moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Ministrowie obrony na szczycie

Kontynuacja wsparcia dla Ukrainy, integracja z państwami regionu Indo-Pacyfiku i nowe projekty sojusznicze to główne tematy poruszone na spotkaniu ministrów obrony krajów NATO w Brukseli. Wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz podpisał nowe umowy oraz ogłosił, że stanowisko szefa Centrum Analiz, Szkolenia i Edukacji NATO–Ukraina (JATEC) obejmie polski generał.

Dwudniowy szczyt NATO w Brukseli (17–18 października) był wyjątkowy z dwóch powodów. Po raz pierwszy w roli przewodniczącego wystąpił Mark Rutte, który objął stanowisko sekretarza generalnego Sojuszu na początku października. Poza tym w spotkaniach ministrów obrony państw NATO po raz pierwszy uczestniczyli przedstawiciele rządów Australii, Japonii, Nowej Zelandii i Korei Południowej. – To wyraźny znak pogłębiającej się współpracy w obliczu wspólnych wyzwań – stwierdził Rutte. – Integracja z naszymi partnerami z Indo-Pacyfiku jest najwyższa w historii – dodał drugiego dnia spotkań wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz.

 

Ministrowie omówili wspólne wysiłki dotyczące cyberbezpieczeństwa, wzmocnienia obrony, przeciwdziałania dezinformacji i wykorzystania nowych technologii, w tym sztucznej inteligencji. Konsultacje dotyczyły również współpracy mającej na celu wsparcie Ukrainy. – Wojna w Ukrainie pokazała, że niestabilność w Europie może mieć daleko idące konsekwencje na całym świecie, a kraje oddalone o tysiące mil – tak odległe jak Iran, Chiny, a nawet Korea Północna – mogą stać się niszczycielami bezpieczeństwa na naszym własnym podwórku. Nasz świat jest ściśle powiązany, podobnie jak nasze bezpieczeństwo – podsumował sekretarz generalny.

W Brukseli Mark Rutte spotkał się również z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim. Sekretarz podkreślił, że sojusznicy są na dobrej drodze do wywiązania się ze swojego zobowiązania finansowego wobec Ukrainy. Na pomoc na rzecz bezpieczeństwa przeznaczono 40 mld euro, z tego w pierwszej połowie roku przekazano już 20,9 mld euro.

Pierwszego dnia spotkania ministrów obrony NATO ogłoszono rozpoczęcie pięciu międzynarodowych projektów kooperacyjnych. Obejmują one działania dotyczące rozbudowy nowoczesnej floty bezzałogowych statków powietrznych, produkcji amunicji artyleryjskiej czy wykorzystania przestrzeni kosmicznej do celów transportowych i komunikacyjnych. Polska podpisała list intencyjny jako przyszły uczestnik projektów mających, między innymi, „wzmocnić zdolności na rzecz interoperacyjności i organizowania wspólnych szkoleń”.

Drugiego dnia szczytu minister Kosiniak-Kamysz jako najważniejszą z umów podpisanych w Brukseli wymienił brytyjską inicjatywę „Diamond”, dotyczącą „wymiany umiejętności i działań związanych z obroną powietrzną”. Zapowiedział również, że szefem Centrum Analiz, Szkolenia i Edukacji NATO–Ukraina (JATEC) w Bydgoszczy będzie Polak – gen. Wojciech Ozga. Jednostka ma osiągnąć wstępne zdolności operacyjne w styczniu 2025 roku.


Film: Maciej Chilczuk, Marcin Kopeć/ ZbrojnaTV

Minister obrony narodowej poinformował, że w Brukseli rozmawiał ze swoim litewskim odpowiednikiem Laurynasem Kasčiūnasem na temat budowy Tarczy Wschód, ochrony granic Polski i Litwy oraz sojuszniczego wsparcia bezpieczeństwa wschodniej flanki NATO. „Zagrożenie dla naszego bezpieczeństwa jest bardzo realne, dlatego musimy działać szybko i skutecznie. Nie ma dziś większego wyzwania niż ochrona granic i rozwój zdolności w tym obszarze” – napisał wicepremier na platformie X.

Kosiniak-Kamysz odbył również bilateralne rozmowy z ministrami z Luksemburga, Albanii, Wielkiej Brytanii, Włoch, Rumunii i USA. W opinii wicepremiera w Sojuszu panuje jedność i integracja, a chęć do większych wydatków na NATO jest coraz bardziej powszechna. – Nawet kraje Europy Południowej zmieniają swoją strategię. To jest efekt naszej dyplomacji, naszych działań – mówił wicepremier i przypomniał, że w przyszłym roku Polska zamierza przeznaczyć rekordowe 4,7% PKB (najwięcej w NATO) na cele budżetowe MON-u.

Jakub Zagalski

autor zdjęć: st. kpr. Wojciech Król/ CO MON

dodaj komentarz

komentarze


Saperzy przeprawili się, drony zapewniły wsparcie
Śledztwo w sprawie „snajperskiego safari”
Pierwszy raz! Polskie Apache’e otwierają ogień
Wyższe diety i rozłąkowe dla żołnierzy
Marokańczyk podejrzany o zabójstwo sierż. Sitka
Rosyjskie myśliwce przechwycone nad Bałtykiem
Siły powietrzne na pomoc Polce w potrzebie
Marsz prawdę ci powie
Polska SAFE, czyli inwestycje w bezpieczeństwo
K9, ognia!
DIANA szansą dla polskich innowacji
Terytorialsi i gwardziści z USA odpierają atak
Sołtysi uczą się działań antykryzysowych
Nie tylko USA, również Kanada. Współpraca transatlantycka Polski
Bałtyk, wspólna sprawa
Europejski myśliwiec przyszłości w rozsypce
Czerwieńsze będą…
Szef MON-u: Gloryfikacja UPA nie do przyjęcia
Merops nad Ustką
F-35 – nowa jakość, która ciągle się rozwija
Żołnierze na „Horyzoncie” do końca wakacji
F-35 zmienia wszystko
Równanie z „Iksem”
Rekordowy XII Ćwierćmaraton Komandosa
Rosyjski dron uderzył w Rumunii
U pancerniaków „Wakacje z wojskiem” już się rozpoczęły
Drugi dom efów
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Polski wkład w operację „Overlord”
Groźny incydent w Libanie
NATO rozkłada lotniczy parasol
Oswoić „latający komputer”
NATO wzmacnia wschodnią flankę
Natowskie manewry na Bałtyku
Latający dron – broń na okręty podwodne
Koszykarskie widowisko
Studia z obrony granic
„LibertyCity 2026”, czyli gotowi do walki
Biało-czerwona na Monte Cassino
Pływacy „Czarnej Dywizji” znów najlepsi
Generał z cienia
Traktat o partnerstwie z Wielką Brytanią
Florecista i kajakarka na pucharowym podium
Nominacje na nowe stanowiska dowódcze
Przemysł dla bezpieczeństwa morskiego
Strzeleckie pożegnanie z Goździkami
Wojsko wykonało misję. Chora studentka jest już w kraju
Nowy Grot zatwierdzony
MON o priorytetach rozbudowy Wojska Polskiego
Husarze dla mieszkańców Polski
Wsparcie ma znaczenie
Szef MON-u o wzmożonych działaniach dezinformacyjnych
Kosiniak-Kamysz u marynarzy z 8 Flotylli
Śmierć w sercu Azji
Zagraniczni kadeci na szkoleniu w Karkonoszach
Sierż. Mateusz Sitek. Chłopak, który marzył o wojsku
Kraków zaprosił weteranów
Co dalej z orderem Zełenskiego?
Bez zmian w emeryturach
Hegseth odznaczył polskiego generała
Holenderskie Patrioty zostaną dłużej w Jasionce
Polskie szkolenie na AH-64 trwa
Sojusz kontra drony
Wielka gra na ukraińskim froncie

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO