moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

„Złote Kolce” dla sportowców-żołnierzy

Żołnierze z Centralnego Wojskowego Zespołu Sportowego triumfowali w prestiżowym rankingu „Złote Kolce”. Najlepszymi lekkoatletami Polski w 2024 roku zostali mat Wojciech Nowicki i st. szer. Natalia Bukowiecka. Ten sam duet wygrał ranking w zeszłym roku. Gala podsumowująca plebiscyt Polskiego Związku Lekkiej Atletyki odbyła się na Stadionie Śląskim w Chorzowie.

Mat Wojciech Nowicki wyprzedził w rankingu kolegę ze swojej konkurencji Pawła Fajdka, płotkarza Jakuba Szymańskiego, kulomiota Michała Haratyka i tyczkarza Pawła Liska. Natomiast st. szer. Natalia Bukowiecka (znana bardziej pod panieńskim nazwiskiem Kaczmarek) zdobyła więcej punktów od młociarki Anity Włodarczyk, sprinterki Ewy Swobody, płotkarki Pii Skrzyszowskiej i oszczepniczki Marii Andrejczyk.

Zwycięzca rankingu w tym sezonie po raz trzeci w karierze wywalczył tytuł mistrza Europy. Złoty medal zapewnił mu rzut w ostatniej serii na odległość 80,95 m. Na paryskich igrzyskach nie udało mu się stanąć na podium – zajął siódme miejsce. Mat Wojciech Nowicki podziękował za pomoc w odniesieniu sukcesów trenerce Joannie Fiodorow i całemu sztabowi szkoleniowemu oraz grupie zawodników, z którą odbywa treningi. – To oni są ze mną na co dzień i pomagają w realizacji planów – podkreślił młociarz i podziękował kibicom za to, że go wspierają nie tylko gdy osiąga sukcesy, lecz także gdy przydarzą się i słabsze starty.

St. szer. Natalia Bukowiecka w tym roku jako jedyna z polskich lekkoatletów stanęła na podium paryskich igrzysk – zdobyła brąz w biegu na 400 m. Została też w Rzymie mistrzynią Europy, gdzie pobiła rekord Polski ustanowiony w 1976 roku przez Irenę Szewińską. Wywalczyła również z koleżankami tytuł wicemistrzowski w sztafecie 4x400 m podczas mistrzostw świata sztafet. Lekkoatletka przyznała, że ten sezon był dla niej wyjątkowy i podziękowała wszystkim, którzy przyczynili się do jej sukcesów, a zwłaszcza trenerowi Markowi Rożejowi.

Na Stadionie Śląskim przyznano również inne wyróżnienia. Na trenera roku po raz drugi z rzędu wybrano Marka Rożeja. Nagrodę za odkrycie 2024 roku w polskiej lekkiej atletyce przyznano 18-letniemu Hubertowi Trościance, wicemistrzowi świata do lat 20 w dziesięcioboju. Za wydarzenie roku uznano Silesia Memoriał Kamili Skolimowskiej, podczas którego pobito dwa rekordy świata. Za promotora polskiej lekkiej atletyki uznano województwo śląskie, mianem przyjaciela „królowej sportu” uhonorowano Marcina Rosengartena, dyrektora Memoriału Skolimowskiej, tytuł mecenasa lekkiej atletyki zaś otrzymało Ministerstwo Sportu i Turystyki. Ponadto tytuł sponsora roku przyznano Grupie Orlen.
Podczas lekkoatletycznej gali odbyła się też ceremonia pożegnania kończących kariery sportowców. Na ten krok zdecydowali się: sprinterki st. szer. spec. Małgorzata Hołub-Kowalik i st. szer. spec. Anna Kiełbasińska, sprinterzy Jakub Krzewina i Przemysław Słowikowski, płotkarka st. szer. Joanna Linkiewicz, maratończyk plut. Henryk Szost, tyczkarz plut. Paweł Wojciechowski, dyskobol Robert Urbanek, biegająca na średnich dystansach mat Angelika Cichocka i chodziarz Rafał Augustyn.

Prestiżowy ranking „Złote Kolce” organizowany jest od 1970 roku. Jego pomysłodawcą był dziennikarz sportowy Andrzej Gowarzewski. Organizatorami plebiscytu od samego początku były Polski Związek Lekkiej Atletyki i dziennik „Sport” (jednak z końcem listopada zeszłego roku zaprzestano wydawania w tradycyjnej papierowej formie ostatniego dziennika sportowego na rynku, który ukazywał się nieprzerwanie od 1945 roku). Ostatnio „Sport” w roli współorganizatora rankingu zastąpił „Przegląd Sportowy”. Najwięcej zwycięstw – 10 – odniosła w rankingu Anita Włodarczyk, rekordzistka świata w rzucie młotem. Mat Wojciech Nowicki laureatem plebiscytu został po raz piąty – triumfował w 2018, 2020, 2021, 2023 i 2024 roku. Natomiast st. szer. Natalia Bukowiecka „Złote Kolce” zdobyła dwukrotnie – w tym i ubiegłym roku.

SZUS

autor zdjęć: Tomasz Kasjaniuk/ Polski Związek Lekkiej Atletyki

dodaj komentarz

komentarze


Gen. Rozwadowski – wizjoner i zwycięzca wymazany z pamięci
Czas na oświadczenia majątkowe
Północnica, czyli nocne szkolenie terytorialsów
Iran grozi „otwarciem wielkich bram ognia”
W Waszyngtonie upamiętniono sierż. Ollisa
Together on the Front Line and Beyond
Przeprawy na Odrze
Ośmioro żołnierzy-lekkoatletów na podium halowych MP
Polsko-słowacka współpraca zbrojeniowa
Ustawa o SAFE uchwalona. Opozycja przeciw
Zagrzmiały K9 Thunder
Dni Huty Pieniackiej były policzone
Desant w Putlos
Tomczyk o SAFE: nie możemy stracić tej szansy
Sprintem do bobsleja
Powstaje nowa fabryka Jelcza
Oko na Bałtyk
Focus of Every Move
Walka o pierwszą dziesiątkę
Gala MMA coraz bliżej
Wojsko nadal na Horyzoncie
W hołdzie żołnierzom wyklętym
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na mieszkanie
Stalinowski wyrok śmierci na tysiącach Polaków
Bezszelestny napęd dla „Ratownika”
Kaszubia dla lokalnej społeczności
Są pierwsze działania po wyjściu Polski z konwencji ottawskiej
SAFE – pieniądze, które będą służyć Polsce
Nie pozwala spocząć na laurach
Borsuki, ognia!
Morskie koło zamachowe
Podwójny emeryt, jedno świadczenie
Dolnośląscy terytorialsi niosą pomoc wrocławskiej lecznicy
„wGotowości” rusza pełną parą!
Cios w serce reżimu
Kosmiczny nadzór
Inżynier Kościuszko ratuje Amerykę
Chwała bohaterskim obrońcom Birczy
Przedsiębiorcy murem za SAFE
Wojsko ewakuuje Polaków z Bliskiego Wschodu
Outside the Box
„Jaskółka” na Bałtyku
Koniec olimpijskich zmagań
Wojskowe Schengen coraz bliżej
Piekło „Pługa”
Jest projekt pomnika gen. broni Jordana-Rozwadowskiego
Zmiany w wojskowym szpitalu w Żarach
Oficer od drona
Kierunek Rumunia
Kosiniak-Kamysz: Priorytetem jest bezpieczeństwo
Zginęli, bo walczyli o wolną Polskę
Wyższa rekompensata dla rannych weteranów
Marynarze generała Franciszka Kleeberga
USA wyprowadziły wyprzedzający atak na Iran
Czy polskie Pioruny „zestrzelą” amerykańskie Stingery?
Medycyna i wojsko łączą siły
Senat przyjął ustawę o SAFE głosami koalicji
Debiut ogniowy Borsuków
Cichy zwiadowca dla polskiej armii
Sejm uchwalił ustawę o SAFE
Przemyślany każdy ruch
Wojsko na pomoc Polakom na Bliskim Wschodzie
Wojna USA i Izraela z Iranem. Walki powietrzne i incydenty na morzu
Gdy woda czy kredki są wyjątkowym prezentem
METS po nowemu
Śmigłowce przyszłości dla NATO

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO