moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Więcej wojska wesprze powodzian

Władze i służby mundurowe apelują, by mieszkańcy zagrożonych terenów ewakuowali się. Jednak dla tych, którzy nie zdecydują się opuścić domów, wojsko dostarczy żywność i wodę. W ciągu najbliższej doby w pomoc powodzianom mają być włączeni kolejni żołnierze. Łącznie będzie ich 5,5 tysiąca. W miejsca odcięte przez wodę od reszty kraju wojsko wysyła swoje śmigłowce.

We Wrocławie odbyło się dziś posiedzenie sztabu kryzysowego. Przewodniczył mu premier Donald Tusk. Oprócz szefa rządu w spotkaniu brali udział również wicepremier, minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz, minister spraw wewnętrznych i administracji Tomasz Siemoniak, marszałkowie zagrożonych powodzą województw oraz przedstawiciele służb mundurowych.

O działaniach wojska na tych terenach mówił Władysław Kosiniak-Kamysz. Szef MON-u poinformował, że obecnie niemal 4,6 tysiąca żołnierzy jest zaangażowanych w akcje pomocowe. – Dla tych, którzy są w trudnodostępnych miejscach, a nie ewakuują się, uruchomiamy dostawy wody i żywności. Nie tylko łodziami czy pojazdami, ale również drogą powietrzną – zapewnił. Kosiniak-Kamysz zapowiedział także, że w nocy te działania będzie wykonywała załoga Black Hawka. Zaapelował jednocześnie, by osoby, które przebywają na obszarach, na których zarządzona jest ewakuacja, podporządkowały się zaleceniom i zdecydowały się opuścić domy. –  Ewakuujemy was w odpowiednim momencie, zanim przyjdzie woda. Prosimy o podporządkowanie się tym decyzjom – mówił Władysław Kosiniak-Kamysz. Dodał, że do współpracy z policją zostali skierowani żandarmi, których zadaniem będzie ochrona terenów, z których mieszkańcy zostali ewakuowani. Zapowiedział bardzo surowe kary dla tych, którzy dopuszczą się kradzieży pozostawionego mienia.

Kosiniak-Kamysz zwrócił się też do władz samorządowych. – Jeśli potrzebujecie wsparcia, zwiększenia liczby żołnierzy do układania worków z piaskiem, do umacniania wałów, wystarczy, że dacie dajcie nam sygnał – mówił wicepremier.  
Władysław Kosiniak-Kamysz zwrócił uwagę na pojawiające się w przestrzeni informacyjnej fake newsy. – Bądźcie ostrożni gdy wspieracie zbiórki, które pojawiają się w Internecie. Ale zwracajcie też uwagę na informacje o alarmach i o stanie zagrożenia. Proszę korzystać z informacji rządowych, ze źródeł pewnych i rzetelnych – apelował szef MON-u i podkreślił, że rząd nie wyklucza, że nieprawdziwe wiadomości są inspirowane przez obce służby. – Jedna z takich niebezpiecznych informacji pojawia się już w sieci i chodzi o wysadzanie wałów w okolicach Nysy. Nie ma żadnych działań saperskich i żadnych planów dotyczących wysadzania wałów – dementował Kosiniak-Kamysz.

Z kolei generał Wiesław Kukuła, szef Sztabu Generalnego WP, przedstawił jak do tej pory działa wojsko pomagając powodzianom. – Po pierwsze to działanie prewencyjne, jak wzmacnianie wałów, zabezpieczanie miejscowości przed skutkami potencjalnej powodzi. Wspieramy również działania ewakuacyjne, używamy do tego 18 śmigłowców i 24 pływających transporterów samobieżnych – wyliczał generał Kukuła. Dotychczas lotnicy ewakuowali około 3 tysięcy osób. Wojsko, jak zapewniał generał Kukuła, działa również wyprzedzająco. – Zwiększamy liczbę zaangażowanych w działania żołnierzy. Jest wysoce prawdopodobne, że w ciągu 24 godzin w pierwszej linii działań będzie 5,5 tysiąca żołnierzy – zapowiedział generał Kukuła. – Niezależnie od tego rozwijany jest drugi kierunek działań. Tworzone są zespoły inżynieryjne, które będą wspierać odbudowę zniszczonych terenów – dodał.

Generał podał, że obecnie w niesienie pomocy zaangażowanych jest 4,6 tysiąca żołnierzy, 18 śmigłowców, 24 pływających transporterów samobieżnych oraz ponad 60 łodzi ewakuacyjnych i 32 cysterny na wodę pitną. – Mamy też 6 elektrowni polowych o dużej mocy. Jesteśmy do dyspozycji Wód Polskich i samorządów, które  utraciły zdolność do zasilania energetycznego miejscowości – zapewnił generał Kukuła.  

Oficer zaapelował również o stosowanie się do zaleceń służb mundurowych. – Chodzi przede wszystkim o ewakuację. Dziś po raz pierwszy mieliśmy sytuację, że wezwany do ewakuacji śmigłowiec wrócił pusty, bo osoby które potrzebowały jej, zrezygnowały i zostały w zagrożonym miejscu – powiedział Kukuła.

Ewa Korsak

autor zdjęć: KPRM

dodaj komentarz

komentarze


Szeremeta niepokonana na ringu w Budapeszcie
Kapral Bartnik mistrzem świata
Razem na ratunek
Borsuki zadomowiły się na poligonie
Wojsko na Horyzoncie
Celne oko, spokój i wytrzymałość – znamy najlepszych strzelców wyborowych wśród terytorialsów
Obywatele chcą być #wGotowości
Gdy ucichnie artyleria
The Darker, the Better
Mundurowi z benefitami
Marynarze podjęli wyzwanie
Zmierzyli się z własnymi słabościami
AW149 made in Poland
Nietypowy awans u terytorialsów. Pierwszy taki w kraju
wGotowości do reakcji
Gotowi na zagrożenia cyfrowe
Pancerniacy jadą na misję
Nowe Kraby w Sulechowie
AW149 – moc kawalerii powietrznej!
Militarne Schengen
Najdłuższa noc
W krainie Świętego Mikołaja
PKO Bank Polski z ofertą specjalną dla służb mundurowych
F-35 z Norwegii znowu w Polsce
Niebo pod osłoną
Wojsko ma swojego satelitę!
NATO ćwiczy wśród fińskich wysp
Wojska amerykańskie w Polsce pozostają
Premier ogłasza podwyższony stopień alarmowy
Po co wojsku satelity?
Wojskowy bus do szczęścia
Noc Dnia Podchorążego
Polscy marynarze na misjach
107 lat polskiej Marynarki Wojennej
Plan na WAM
Ograniczenia lotów na wschodzie Polski
Sejm za Bezpiecznym Bałtykiem
Norweska broń będzie produkowana w Polsce
Pociski rakietowe dla Husarzy
Polski „Wiking” dla Danii
GROM w obiektywie. Zobaczcie sami!
Najmłodszy żołnierz generała Andersa
Komplet medali wojskowych na ringu
Skytrucki dla Niemiec
Zwalczyć strach, rozwiać mity
Szczyt europejskiej „Piątki” w Berlinie
Pomorscy terytorialsi w Bośni i Hercegowinie
Żołnierze z „armii mistrzów” czekają na głosy
Zwrot na Bałtyk
Rosja usuwa polskie symbole z cmentarza w Katyniu
Niepokonani koszykarze Czarnej Dywizji
Sukces bezzałogowego skrzydłowego
Buzdygan dowódcy Żelaznej Dywizji wraca do gry
Nowe zasady dla kobiet w armii
Dzień wart stu lat
Szef MON-u z wizytą we Włoszech
Wojskowe przepisy – pytania i odpowiedzi
Więcej Herculesów dla Abramsów
Formoza – 50 lat morskich komandosów
Polska i Francja na rzecz bezpieczeństwa Europy
MSPO 2025 – serwis specjalny „Polski Zbrojnej”

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO