to nie jest już rosyjska strefa wpływów. I z naszego, polskiego punktu widzenia to strategicznie jest najważniejsze – przywołał słowa swojego poprzednika prezydent Duda.

Zwierzchnik sił zbrojnych podkreślał także, że to bardzo ważne, by amerykańscy żołnierze stacjonowali w Polsce. – Powtórzę jeszcze raz to, co w zaciszu gabinetów mówiłem przez ostatnie lata do prezydentów Stanów Zjednoczonych i do amerykańskich generałów i admirałów, z którymi miałem przyjemność rozmawiać – powiedział. – Jeżeli gdzieś na świecie jest ktoś niezadowolony, że ma u siebie żołnierzy amerykańskich i amerykańską bazę, to niech przyjedźcie do nas. My serdecznie zapraszamy! My zawsze będziemy witać was z radością – dodał.

O tym jak ważne są sojusze mówił w Redzikowie także wicepremier i minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz. Podkreślił, że otwarcie bazy świadczy o doskonałej współpracy polsko-amerykańskiej, jest też gwarantem obecności żołnierzy US Army w Polsce. – To jest namacalny dowód naszego sojuszu – powiedział. – Strategicznie to dla Polski jedno z najważniejszych wydarzeń po 1989 roku – zaznaczył.

Władysław Kosiniak-Kamysz zaznaczył, że analiza przebiegu współczesnych konfliktów, takich jak np. w Ukrainie, dowodzą, jak duże znaczenie ma obrona powietrzna. A dzięki otwarciu bazy w Redzikowie Polska stała się częścią najskuteczniejszego systemu obrony powietrznej na świecie. – To kamień milowy w naszych działaniach na rzecz bezpieczeństwa – mówił. – Przez tę instalację, Europa, Stany Zjednoczone, Polska i NATO stają się jeszcze bardziej bezpieczne – podkreślił.

Film: Magdalena Miernicka / Aleksander Kruk ZbrojnaTV

W wydarzeniu wzięli udział także adm. Stuart Munsch, dowódca US Navy w Europie i Afryce, Mark Brzezinski, ambasador Stanów Zjednoczony w Polsce oraz Radosław Sikorski, minister spraw zagranicznych, który w 2008 roku podpisał z Condoleezzą Rice, amerykańską sekretarz stanu, umowę, na mocy której rozpoczęto budowę bazy w Redzikowie. – To dobry dzień dla bezpieczeństwa Stanów Zjednoczonych, NATO i Polski. Cieszę się z powstania tej bazy i będę się modlił aby nigdy nie musiała być użyta – powiedział dzisiaj szef polskiego MSZ.

Baza w Redzikowie, która dziś oficjalnie rozpoczęła działalność, to część EPAA (ang. European Phased Adaptive Approach), czyli tzw. tarczy antyrakietowej którą utworzyli Amerykanie, aby chronić państwa NATO przed atakami balistycznymi z Bliskiego Wschodu. Oprócz jednostki zlokalizowanej w Polsce, tworzą ją również baza przeciwrakietowa w Rumunii oraz radar wczesnego ostrzegania w Turcji. Ich działania wspierają także bazujące w Hiszpanii amerykańskie niszczyciele. Natomiast centrum dowodzenia EPAA mieści się w niemieckim Ramstein.

Sercem zlokalizowanej w Polsce jednostki, jej oficjalna nazwa to Naval Support Facility Redzikowo, jest system Aegis Ashore. Został on zaprojektowany na potrzeby okrętów i jest dziś wykorzystywany przez US NAVY. Jego lądową wersję, która została ulokowana w Redzikowie, tworzą: radar AN/SPY-1, wyrzutnie Mk 41 VLS czy antybalistyczne pociski SM-3 (Standard Missile-3). Mogą one razić rakiety przeciwnika w szczytowej oraz końcowej fazie lotu, wykorzystując w tym celu energię kinetyczną. Oznacza to, iż działają na zasadzie hit-to-kill, czyli niszczą cel uderzając w niego z dużą prędkością.

Decyzja o tym, czy i kiedy uzbrojenie bazy w Redzikowie zostanie użyte będzie zapadała w EUCOM, czyli Europejskim Dowództwie Stanów Zjednoczonych oraz w NATO, bo to tym organom podlega jednostka. Do realizacji zadań będą angażowani natomiast amerykańscy żołnierze stacjonujący w Polsce. Obecnie w Redzikowie jest ich ok. 200. Natomiast za ochronę jednostki odpowiada Batalion Ochrony Bazy utworzony przez Wojsko Polskie.

Decyzja o utworzeniu bazy przeciwrakietowej w Redzikowie zapadła w 2008 roku, a jej budowa rozpoczęła się osiem lat później. Termin ukończenia prac był wielokrotnie przesuwany, częściowo to konsekwencja pandemii COVID-19, ale też problemów finansowych jednego z podwykonawców.

Na inwestycję w Redzikowie Amerykanie przeznaczyli 850 mln dolarów. Baza ma im posłużyć przez 50-75 lat.

MM

autor zdjęć: Krzysztof Niedziela/CO MON

dodaj komentarz

komentarze


Świetne występy polskich żołnierzy
„Road Runner” w Libanie
Debiut polskich Patriotów
Niemiecki plan zniszczenia Polski
Już mają brąz, a mogą mieć złoto!
Największy transport Abramsów w tym roku
Cios w plecy
Brytyjczycy na wschodniej straży
Nagrody MSPO – za uniwersalność konstrukcji
Dobre wieści o Muzeum Wojska Polskiego
Krok ku niezależności
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Premier: prowokacja bez precedensu
GROM w obiektywie. Zobaczcie sami!
Triumf żołnierzy-lekkoatletów
Australijski AWACS rozpoczął misję w Polsce
Prezydent przestrzega przed rosyjską dezinformacją
Światowe podium dla zawodniczek Wojska Polskiego
Tukan na smyczy
Premier do pilotów: Jesteście bohaterami
Hekatomba na Woli
Sojusznicy wysyłają dodatkowe wojska
Sikorski: potrzebujemy ściany antydronowej
Pytania o rosyjskie drony. MON wyjaśnia
Święto Wojsk Lądowych
Trenują przed „Zapadem ‘25”
„Saber Junction” – gotowi do obrony
Obowiązek budowy schronów staje się faktem
Bumar-Łabędy szykują się do produkcji K2
Ograniczenia w ruchu lotniczym na wschodzie Polski
Wojskowi szachiści z medalem NATO
Orlik na Alfę
Pożegnanie z Columbią
Państwo odbuduje dom w Wyrykach
Black Hawki nad Warszawą
Defendery skompletowane
Husarz z polskim instruktorem
Żandarmeria skontroluje także cywilów
Aby państwo polskie było gotowe na każdy scenariusz
Z najlepszymi na planszy
NATO uruchamia „Wschodnią Straż”
Szkolenia antydronowe tylko w Polsce
Pogrzeb ofiar rzezi wołyńskiej
Wielkie zbrojenia za Odrą
MSPO 2025 – serwis specjalny „Polski Zbrojnej”
Wieża z HSW nie tylko dla Warana
Nielegalny skład amunicji został zlikwidowany
Polska zwiększy produkcję amunicji artyleryjskiej
Cena wolności. Powstańcze wspomnienia
W Sejmie o rosyjskich dronach nad Polską
Nawrocki: zdaliśmy test wojskowy i test solidarności
NATO – jesteśmy z Polską
Rekompensaty na nowych zasadach
Grupa E5 o bezpieczeństwie wschodniej flanki NATO
Kurs dla najlepszych w SERE
Zwycięska batalia o stolicę
Brytyjczycy żegnają Malbork
Koncern Hanwha inwestuje w AWL
„Nieustraszony Rekin” na wodach Bałtyku
Dwie agresje, dwie okupacje
Żołnierze USA i Bradleye jadą do Polski
Czołgiści w ogniu
ORP „Necko” idzie do natowskiego zespołu

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO