moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Żaden z Polaków służących w Libanie nie został ranny

Wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz z całą stanowczością potępił piątkowy ostrzał sił pokojowych ONZ w Libanie. „Wyrażamy stanowczy sprzeciw wobec agresywnych działań armii Izraela w pobliżu wojsk rozjemczych” – napisał szef MON-u na platformie X. Jednocześnie zapewnił, że „incydenty nie dotknęły w żaden sposób przebywających tam naszych żołnierzy”.



Konflikt izraelsko-palestyński w Strefie Gazy eskaluje. Od kilku tygodni wojska izraelskie intensywnie ostrzeliwują cele w Libanie, a pod koniec września rozpoczęły także operację lądową na południu kraju. Dziś pociski IDF raniły dwie osoby znajdujące się przy kwaterze głównej sił pokojowych ONZ w Libanie (UNIFIL) w mieście Nakura. W czwartek ostrzelano trzy inne stanowiska UNIFIL.

W piątek wicepremier, minister obrony Władysław Kosiniak-Kamysz przebywał z wizytą w Dowództwie Operacyjnym Rodzajów Sił Zbrojnych, gdzie rozmawiał z gen. dyw. Maciejem Kliszem, dowódcą operacyjnym, na temat bezpieczeństwa polskich żołnierzy i pracowników kontyngentu w Libanie. Dowódca PKW UNIFIL Liban ppłk Michał Fabiszewski za pomocą połączenia wideo zdał meldunek dotyczący ostatnich incydentów związanych z agresywnymi działaniami Sił Zbrojnych Izraela w miejscach stacjonowania wojsk, które pełnią misję ONZ.

„Incydenty nie dotknęły w żaden sposób przebywających tam naszych żołnierzy. Zdecydowanie potępiamy akty agresji wobec żołnierzy ONZ. Wyrażamy stanowczy sprzeciw wobec agresywnych działań armii Izraela w pobliżu wojsk rozjemczych” – napisał w piątek po południu szef MON-u na platformie X.

Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych przekazało, że „polscy żołnierze stacjonują w bazach i na posterunkach, których infrastruktura jest przygotowana do zapewnienia im fizycznego bezpieczeństwa”. Przypomniano również, że „PKW UNIFIL jest integralną częścią misji ONZ, której obecność ma zapewnić bezpieczeństwo i ochronę ludności cywilnej Libanu”.

Sytuację polskiego kontyngentu monitoruje nie tylko szef MON-u i dowódca operacyjny RSZ, lecz także minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski. Jak wynika ze słów wicepremiera Kosiniaka-Kamysza, szef dyplomacji jest w kontakcie z sojusznikami z Irlandii, z którymi Polacy dzielą bazę w Libanie. – Ten ostrzał posterunków ONZ przez armię izraelską nie dotyczy polskich żołnierzy, ale oczywiście sytuacja w tej polsko-irlandzkiej części odpowiedzialności w bazie jest trudna, napięta, jak na całej Blue Line, która odgranicza, a przynajmniej odgraniczała jeszcze do pewnego momentu strefy konfliktu – mówił wicepremier.

Szef MON-u podkreślił, że wszelkie decyzje związane z tą sytuacją są podejmowane sojuszniczo. Zwrócił też uwagę na potrzebę wypracowania przez ONZ nowej strategii działania.

Jakub Zagalski

autor zdjęć: st. szer. Wojciech Król/COMON

dodaj komentarz

komentarze


Amerykański szogun
Polskie MiG-i dla Ukrainy
W Sejmie o abolicji dla Polaków walczących w Ukrainie
Snajperzy WOT-u szkolili się w Beskidzie Wyspowym
Co dalej z Tarczą Wschód?
ORP „Garland” w konwoju śmierci
Bezzałogowa rewolucja u brzeskich saperów
Maj polskich żywych torped
Amerykanie zarobią na Duńczykach
Nowoczesna hala remontowa dla Abramsów
Partnerstwo daje siłę
Pies pomaga walczyć z PTSD
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ostatnia minuta Kutschery
Terytorialsi konstruktorami dronów
Antydronowa tarcza dla polskiego nieba
Negocjacje w sprawie gruntów pod bazę śmigłowców
Amunicja do granatników z Niewiadowa
To nie mogło się udać, ale…
Polscy żołnierze pokonali w szermierce Francuzów
Kosiniak-Kamysz o strategii na 2026 rok
Miliardy na rozwój fabryki w Niepołomicach
Litwa stawia na poligony
Nowi dowódcy w Wojsku Polskim
„Tarcza Wschód” – plany na 2026 rok
Medale na lodzie i śniegu
Zimowi podhalańczycy
Ottokar-Brzoza w zawieszeniu
W Sejmie o zmianach w ASzWoj-u
Outside the Box
Szef MON-u spotkał się z olimpijczykami w mundurach
Co nowego w przepisach?
Prawie co trzeci polski olimpijczyk jest żołnierzem
Moc z powietrza
Experience It Yourself
Together on the Front Line and Beyond
Miliardy euro na polskie bezpieczeństwo
Wojsko Polskie wspiera 34. finał WOŚP
Szwedzi z Piorunami
Na styku zagrożeń
PKW „Noteć” – koniec misji
„Ghost Hunt” w zimowej scenerii
Rada Pokoju Trumpa rusza bez Polski
Trump chce Grenlandii i… negocjacji
Gladius wzmacnia armię
Obiekty ze Wschodu nad Polską. Wojsko wprowadziło ograniczenia
Badania i leki dla Libańczyków od żołnierzy z PKW UNIFIL
Partnerstwo Polski i Litwy
GROM szkoli przyszłych operatorów
Zmiana warty na wschodniej granicy
Premier wojenny
Przeprowadzka CSWOT-u
Amerykanie nieugięci w sprawie Grenlandii
Trójkąt Warszawa–Bukareszt–Ankara
Ferie z wojskiem
Szef MON-u o wzmacnianiu NATO
GROM w obiektywie. Zobaczcie sami!
Sprawdzili się na macie i w ringu
Sojusz ćwiczy szybką odpowiedź
Polscy oficerowie obejmą prestiżowe stanowiska
Kierunek Rumunia
Polscy żołnierze na podium Pucharu Świata
Pod nową czaszą
„Bezpieczny Bałtyk” z podpisem prezydenta
Ekstremalnie ważny cel

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO